Jawa 50/555 Pionýr (1959)

Vlastník macgyver55
Vloženo 30.1.2024
Aktualizováno 30.1.2024

Tuhle motorku zná asi každý ...

První dojmy - Po letech mě překvapilo jak je ta motorka malá .Taky to moc nejede,spíš je to kochací motorka,Uvařím si kafe a kochám se pohledem.

Stroj mám po tchánovi ,ktereho jsem na tom neviděl nikdy jezdit,Pionýr stál několik let odsdstavený ve stodole tak jsem to neřešil měl jsem v té době svého Mustanga Rv 1970 ještě první typ s hranatým tachometrem.
Tenhle pionýr přišel na řadu když se o něho začal zajímat můj syn ,který sice neměl v tom věku jestě řp.ale jezdit chtěl. Dal jsem mu to do pojízdného stavu a jezdil na tom se svými kamarády.Jejich revír byly pole louky les,podle toho to taky vypadalo .V 15 že přišel ,že by chtěl neco jiného,že to je zdechlý atd.
Pionýr pak stál odstavený dalších asi 25 let,občas jsem to prošlápl a pd svíčku nastříkal konkor.aby to nezatuhlo.
Loni na konci zimy ,jsem se už těšíl na jaro ,zimy mě čím jsem starší připadají nekonečné...jsem si vzpomněl že mám ve stodole "skoro poklad"protože ceny takových "hemelek"vystoupaly až do závratných výšin,tak jsem se rozhodl že s tím něco udělám.
Když jsem to vyndal na pořádné světlo tak bylo jasné že z toho žádná "patinofka"po dědovi nebude.Chvíli jsem váhal co s tím?nakonec jsem to rozebral do šroubku a byly z toho tři krabice šrotu.
Začal jsem motorem to se mi zdalo nejjednodušší.Rozpulit motor, vyčistit, nová ložiska, ,gufera,.Motol byl po mechanické stránce v dobrém stavu protože za celou dobu bylo najeto asi 3200km nikdy to nebylo rozebrané ani stočené byl celou dobu na stejné adrese.Bohužel válec byl přidřený, ale měl jsem jiný ze starých zásob s výbrusem tak jsem to jen přehodli.Hlava měla stržený závit tak jsem dal vložku.Když to bylo smontované,jsem začal řeši zapalování,,které bylo zdroj problémů u těchto strojů.Předělal jsem to na tyristorové zapalování, které je komromis mezi funkcí a cenou, vyšlo to na pětinu bezkontaktu a funguje to skvěle.Motor šel nahodit ve svěráku rukou.
Jako druhá přišla na řadu karoserie a rám práce hodně tak jsem se s tím zabýval v průběhu roku když už bylo teplo a začalo být mín času.Očistil jsem to až na kov a potom základ a postupně lakování pustil jsem se do toho svépomocí s tím že pokud se mi to nepovede tak to obrousím a nechám to na lakýrovi.To už se blížil podzim a byl jsem závislý na počasí.Nakonec to dopadlo dobře a bylo to připravenno k montáži.
Na kola jsem si netroufnul tak jsem jen vyřezal flexou staré ráfky a špice.Středy jsem vyčistil a dal nová ložiska.Ani na chvíli jsem neuvažoval nad tím že by tam zůstaly ráfky napatlané stříbřenkou i když to tak bylo z fabriky.Kola dělají motorku.Použity jsou na tom ráfky z druhovýroby zn Mandap údajně kvalitní a chromované špice.Výplet mi udělal člověk ktrý se tím živí.
Měl jsem z toho spíš stavebnici pro odrostlé kluky, tak sem to postupně zase složil dohromady,včetně nových rozvodú elektřiny.Problematické zadní světlo jsem zapojil bez tlumivky mezi vlákna potkávací a dákové aby to nepálilo zadní žárovku.Doskládal jsem to loni na Mikuláše a zkušební jizdu jsem udělal když slezl před vánoci sníh.
Motorka funguje jak má,uvažuju že zkusím veteránská čísla protože to je odhlášené a nechci riskovat že s tím pojedu někde pár kilometrů od baráku a když by se něco přihodilo tak sankce budou na stejno jako cena vet.čísel.

HQMario
HQMario napsal 04.02.24 v 11:37 10b.

Úžasný, jsi fatk šikula Máš krásnýho veterána.

Vasko969
Vasko969 napsal 03.02.24 v 15:15 10b.

spikexj
spikexj napsal 03.02.24 v 11:17 10b.

Pěkná práce

jerry66
jerry66 napsal 03.02.24 v 00:00 10b.

Krásna práca .

deinonychus
deinonychus napsal 02.02.24 v 19:38 10b.

Klobůk důle