Honda CB 750 (1976)

Vlastník zula12
Vloženo 8.10.2023
Aktualizováno 30.3.2024

Konečne som sa dočkal!!! Už je doma, síce to nieje model do roku 75, ale nevadí, možno niekedy raz bude aj tá.

První dojmy - Motorka v nie veľmi dobrom stave, ale je to CB750 ! :D

Konečne !
Už som si dlhší čas hovoril, že si ďalšiu motorku už nekúpim, ale veľmi som sa mýlil, jedno náhodné kliknutie na bazoš, a zase som neodolal. Síce som sa najprv bol len pozrieť, ale keď som videl, že motorka normálne štartuje a jazdí, dlho mi netrvalo rozhodnúť sa. Ďalší víkend som si ju už viezol domov.
Motorka je vo veľmi zlom stave čo sa týka asi všetkého okrem motora, motor vraj pred pár rokmi prešiel čiastočnou generálkou, je vidieť, že na celom motore sú nové tesnenia a majiteľ tvrdil, že všetko čo bolo treba vymeniť v motore, sa vymenilo, samozrejme, že ten motor rozoberiem a skontrolujem ho, ale k motorke som dostal aj 4 krabice dielov, v ktorých boli aj diely z motora, bolo tam toho dosť, našiel som tam rôzne staré tesnenia, guferá, ložiská, rozvodovú reťiazku, obidve primárne reťaze, sady piestnych krúžkov….atď.
Takže asi môžem veriť bývalému majiteľovi, že bol skutočne motor urobený, motor beží pekne hladko a nevydáva žiadne divné zvuky.
Hneď po príchode domov som motorku poriadne prevetral, aby som zistil čo nefunguje, na počudovanie všetko fungovalo ako má.
Tak nastal čas na základnú údržbu, ako prvé som potreboval vyčistiť karburátory, keďže motorka nejazdila asi 2 roky, iba stála, po rozobratí, som sa čudoval, že motorka vôbec išla, bol v nich poriadny bordel. Ďalším krokom bolo vymeniť olej, keďže nikto nevie, kedy sa naposledy menil. Vymenil som aj vzduchový filter a pozrel sviečky a zapaľovanie, sviečky sú v hroznom stave, nepodarilo sa mi ich ani očistiť, ale išli zatiaľ naspäť, keďže som ich v okolitých obchodoch nikde nezohnal, musel som ich objednať, takže si musím počkať, uvidíme po výmene ako bude bežať motor, ak doteraz bežal pekne. Motorka ma najazdených niečo cez 92000km, budíky sú dobité a zistil som, že tachometer aj otáčkomer nefungujú správne, ukazujú oveľa vyššie hodnoty, ako majú, už som dokonca išiel podľa toho 220km/h :D
Motorku som si poriadne prešiel, aby som zistil čo s ňou, či to dať do originálú alebo si z toho urobiť pekné cafe, ako už býva mojim zvykom, musím povedať, že som najprv plánoval, že to pôjde do originálu, ale teraz pochybujem. Strašne veľa vecí je poškodených, veľa vecí chýba, a dost vecí je z inej motorky a vyzerá, ze tá motorka je poskladaná z viacerých.
Tak uvidím čo s ňou, ale pravdepodobne bude z nej caferacer, ak by to bol model do 75 roku so 4mi vyfúkami, určite by som to dával do originálu, no uvidím.

11/2023
Tak, čistenie karburátorov prebehlo, určite to veľmi pomohlo a zlepšil sa aj chod motora, ale nebol som spokojný s tým, ako vyzerali karburátor z vonku, tak som to odniesol ešte na aquablasting, keď som si ich prišiel vyzdvihnúť, bol som prekvapený ako to skutočne pekne vyzerá, fakt vyzerajú ako nové, boli vyčistené aj zvnútra, aj zvonku, aj všetky súčasti karburátorov, medzitým som samozrejme objednal aj opravné sady do všetkých karburatorov, všetko čo bolo nejako poškodené som vymenil za nové + sa vymenili všetky gumené tesnenia za nové.
Ďalšie prišli na rad príruby, tie čo boli na motorke, boli stiahnuté pri motore inými, širšími, neoriginalnými sponami a boli celé roztlačené a určite nasávali niekde aj falošný vzduch, samozrejme boli tvrdé ako kameň, na demontáž niektorých bolo potrebné aj kladivo :D Objednal som nové, k ním aj nové originálne spony. Vymenil som aj sviečky, hadičky, nastavil som aj ventily, ešte raz skontroloval zapaľovanie, aj staticky aj dynamicky, nastavili sa skrutky zmesi a samozrejme som dal ihly do správnej polohy, keďže boli všetky na prvom záreze a majú byť na treťom, neviem, kvôli čomu to tak bolo, ale zdalo sa mi, že sviečky sú prilíš biele, takže bola zmes asi chudobnejšia ako mala byť, bol som to hneď prevetrať možno 3-4km, čo je dosť málo, aby som videl farbu sviečok, ale sú viac do tehlova, takže som spokojný a motorka sa zdá, že ide oveľa lepšie, jediné čo som nestihol nastaviť je synchronizácia karburátorov a určite to bude potrebovať, keďže bolo všetko rozobraté do poslednej skrutky, ale to si budem musieť počkať ešte na nejaký pekný teplý deň,aspoň 14 stupňov :D, aby som to mohol ísť poriadne vyskúšať, no keď taký deň, ešte vôbec bude, alebo si počkám až na jar :(.

12/2023
Je rozhodnuté !
Po kompletnej prehliadke motorky a spočítaní ceny za všetky originálne diely, ktoré by som potreboval do originálu, sa cena vyšplhala na takú úroveň, že môžem radšej kúpiť ďalšiu motorku v originálnom stave a určite by ma to stálo o pár tisiciek menej, ako toto dávať do pôvodného stavu! Takže určite z toho bude, zase môj obľúbený cafe racer.
Diely už začínam kupovať, niečo, čo som pôvodne plánoval na Kawasaki Z750E, nakoniec použijem na túto motorku, jedná sa hlavne o prednú USD vidlicu zo SUZUKI GSX-R750 spolu s brzdami, v podstate celú prednú časť, všetky diely, čo som nakúpil na Kawasaki, použijem na túto Hondu. Zatiaľ ešte čakám na nejaké diely, ktoré ešte nedorazili a keď bude nejaké dlhšie voľno, teraz cez Vianoce, tak sa pomaličky do toho pustím, počítam, že za jednu zimu to určite nebude hotové, ale to nevadí, mám čas a nechcem sa ponáhľať, aby som na niečo nezabudol, lebo v pláne je dosť úprav, ktoré si musím poriadne premyslieť, aby to všetko, zase vyzeralo pekne, jednoducho a funkčne.

2/2024
Po dlhých dňoch rozmýšľania a nespočetného množstva, počítania a merania, čo, ako, kde upraviť, som pomaličky začal. Prvá úprava bola jasná, predná vidlica! Keďže som vedel, že stredový hriadeľ z vidlice GSXR nebude dostatočne dlhý, začal som rozmýšľať nad variantou, že ho objednám spolu s ložiskami z USA, lebo presne na takúto úpravu to ponúkajú v jednom e-shope, ale po spočítaní ceny+poštovného+dane+cla, to vychádzalo na brutálnu cenu, za kus hliníka a 2 ložiská, tak som si povedal, že nejaký schopný sústružník, mi to bude určite vedieť vyrobiť za normálnu cenu, ak mu samozrejme dodám presný výkres. Prvým krokom bolo kúpiť, minimálne spodné ložisko, myslel som si, že tie ložiská budú mať všade, ale mýlil som sa, už prešli viac ako 2 mesiace, keď som to objednával vo 2voch obchodoch, že nieje problém, objednáme, ale doteraz sa mi z ani jedného neozvali, že to dorazilo, tak som to už pred mesiacom objednal z Nemecka a za 3 dni som ich mal doma. Hneď na to, som rozobral celý predok motorky, nalistoval obidve misky do rámu, spodné ložisko na tú krátku hriadeľ, namontoval ju a začal merať, merať a merať. Meral som to stokrát asi 2 dni, aby som sa nepomýlil, aby bola hriadeľ na prvý krát vyrobená správne. Medzitým som už mal doma nachystaný presný materiál na túto hriade, ktorý som aj spolu s nakresleným výkresom odovzdal sústružníkovi, ktorý to o 2dni mal hotové. Hneď som vylisoval starú hriadeľ, nalisoval novú, nalisoval spodné ložisko a modlil sa nech to sedí. Sadlo to perfektne, všetky rozmery boli dodržané aj na lisovanie do okuliarí, aj na lisovanie ložiska, aj všetky závity, aj dĺžky a stálo ma to asi 5 krát menej, ako, keby som si to objednal. Taze som celú prednú vidlicu namontoval a vyzerá to výborne.
Ďalším krokom bolo, dostať koleso na vidlicu, takže vylisovať pôvodné ložiská a dať tam nové s vnútorným priemerom 25mm pre hriadeľ kolesa, ako na SUZUKI GSXR, našťastie som už ložiska nemusel kupovať ďalšie, lebo som ich mal pripravené pre KAWASAKI a vonkajší priemer ložiska je identický s Hondou. Nahodil som koleso a zistil som, ze špice sú úplne milimeter od brzdových strmeňov, je to na tesno, takže vymedzovacie podložky kolesa, budú musieť byť vyrobené úplne presne, aby špice nešúchali o strmeňe, takže ma čaká ďalšie meranie. S nahodením kolesa prichádza, ďalšia dôležitá vec, a tou sú kotúče, keďže pôvodné majú malý priemer, musím použiť niečo iné. Teraz prichádza ďalšia otázka, ale čo ??? Po dlhom rozmýšľaní som sa stále nerozhodol, či použiť kotúče z GSXR, alebo si ich dať vyrobiť namieru, alebo ďalší nápad je, použiť kotúče z Hondy CBR1000rr. Zatiaľ som na koleso namontoval pôvodné kotúče s rôznymi podložkami, aby sedeli medzi brzdiče a mohol som začať s ďalšími meraniami. Takže po meraniach som dospel zatiaľ k tomu, že požiť kotúče z GSXR nemôžem, lebo podložku ktorú, by som potreboval pre nich vyrobiť, nebude možné, kvôli skoro rovnakému vnútornému priemeru uchytenia kotúča a inému počtu dier na uchytenie, takže ďalšia možnosť, kotúče z CBR by boli dobrou voľbou, pri týchto je vyrobiť podložku najmenší problém, keďže vnútorný priemer uchytenia je o 34 mm väčší ako pôvodný kotúč, ale zase tá cena za kotúče je, skoro taká, ako pri výrobe na mieru, tak uvidím ako sa rozhodnem.

3/2024
Práce na motorke postúpili ďalej. Otázka kotúčov bola konečne vyriešená objednaním, nových Brembo kotúčov z Hondy CBR1000RR, nakoniec sa ich podarilo zohnať obidve, za cenu jedného, tak som neváhal.Takže v blízkej dobe, ma čaká zase, veľa merania, keďže budem pre ne, potrebovať vyrobiť podložky, aby sedeli do brzdičov aj na pôvodný stred kolesa. Pôvodné kolesá sa mi tiež nejako nepáčili, ráfiky aj špice boli dosť hrdzavé a predný ráfik bol aj dosť krivý, tak som sa rozhodol, že kúpim nové hliníkové ráfiky, aj nerezové špice. Stredy kolies som odniesol na aquablasting, aby boli pekne vyčistené. Kolesá sú kompletne hotové, nanovo vypletené a vycentrované, nahodené všetky nové ložiská, jediný problém nastal pri zadnom kolese, vyzerá, že už od výroby nebolo presne v strede, lebo zadný kotúč šúchal celý čas, na jednej strane o brzdový strmeň, vyriešil som to sústružením nových vymedzovacých podložie, ľavá sa urobila o 1,5mm dlhšia ako pôvodná, pravá o 1,5mm kratšia a teraz to sedí perfektne, kotúč je presne v strede brzdového strmeňa. Mal som obavy, že sa posunie aj rozeta o ten 1,5mm a nebude v rovine s reťazovým kolečkom, ale po nahodení reťaze, napnutí, nastavení kolesa a meraní, vyzerá všetko v poriadku.
Ďalšia vec, ktorú som plánoval a aj dokončil, bola výroba nerezovej olejovej nádrže, samozrejme aj tá sa dá kúpiť hotová, stačí ju len namontovať a je to, ale chcel som si ju vyrobiť sám, všetko čo si viem vyrobiť, si vždy vyrobím radšej sám. Zase prišlo na rad meranie a počítanie. Nádrž som v podstate skopíroval presne, ako ju ponúkajú, jedine som k tomu nemal žiadne rozmery. Tvar nádrže bol jasný, presne, aby vošla pekne medzi rám za vzduchový filter. Objem ponúkanej nádrže má niečo cez 3 litre, ja som si pre istotu, zmeral objem pôvodnej nádrže a zistil som, že má cca 3,75 litra, tak som pri počítaní rozmerov, bral do úvahy, radšej, objem pôvodnej nádrže. Nádrž som vyrobil z 2mm nerezového plechu, dal som si vysustrúžiť z nerezu aj valčeky s vnútorným závitom pre vypúšťaciu skrutku oleja a na viečko nalievania oleja, do vnútra sa použili tiež nerezové trúbky, jedna pre odvetrávania kľukovej skrine, druhá pre vracanie oleja z motora, naspäť do olejovej nádrže, v podstate rovnako, ako to je v originálnej nádrži, na hadice sa použili 90stupňové nerezové kolienka v rovnakom priemere, ako sú koncovky na hadiciach. Hadice sa vymenili za nové, koncovky do motora ostávajú pôvodné, druhá strana hadice, ide priamo na kolienka na nádrži, objem nádrže je nakoniec cca necelé 4 litre. Uchytenie nádrže som vymyslel tak, že sa využili v podstate skrutky na uchytenie motora, takže je to , pekné, čisté a krajšie, ako to ponúkajú, ak by som si to kúpil. Nádrž nieje celkom hotová, lebo na ňu plánujem dorobiť, ešte nejaké úchyty na všetky káble, ktoré idú z motora, pod sedadlo. Ďalším krokom bude, asi úprava zadnej časti rámu.

truck
truck napsal 11.10.23 v 18:48 9b.

BezprstyBill
BezprstyBill napsal 11.10.23 v 18:21 10b.

Vladounreal
Vladounreal napsal 10.10.23 v 12:46 10b.

jak jsem viděl fotky je jasné, že na ní bude ještě dost práce, tak ať se daří