Honda NC 750X (2014)

Vlastník SlaineMR
Vloženo 1.5.2018
Aktualizováno 2.5.2018

Dávám do profilu z nostalgie. Po skútru to byla moje začátečnická motorka. Spolehlivá, nezáludná, praktická, jak jsem si představoval.

Motorka koupena od FIRMA:Autoelegance Brno (Brno-Řečkovice) - Vše OK.

První dojmy - Díky tomu, že je to "hodná holka," sžití se je otázká prvních pár kilometrů i pro začátečníka, jakým jsem byl já. Na místě je manipulace trošku obtížnější, přece jenom motorka něco váží, ale jak se rozjede, vodí se krásně. Předtím jsem jezdil na skútru, takže to pro mě byl obrovský skok.

Motorku bych doporučil pro - Pro jezdce, kteří chtějí nenáročnou a spolehlivou motorku. Klidně pro začátečníka, člověka, co denně dojíždí do práce, nebo cestovatele, který ocení nízkou spotřebu, protože opravdu není potřeba řešit cenu za palivo. Cenou za to je ztráta "fun factoru," protože zlobit se na NCčku moc nedá. Je to taková Fabie na dvou kolech, což ale nemusí být nutně nevýhoda.

Doplňky na motorce - Honda Travel pack.
Kryty rukojetí SW Motech.
Hliníkový kryt pod motor.
GPS navigace.

Dlouho jsem špekuloval, jakou motorku vybrat. Psal se rok 2015 a sezóna právě skončila. Honda vyhlásila akci na NCčko a to rozhodlo. Chtěl jsem začátečnickou a praktickou motorku, což NCčko splňovalo. Taky jsem si řekl, že chci jezdit a neřešit problémy, tak jsem zavrhl nákup ojetiny a nelitoval.
Najeli jsme spolu přes 30 000 km, jak kolem komína, tak i po Evropě. Motorka mě nikde nenchala a nemusel jsem řešit žádné závažné problémy. Servisoval jsem parvidelně u prodejce. Cena servisních prací byla vyšší, ale v záruce nebylo co řešit. Na druhou stranu nebyl problém ani dodat si svoje díly.
Motorka samozřejmě není žádný dravec, ale po okreskách se dá jet svižným tempem a rozhodně se není třeba cítit jako brzda provozu. Problémem snad může být malý rozsah použitelných otáček, tak je potřeba docela řadit. Jinak se motor sebere i z nízkých otáček, ale pokud má být jízda svižná je potřeba vvyužívat okno asi 3 500 RPM a 5 500 RPM, kde mi subjektivně jela motorka nejlépe. Samozřejmě pak neatakujete rekordy ve spotřebě, ale pořád jezdíte někde kolem 4l/100 km. Pokud jsem motorku "prohnal," byla spotřeba hranici 5l/100, což pak dává nájezd asi 250 km na 12 litrovou nádrž. Dá se jezdit i za 3 litry na kochačku. Poměrně lineární distribuce točivého momentu je výhoda při jízdě po městě, ale zase při předjíždění je potřeba si manévr plánovat a počítat s tím, že může být potřeba přeřadit, jinak skončíte v omezovači :(
S motorkou jsem projel severní Itálii a Rumunsko. Nebyl problém s dálničními přesuny s tachometrickou rychlostí mezi 140 a 150 km/h, stejně jako jezdění po okreskách. Motorka nezklamala ani na Rumunských šotolinách. Díky zvýšenému podvozku není třeba se bát zajet do lehkého terénu, limitem pak je obutí a váha. Jízda se spolujezdcem také není problém, samozřejmě je ale znát limit ve výkonu a nemožnost nastavit podvozek. K podvozku snad jen tolik, že je nastaven spíše na komfort, takže se motorka při sportovnější jízdě houpe a ubírá to na jistotě, je to ale dáno zaměřením. Brzdy jsou jsou dimenzované dostatečně, jen ABS mi přišlo docela paranoidní a do řízení zasahuje brzy. Navíc se nedá jednoduše vypnout, což je v terénu velmi nepříjemné.
Závěrem ale můžu říci, že si na motorku nemůžu nijak stěžovat. Je to nenáročný pracant, který spolehlivě odvede, k čemu je určený. Kufr v motorce je super, není pak třeba tahat zadní kufr na jízdy kolem komína a do práce. Výtku mám k bočnímu stojanu, který je natvarovaný tak, že jsem měl často problém motorku na něj v nerovném terénu postavit tam, kde kolegové s mastodontama jako velké GS bez problémů motorky odstavili. No a pak je taky nepříjemné, když máte napakovanou motorku a musíte vše shodit kvůli tankování. Jinak co se týká techniky a vybavení, tak to odpovídá ceně a je to o tom, co jezdec hledá a preferuje.

Geodet
Geodet napsal 02.05.18 v 15:16 10b.