KTM 1290 Super Duke R (2016)

Vlastník wil
Vloženo 11.6.2016
Aktualizováno 28.4.2021

Rychlá, ovladatelná a celkem pohodlná.

Motorka koupena od FIRMA:Kmoto, s.r.o. (Vlašim) - Absolutní spokojenost. Jeden z důvodů, proč kupuju pořád Ktm.

První dojmy - Po rozjetí mě překvapilo, jak se snadno ovládá a jak může být velký dvouválec tak jemný. Žádné vzteklé reakce na plyn a žádné velké vibrace.

Doplňky na motorce - Je to Special edition 2016, která má spoustu doplňků už z výroby, takže už na to není co moc kupovat. Dokoupil jsem jen vyhřívané hefty, karbonový přední blatník (ten oranžový se mi moc nelíbil), tašku na zadní sedlo a samolepky na nádrž. Časem asi ještě dokoupím držák navigace a trochu těch karbonových kravin pro radost.

Po tom, co jsem prodal Ktm 990 SMR, tak to byla asi jediná motorka, co připadala v úvahu. Čekal jsem bestii, ale proti SMR je to beránek s pořádně výkonnou raketou v prdeli. SMR byl prostě boj, ale krásný boj. Neustále chtěla být krocená a jízdu si musel člověk zasloužit. Super Duke už může řídit snad i moje manželka, jak je jednoduché ho ovládat. Jen ho nesmí vytočit přes 6 tisíc otáček, pak konečně začíná to správné lechtaní v podbřišku a začnete tu motorku milovat.

Když srovnám SMR a Super duke/
Jízdní pozice:
Na SMR se sedí více jako na enduru. Řidítka blíže k tělu a záda narovnaná. Nohy na SD jsou více zalomené a vzadu. V zatáčkách už si nejde pomáhat nohou k přednímu kolu, ale je třeba jet klasický koleno.
Brzdy:
Obě brzdí skvěle. Jen SD má navíc ABS a to se hodí hlavně na mokru. Na SMR se mi zdají brzdy jedovatější a to není vždycky výhoda, hlavně za špatného počasí. Zadní brzda se lépe dávkovala na SMR, ale to bylo nejspíš tím, že je více váhy na zadním kole než u SD.
Podvozek:
Vyšší zdvihy u SMR jsou znát. Motorka je na rozbité cestě o dost pohodlnější, ale zase to kazí nepohodlné sedlo. SD je prostě více silniční motorka. Dá se na něm jet i větší vzdálenost bez nějakého trápení. Tvrdší podvozek a více váhy na rukou nevadí, a umožňují přesnější průjezdy zatáčkami. SMR se v rychlosti nad 160km/h začíná vlnit a motorka si není moc jistá. To SD je i nad 200 naprosto v klidu. Navrch je SD o dost ovladatelnější a poslušnější.
Motor:
Tak tady je to největší rozdíl. Starý LC8 jsem miloval. Měl jsem ho už ve 990 Adventure a s akrapama to byla paráda. V SMR to bylo ještě o chlup lepší. Ale to, co dali do SD, je prostě neskutečný. Menší vibrace a brutální zátah, ale krásně dákovatelný. Dá se s ním jet palba, ale i na kochačku. To na SMR nejde, to je prostě vzteklina a musíte se jí podřídit. Nejde na ní jezdit v klidu a nenechá tě vydechnout. SD umí obojí.

Když to mám shrnout, tak nejlepší by bylo, kdybych měl v garáži obě. Obě jsou úžasně zábavné motorky. Jen ten Super Duke vyhoví více lidem. Super duke je takový dobře vychovaný dostihový kůň a SMR divoký mustang, kterého je třeba pořád krotit.

Jinak se omlouvám za ty poserproužky na fotkách. Fotky jsem dělal, když jsem motorku přivezl čerstvě z krámu. Teď už jsou pryč:)

spidi.cz
spidi.cz napsal 03.11.17 v 21:27 10b.

Vidím, že máš podobný vkus jako já. Mám KTM 1290 SuperDuke GT a letos koupil kamaráda 1090 Adventure R.

Ať ti slouží 1290 tky...

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 11.07.17 v 18:36 10b.

Blueracing
Blueracing napsal 24.11.16 v 12:14 10b.

Moc pěkná a taky si říkám jak jsi napsal co si člověk muze koupit jiného po SMR než tuhle bestii

makyno695
makyno695 napsal 24.08.16 v 18:17 10b.

Sonicek
Sonicek napsal 24.08.16 v 14:26 10b.

snad, někdy, možná bude doma 10b.