Yamaha XJ 750 (1985)

Aktualizováno 30.3.2023

Yamaha XJ 750 41Y
4taktní, 4 válce, r.v. 1985, hmotnost 245kg
87 HP (64 kW) při 9000 ot/min, převodovka 5-rychlostní

První dojmy - Zaujalo mě, že byla v ČR na prodej jedna jediná, těžko se o ní něco googlilo a nikdo mi nedokázal poradit, jaká bude... takže zase něco pro mě - něco, co není tuctové, nepotkám to na každém rohu a shánění dílů bude o nervy :-D

Motorku bych doporučil pro - ...doporučila bych ji asi někomu, kdo není zhýčkaný vlastnostmi nových strojů. Dva kamarádi mi po jízdě s Žížalou řekli, že se jí bojí, že to dělá divné věci, kroutí se, že padá do zatáčky, že nechápou, co na tom vidím a jak na tom můžu jezdit. Prý ať vyzkouším jejich moderní, že to je úplně jiná jízda a jiný požitek z jízdy.

Žížalu jsem si přivezla loni (2015). Odrbala jsem rez z tažného zařízení stařičkého Laurina (Felicie L&K) a zapřáhla za něj vozejk s vírou, že se cestou nic nerozpadne jen proto, že vše dělám s láskou a nadšením .

První jízdy byly nesmělé, protože má první motorka je celkově taková poloviční. První dojmy tedy: "Tak tohle jsem přehnala, vždyť tu motorku vůbec neunesu." Po tom, co trochu opadla nesmělost, přišly druhé dojmy: "Safra, ta motorka jede nějak rychle, ale brzdí pomalu..." Třetí dojem přišel až na dálnici při vyšších rychlostech: "Hmm, to vypadá jakoby vynechával jeden válec."

...a pak už se motorka vezla opět na vozejku, rovnou do dílny: Svíčka a stržený závit - mechanik se s tím trochu nazlobil, ale dokázal opravit bez sundání hlavy motoru, zatímco já jsem byla polovičku léta na služební cestě. Už jsem se nemohla dočkat "nové" motorky, že ji pořádně vyzkouším. Pak se ale připomněl další z prvních dojmů. Motorka nedržela volnoběžné otáčky tam, kde měla. Ukázali mi znovu místo, kde se volnoběh šteluje - se slovy, že to je hold stará motorka a musí se to pořád ladit. Potvrdilo mi to více lidí . Jenže to časté štelování se mi nezdálo, tak jsem se vnutila do dílny, že je nebudu moc zdržovat, ať mi nadiktují, co mám dělat...

Zavzpomínala jsem na školku a dělala vystřihovánky - tvorba nového těsnění.
Karburátory se nechaly vyčistit v ultrazvukové čističce. Vyměnil se palivový filtr. A výsledek? Měla jsem pravdu, nebyl to standard motorky. Od té doby jsem nemusela na štelování volnoběhu sáhnout ani jedinkrát.
Raději jsem nevěřila ani tomu, že všechny možné kapaliny jsou před prodejem měněny a pustila se i do jejich obnovy. Za zmínku stojí hlavně kardan - původní majitel se precizně řídil heslem, že je bezúdržbový - při výměně oleje jsem zírala, jaký hegeš z toho vytekl, bylo potřeba ho vyměnit nadvakrát, aby se původní mok dostal ven. Po výměně brzdovky a rozhýbání pístků dokonce začala motorka i o něco málo lépe brzdit.

Dost času byla tedy motorka rozebraná a tak jsem toho moc najezdit nestihla, krom jednoho vejletu, kde jsem se s motorkou konečně lépe seznamovala (Česko, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Francie). A zkušenosti? Jízdu vystihuje přezdívka motorky. Je to kroutící se Žížala. Není to hold moderní stroj s vychytaným podvozkem a různými elektronickými vymoženostmi. Ukazatel zařazené rychlosti? Ucho a cit. Kontrola trakce? Vlastní zadek a cit. - ASR? Zápěstí a zase ten cit. (odborníci si poznámky raději ponechají, je to jen velice obrazně využito odborných pojmů)

Beny73
Beny73 napsal 31.03.23 v 08:02 10b.

Nádherná motorka a s kardanem Jinak moc povedená hlavní fotka, fakt pecka. Prostě ty staré motorky mají něco do sebe a nevypadají jako z Marsu Ať dlouho a dobře slouží

Kybergreg
Kybergreg napsal 15.09.22 v 22:14

Že je to Žížala, protože se kroutí? A co bych měl říkat já na svý třindě...

Ryntyn
Ryntyn napsal 13.04.22 v 08:05 10b.

Krásně napsáno, jak kdybych to psal já :D taky tíhnu k těm starším strojům, obě motorky jsou 1990 a jízdní vlastnosti prostě takový makový :D ale mají DUŠI! Moc fandím a ať slouží

Alishii
Alishii napsal 16.06.18 v 21:01

Děkuji všem za milé komentáře

SillyBugger
SillyBugger napsal 20.05.18 v 15:33 10b.

Moc hezka motorka i pekne napsany clanek