Yamaha XJ 750 (1984)

Vlastník Jirkahu71
Vloženo 3.7.2023
Aktualizováno 3.7.2023

Skoro 40 let nová motorka, co mi jako náctiletému visela na plakátu nad postelí :D

První dojmy - Svérázný kus historie, paradoxně velice zábavné ježdění, krásný hladký zvuk, v nízkých otáčkách hodná, nad 6000 celkem svižná jízda. V zatáčkách se trochu vlní, brzdy bez jakýchkoli berliček, ale brzdí celkem slušně.

Doplňky na motorce - Snažil jsem se, aby celá motorka zůstala v originálním stavu bez úprav.
Doplňky jsou originální chromované nosiče a dva původní boční kufry.

Zhruba před rokem jsem procházel inzeráty a v tom množství nabídek mě zaujala nabídka rozebrané, nepojízdné a tak trochu zubožené "babičky"
Přivezl jsem jí rozebranou na kusy v krabicích a nabalenou v igelitových pytlíčcích s neurčitými popisky. Co bylo pohromadě, to jsem ještě dorozebral a začal díl po dílu renovovat a skládat zpátky. Někdy kolem vánoc 2022 jsem posbíral opravené kapotáže, nádrž a podobně a odvezl je spolu se samolepkami k lakýrníkovi. Tam si díly odpočinuly skoro půl roku, ale nakonec se ke mně vrátily a já je mohl namontovat na již zprovozněný a seřízený základ. Koncem června 2023 jsem absolvoval dovozovou STK a zápis do registru vozidel, takže od července ve středních čechách občas zavrčí další XJ750 41Y.

Moje rychlé dojmy:

Jízda je zábavná, motor táhne citelně více nad 6000 ot/min, v nižších otáčkách je to hodňoučké.

Motor krásně chytá, má hezký zvuk a celkově dokáže babičku rozpohybovat nad 200km/h, Dlouhatánská jednička, následují další 4 rychlosti celkem blízko sebe.

Brzdy vpředu dva vnitřně chlazené kotouče každý s dvoupístkovým třmenem, vzadu další stejný kotouč i brzdič. Brzdí to celkem slušně i ve dvou.

Podvozek je poplatný době vzniku, v zatáčkách se trošičku kroutí, ale nepříjde mi nijak záludný ani nebezpečný.

Ovladatelnost: na první omak hodně tuhá páčka spojky i tvrdší řazení. Jinak naprosto v pohodě.

Zatím teprve zkouším a ohmatávám, ale už teď vím že je to další motorka co u mě v garáži určitě zůstane. :D

ZASEJA
ZASEJA napsal 10.07.23 v 18:02 10b.

Vladounreal
Vladounreal napsal 08.07.23 v 08:40 10b.

pěkná práce draku , tak hodně radosti na ní

Marfy.VFR
Marfy.VFR napsal 08.07.23 v 07:08 10b.

Měl jsem ji v šestce, sedmpade moc nebylo. Krásné vzpomínky.

Big.One
Big.One napsal 04.07.23 v 18:42 10b.

Já se toho designu osmdesátek nemohu nabažit. Škoda že dnešní motorky už tak nevypadají.

kaw.38
kaw.38 napsal 04.07.23 v 15:44 10b.

Moc pěkná