renocar_unor

Vlastník Martywendy
Vloženo 16.3.2016
Aktualizováno 6.10.2018

Už jsem jí prodal...

Tak jsem zase rozšířil svojí "sbírku" youngtimerů...

První dojmy - Našel jsem jí na jednom statku v Baden - Wuertenbersku, stála pár let ve stodole. Klasika - tlustá vrstva prachu, trocha sena, pár slepičinců... :-)

Doplňky na motorce - Je vybavena dobovou polokapotáží od firmy KEIM, dokonce i s rádiem. A pan sedlák mi k tomu dal i sadu originálních kufrů Yamaha.

Nemohl jsem jí tam nechat! Zatím jsem jí stihl akorát umýt. Později začnu zjišťovat škody, ale co už vím tak jsou zatuhlé přední brzdy, takže manipulace a především naložení na přepravník byly zajímavé.
Červen 2016 - "renovace" dokončena Brzdy jsem kompletně rozebral, vyčistil, přetěsnil a už to funguje!
Sundal jsem výfuky, vyleštil a dal jsem nová těsnění mezi svody, ale také dozadu ke koncovkám.
Z motoru jsem sundal i příruby karburátoru a při té příležitosti jsem ho opískoval a stříknul do původní černé barvy.
Karburátory chtěly nové gumičky, jehly a taky těsnění. Kohoutek je už standard - membrána nic nevydrží.
Vyměnil jsem olej, filtry, olej ve vidlicích i v kardanu, no a taky brzdovku. Svíčky byly snad ještě z minulého století...
No, ale výsledek je slušnej! Motorka krásně vrčí a chytá napoprvé. Zatím jsem jí projel akorát okolo baráku, zatím nejsou papíry. Těším se až vyzkouším co ještě taková babička umí!
Červenec 2016 - přihlášení proběhlo bez větších problémů, tak jsem zkusil malou vyjížďku. Vše probíhalo velmi dobře, až do té doby než mě napadlo opravdu vzít za plyn a trochu jí podráždit... Když jsem ubral, tak volnoběh už nebyl tam kde býval
Prostě otáčky nespadly pod 3000 ot/m na "volnoběh". Takže jsem zase začal zkoumat a hledat.
Abych to zkrátil - změna tlaku v sání byla tak mohutná, že vytrhla šroub jedné z přírub karburátoru z hlavy a ta držela vlastně jen na jednom. Takže falešný vzduch, atd... vždyť to znáte!
Čeká mě pořádná "rozborka", motor musí ven a udělat nový závit v hlavě. Ale na druhou stranu, vždyť proto jsou tyhle staré kousky tak zajímavé, ne?
Březen 2017 - Nebylo úplně jednoduché odvrtat prasklý šroub na přírubě, ale podařilo se! Jenomže potom jsem měl problém s elektrikou. Vždy po zmačknutí startéru se ozvalo cvaknutí a vše zhaslo. Měl jsem podezření na zkrat v okruhu startéru, vyměnil jsem všechno možné (startovací selenoid, Cut-off relé, ...) a pořád stejné. Zvláštní bylo že pojistky to nevyhazovalo, ale vždy po otočení klíčku na baterce 12V a po zmáčknutí startéru cca 1V. Po 5 - 10ti minutách se kontrolky zase rozsvítily. Záhada...
Ale nebudu to prodlužovat - nakonec mě napadlo vzít druhou baterku z jiné motorky a vše najednou funguje! Baterie byla loni nová a najel jsem s ní asi 20 km. Přes zimu byla venku z motorky, v teplé garáži. Před letošní montáží řádně nabitá. Prostě kvalita se pozná
Ale co - hlavně že jezdí! Výkon akorát, jízdní vlastnosti nejsou špatné, ale je potřeba to vidět v kontextu začátku 80-tých let. Co je mizerné jsou brzdy. Zadní buben snad brzdí líp než předek. Tam je totiž taková "špecialita", kterou jsem ještě nikde neviděl. Od páčky vede lanko k hlavě řízení a tam je uchycen hlavní brzdový válec, na který se brzdná síla přenáší tím lankem.
Pár fotek z dnešní projíždky:

září 2017 - ovládání přední brzdy je v originálním provedení příliš tvrdé, už mám prsty jako Schwarzenegger
Tak jsem se rozhodl předělat ho na běžný systém kdy hlavní brzdový válec je přímo na řidítkách, spolu s nádobkou brzdové kapaliny. Sehnal jsem tedy z jiné Yamahy celou soustavu pro pravou stranu řidítek. Udělal jsem to samozřejmě tak aby zůstala zachována možnost vrátit vše do původního stavu, kvůli originalitě.

Při té příležitosti jsem také znovu nastříkal přední kolo a vyleštil rantl ráfku.

LukšaRR
LukšaRR napsal 24.12.17 v 12:58 10b.

Nadhera kloboucek pane

Jekub
Jekub napsal 08.04.17 v 19:28 10b.

Super, v mnohém mi to připomíná nešvary který řeším u svy Suzuki...Jen jsi napřed s opravama. Tak ať dělá radost..

krizakdan
krizakdan napsal 22.03.16 v 13:32 10b.

RomanSVK
RomanSVK napsal 17.03.16 v 18:07 10b.

Decathlon
Decathlon napsal 16.03.16 v 20:31 10b.