Kawasaki ER 5 (2000)

Vlastník majkl1986
Vloženo 2.7.2015
Aktualizováno 25.10.2016

Moje první motorka. Lehká, ovladatelná a nenáročná na zkušenosti jezdce.

Suzuki SV 650: V okolí nebyla žádná v dobrém stavu.
Honda CB 500: Cenově mimo rozpočet. Vzhledově se mi ER-5 líbí víc.

První dojmy - Jediné mé zkušenosti s motorkami byly z autoškoly, kde jsem jezdil na staré XJ6 Diversion, ale ER-5 mě okamžitě nadchla. Byla lehká, do zatáček padá sama a krásně táhne. Zatím mám s ní najeto jen 100 km, ale nemohu se dočkat dalšího dne, kdy s ní zase vyrazím.

Motorku bych doporučil pro - Na 100% pro začátečníky, ale své si na ní užijí i jezdci, kteří hledají nenáročnou, lehce ovladatelnou motorku pro každodenní ježdění.

Doplňky na motorce - Padáky RDmoto

Základní info po koupi:
Dovezená z Německa. ER-5 má najeto skoro 60tis. km, ale je v dobré kondici. Bylo vidět, že původní majitel se o ní staral. Proběhla základní kontrola a údržba po koupi (výměna všech provozních kapalin a svíček, výměna olejového filtru, kontrola ventilových vůlí a seřízení karburátorů).

Proč ER-5:
Po zkušenosti s čtyřválcem (autoškola, kamarádova Kawasaki ZR 7) jsem se rozhodl, že moje první motorka by měla být dvouválec, lehká a ovladatelná. Po stanovení cenového rozpočtu přicházely v úvahu Kawasaki ER-5, Suzuki GS 500E a Honda CB 500. Po konzultaci se zkušeným kamarádem (jak jezdcem, tak i servisákem) a shlédnutí pár inzerátů jsem s výběrem nakonec skončil mezi Kawasaki ER-5 a Suzuki SV 650N. Preferoval jsem spíše Kawu (Kawi se mi vždycky hrozně líbily), ale nakonec jsem vyčkával, co se najde dřív v poměru cena/celkový stav motorky. Nakonec jsem byl štěstím bez sebe, když jsme se jeli podívat na ER-5 dovezenou v Německa, která sice byla bez CZ papírů a s 60tis. km, ale ve velmi dobrém technickém stavu. Nebylo co řešit a vezli jsme si ji na podvalu domů.

Sezóna 2015:
Od koupi najeto kolem 2500km. ER-5ka mi maximálně vyhovuje na moje jízdy kolem komína, ale i delší cesty kolem 400km není problém. Jen sedlo není nejpohodlnější. Každým kilometrem objevuji svoje schopnosti, limity a jsem rozhodně rád za volbu motorky. S lehkou a obratnou motorkou jsem získal větší jistotu v manipulaci i jízdě, než kdybych se pral s těžkým čtyřválcem jako v autoškole. S odstupem mohu říci, že motor je tam skvělý. Krásně táhne od nízkých otáček a bez problémů se nechá vytočit přes 8tis. ot./min. Jen trochu nepříjemné jsou vibrace okolo 5500 ot./min, ale není to nic hrozného. Do cestovní rychlosti kolem 120km/h vynikající, ale poté verze Twister (25kW) začne ztrácet dech. Na jízdu po dálnici nebo předjíždění do táhlého kopce už je znát menší výkon a musí se hodně vytáčet. Už se těším na příští sezónu a rád bych vyrazil na mojí první motodovolenou po ČR.

Sezóna 2016:
No zatím proběhla jen údržba po zimě, instalace padáků od RDmoto a nátěr svodů výfuku.
Letos zatím najeto cca 6000km včetně týdenní dovolené po ČR (1700km). Hned musím říci, že letos mě cestování hrozně chytlo. Pár víkendů na Šumavě v kempu a pak cesta přes naší krásnou zem. Rád bych v budoucnu projel Evropu na motorce. Bohužel na tyto moje choutky není ER-5 stavěná. Chybí pohodlnější sedlo, vzpřímenější posed a lepší ochrana před větrem/deštěm. Proto jsem se rozhodl na konci sezóny přesedlat na cestovní enduro.
Před dovolenou výměna oleje v předních vidlicích a výměna ložiska řízení. Po dovolené výměna olejového filtru a oleje.
Poprvé mě nechala ve štychu. Naštěstí žádné vážné škody a oprava za pár korun. Vyklepal se mi šroubek u skříňky termostatu a postupně jsem při jízdě vytratil chladící kapalinu. Naštěstí včas objeveno a odstaveno.

10/2016: Prodáno!

Decathlon
Decathlon napsal 02.07.15 v 18:44 10b.

Modrá je dobrá

StrejdaMortymer
StrejdaMortymer napsal 02.07.15 v 14:06 10b.

Pěknej kousek, sám jsem takovou měl taky, dokonce i edici Twister a nějak mi dodneska chybí. Byla to fakt blbuvzdorna motorka, která dokázala hodně pobavit a naučit