2x KTM: 1190 Adventure & Adventure R
Text: Vláďa Novotný , Petr Poduška | Foto: Jiří Jevický | Zveřejněno: 27.1.2014 | Zobrazeno: 58 955x
Advík předchozí generace mě vždycky fascinoval svým offroadovým apetitem a naprosto účelovým designem. Dá se říci, že byl, a vlastně stále je, jedním z mála cestovních strojů, který se bez začervenání může honosit označením enduro. Na silnici se dokáže pořádně rozpálit a v terénu předvádí neuvěřitelné divy. Prostě „dakarka“ jak se sluší a patří. Proto doufám, že nová generace na tuto vlnu naváže a ještě to navíc něčím opepří. Musím přiznat, že zrození dvou verzí oranžového dobrodruha nové generace pro mě bylo velkým překvapením.
Kapitoly článku
Na zakroucených asfaltkách má pochopitelně silniční verze s předním devatenáctkovým kolem navrch. Výborně pracuje také elektronický podvozek, krátká a výborně odstupňovaná převodovka, ale i brzdy. Nicméně offroadovější verze si na silnici vede lépe než bych čekal a za svou „silniční konkurencí“ tolik nezaostává. Na erku se dá jet hodně slušná palba a rozhodně nemůžu říct, že by mě přední jednadvacítkové kolo nějakým způsobem limitovalo. Podvozek je v sériovém nastavení spíše měkčí, takže stačí lehce přitvrdit a tra-dá.
Právě tohle se mi líbilo u Advíka předchozí generace a jsem moc rád, že nové „erko“ jde v jeho šlépějích a nenechá se zahanbit. Jakýmsi bonusem je pocitově lehčí ovladatelnost, o parník vyšší výkon a mnohem širší pásmo použitelných otáček. Kapitolou samou o sobě jsou vysoké otáčky, kde je to pořádnej čardáš. Naproti tomu se mi líbí možnost bublat si to na šestku v nízkých otáčkách. Když si pak usmyslím někoho střihnout, oceňuji ochotu okamžitě zareagovat na plynovou rukojeť a bez podřazení plynule zrychlit. Je fajn, že akcelerace opět probíhá bez nervózního ucukaného projevu.
Potulování po asfaltkách za městem narušuje přejezd po dálnici. Při legální stotřicítce je jízda maximálně pohodlná u obou verzí. Nicméně už v této rychlosti je účinek vyššího plexi u silniční verze o kus lepší. S vyšší rychlostí se vše jen násobí, a právě proto bych byl pro vyšší štítek i u terénní verze. Obě mašiny působí velice stabilně a to i v rychlostech, které jsou krapet vyšší, než legislativa na našich dálnicích povoluje. Pokud nikam nespěcháte a upalujete si to stovkou, stačí vám při zařazené šestce 3500 ot./min. Při stotřicítce pak ukáže otáčkoměr o tisíc otáček více.
Brzdy odvádějí velice dobrou práci a systém ABS funguje velice citlivě. Není chvíle, kdy bych remcal do helmy a měl něco proti. Přední brzda nepatří mezi nejjedovatější a při jízdě na asfaltu je potřeba většího stisku. Rozhodně to ale není na škodu, protože její jemný nástup a nezáludnost maximálně oceníte na nezpevněném povrchu a terénních vložkách.
Tím už se dostáváme do terénu. Právě tady jsem na nové Advíky hodně zvědav. Rozhodně to nemají jednoduché, protože předchozí generace jim nastavila laťku pořádně vysoko. Bez váhání volím režim off-road a jdu na věc. Výkon motoru je umravněn na sto koní a zadní kolo není proti úplnému zablokování, protože ABS funguje pouze na předku. Kontrola trakce

V terénu se převážně lítá ve stoje a právě tomu jde ergonomie mašiny na ruku. Zde mám jen jednu výtku a tou jsou stupačky spolujezdce, které trošku brání v pohybu. Při lítání po městě jsem zaregistroval tuhý chod bočního stojanu. Tady v terénu jsem za to rád, protože fest drží i při divokém doskoku a nevyklápí se. Přeci jen nečekaně zhaslý motor při dopadu není to pravé. Pochvalu zaslouží i centrální stojan, na který jde mašina postavit jedna radost. Právě ten je na dlouhých expedicích při nutném servisu potřeba jako sůl.


Informace o redaktorovi
Vláďa Novotný (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 173 cm
Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)