Aprilia Shiver a Aprilia Dorsoduro Factory
Text: Filip Tichý | Foto: Milagro | Zveřejněno: 3.5.2010 | Zobrazeno: 33 433x
Naplánovaná trasa projížďky při mezinárodní novinářské prezentaci často dokáže naznačit, jaký image má výrobce v úmyslu zdůraznit u nového modelu. Aprilia předvedla inovovaný naháč Shiver pro rok 2010 a Dorsoduro v špičkové verzi Factory v předhůří Alp nad Azurovým pobřežím, konkrétně na části Route Napoleon. Tato nádherná silnice kopíruje trasu, kudy v roce 1815 po útěku z Elby putoval vojevůdce Bonapart, aby znovu ovládnul Evropu. Že by si Aprilia vzala příklad z tohoto slavného Korsičana a chtěla znovu dobýt evropské trhy novými verzemi úspěšného naháče a cestovního motardu?
Kapitoly článku

Aprilia Shiver 750

První změnu zaznamenávám ihned po vyhoupnutí do sedla. Sedlo je oproti loňskému „křeslu“ o dost užší a sportovněji střižené, navíc také o centimetřík snížené, takže zase přiláká i řadu jezdců nižších postav. Stupačky se posunuly o pár centimetrů výš a dozadu a celou změnu posazu výrobce dovršil větším natočením řídítek o pět stupňů víc dopředu. Výsledkem je mírně sportovnější posaz s větším náklonem těla dopředu a z toho vyplývající lepší vnímání řízení a odezvy od předního kola. Tato změna dále dovolila malinko přitvrdit přední odpružení a dozadu osadit užší kolo (5,5" místo loňských 6"), které stoosmdesátkovou pneumatiku více stiskne a zvýší tak obratnost a rychlost zatáčení. Jako poslední položku na výčtu změn jsou brzdy - Shiver vepředu dostal „okousané“ disky a pístky s většími průměry na páčce i brzdiči. Brzdy na testovacích strojích byly navíc vybaveny systémem ABS.
Před odjezdem si v očekávání ostřejšího tempa našeho italského průvodce na displeji nastavuji ostřejší režim motoru Sport, ale při průjezdu městeček po cestě do hor se zase pokorně vracím k režimu Touring s měkčí odezvou. Režimy se naštěstí dají v pohodě měnit za jízdy. Motor zůstává stejný jako u první verze představené před čtyřmi roky, véčkový dvouválec 90° s elektronickou rukojetí Ride by Wire a již zmíněnou možností režimů vstřikovacích map. V řeči čísel má jezdec k dispozici maximální výkon 95 koní při 9 000 ot/min a krouťák 81 Nm při 7000 ot/min. U véčkový dvouválců ale jde o něco jiného, tady je důležitý mohutný nárůst výkonové křivky již odspodu a hlavně dokonalý zvuk a projev. To platí i o vibracích, které se u Shivera dostavují ve vyšších otáčkách - ani po dni v sedle neznamenají žádný problém, naopak jde o příjemné okořenění projížďky.
Motor zatahuje již nad 2tis a začíná vadnout až kolem 10 tisíc, kdy už na vás bliká červená kontrolka doporučující přeřazení. V horách mě malinko zarazilo jen pocitově delší zpřevodování - při dohánění zpoždění a opravdu rychlé jízdě jsme všichni s překvapením konstatovali, že jsme Shivery museli i přes proklamované silácké střední otáčky stále držet hodně pod krkem blízko červeného pásma. Naopak potěší přesná hydraulická spojka, která pomůže nadávkovat ten správný záběr při pomalém výjezdu z těch několika málo ostrých vraceček, která na nás v horách čekaly.
Konečně jsme vystoupali mezi štíty provensálských Alp a přicházejí první úseky Route Napoleon. Při pauze na focení osahávám stupačky testovacích bajků, ale zdá se, že posunutí jejich polohy je ukrylo z dosahu asfaltu. Výběr trasy se organizátorům opravdu povedl, nekonečné série táhlých zatáček dávají skvěle vyniknout sportovnějšímu posazu nabízenému novým Shiverem. Všichni postupně přepínáme na Sport - na displeji i v hlavě jezdce - protože nižší sedlo a dravější poloha jezdce lákají k rychlejšímu tempu. Tužší předek si zase na místním perfektním povrchu lépe rozumí s ostřejšími náklony. Sportovnější posaz a dojem z řízení přitom podle prvních dojmů nijak neomezily možnosti praktického a turistického využití tohoto modelu.
Asi nejcitelnější pocitový rozdíl starého a nového Shivera poznáte při brzdění. V novém rozložení hmotnosti a odpružení se radiální brzdiče mnohem lépe uplatní, protože při stisku brzdové páčky pocitově dochází k mnohem menšímu ponoření předku a brždění je tak mnohem jistější a energičtější. I přes osazený systém ABS není problém si při zastavování lehce přizvednout zadní kolo do vzduchu. Také dojem z neznámých silnic je s ABS mnohem příjemnější, ovšem důkladnou recenzi tohoto pomocníka si necháme až na plánovaný delší test v českém prostředí - uvidíme, jak se popasuje s rozbitými a zaštěrkovanými českými silnicemi. Stejně tak bude zajímavé zjistit, jak se změna ergonomie projeví na jízdě ve dvou.
Na závěr projížďky po dokonalých provensálských silnicích musím výrobci udělit jedničku s hvězdičkou - spolu s novým kukučem přední části se podařilo Shiveru dodat spoustu sportovního elánu za jízdy. Láká jezdce k rychlejšímu tempu a živějšímu vrhání do zatáček a odmění se mu intenzivnějším dojmem z projížďky. A přitom stačilo jen ubrat pár centimetrů tady, přidat jinde, změnit profil sedla... a je tu nový Shiver 2010.
Aprilia Dorsoduro 750 Factory
Vyškolen zkušenostmi z Kořenova si také hned zabírám Dorsoduro vybavené laděnými výfuky Arrow - pamatuji si, jak moc dokážou posílit střední otáčky a jak jejich dunění nabudí dojem z jízdy. Design se u tohoto stroje opravdu výjimečně povedl, přední světlo s nahoru vysunutou „šipkou“ vypadá i na parkovišti dokonale a o pohledu zezadu se nedá říci nic jiného, než že je prostě k sežrání - v anketě o nejhezčí zadek by Dorsoduro rozhodně útočilo na bednu.
Celá skupina novinářů po přesednutí na Dorsodura znatelně ožila a připomíná rozvášněnou smečku na lovu - až si říkám, jestli nám při obědě nedali do pití nějaký povzbuzovač. Tahle mašina vyloženě láká k hravé jízdě a v zrcátkách vidím, jak se přední kolo mých kolegů co chvíli odlepuje do vzduchu. U tohoto motardu to jde na jedničku i bez spojky skoro samo, tomu se nedá odolat a i přes svá předsevzetí si pod přední kolo ve výjezdech také pouštím aspoň trošku vzduchu.
Dlouhé sedlo je dobrým mixem sportovní lavice a měkkého provedení, které dovolí i půldenní jízdu. Vzpřímená pozice a dlouhé zdvihy kupodivu nijak nesnižují odezvu od předního kola, takže rychlé průjezdy zatáček i brzdění jsou totální nirvánou. K naprosté dokonalosti by bylo možné si přát snad už jen antihopingovou spojku, zadní kolo si při razantní jízdě občas při podřazení trochu cukne. Motor je u Dorsodura vyladěný více do středu než u Shivera a u mého stroje to v kombinaci s laďáčky dělá divy. Okamžitý zátah láká k jízdě s ručičkou otáčkoměru kolem šesti tisíc, další vytáčení je zbytečné. Jen na cukavější vstřikování v režimu Sport je třeba dávat trochu větší pozor, mírné přidání plynu v zatáčce je třeba pečlivě odměřovat. V závěru si ještě pro srovnání vyměňuji mašinu s kolegou a zkouším verzi bez laďáků a průběh výkonu i vstřikování jsou znatelně citlivější, ale dojem z jízdy rázem o čtvrtinu klesl. Rozhodně si slibuji, že jestli se někdy dopracuji k Dorsodůře ve své garáži, ty laďáčky jí dopřeju.
Po příjezdu před hotel jen nerad vracím klíčky od Důry. Odpružení u Factory je na špičce, jen škoda, že ve verzi Factory už není zahrnutý i laďák. Tohle je přesně ta správná mašina pro krátké projížďky, při kterých dokáže jezdce spolehlivě přeplavit adrenalinem a nádherným projevem véčkového dovuválce. Super volba pro lidi s nedostatkem času hledající maximální zážitek, ale na druhé straně nadšenec by si ji mohl pořídit i na požitkářské denní dojíždění do práce.
Informace o redaktorovi
Filip Tichý (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 195 cm