Nordkapp

Nedeľa 31.7. prší, a dlho aj bude. Je to škoda lebo hmla nás pripravila o pekný zážitok prejazdu baníckou oblasťou Sokndal a ani som nenatočil tie čierne skaliská. A nabudúce , keď pôjdeme na tú turistiku, navštívim aj Jøssingfjord Vitenmuseum, ktoré tam je hneď pod baňami a lomom. Stále nám dnes prší a tak len ideme okolo mora a najjužnejšej časti Nórska cez Kritiansand do Tonsbergu. Tu kotví kamarát, svoju jachtičku, využívame jeho pohostinnosť a luxusne prespíme na jachte.

Pondelok 1.8. ráno vyplávame na testovaciu jazdu na more a cestou pomôžeme katamaranu dostať sa z prístavu na šíre more, lebo mu nejde motor. Potom sa rozlúčime s kamošom, ubytko naozaj stálo za to, a vyrazíme už na moto na ostrov Tjome do Verdens Ende pozrieť tie šutre čo trčia z mora a staručký maják z roku 1934. Odtiaľ sa presunieme do Osla, kde chceme kúpiť zadnú pneu na Tomášovu motorku. Po čase sa nám to darí aj keď draho a ešte nejakú síce nejazdenú ale starú a prezuť nám ju nikto nechce a tak ju Tomáš naloží za seba a snáď sa to podarí niekde cestou. Ešte sa pomotáme po meste Moss a ideme do Švédska. Pri jazere Grundevatten nachádzame pekné miesto na spanie. Kúpanie, ohníček, opekanie a byvak si rozkladáme v prístrešku na zemi. Ešte aj miestne švédske devy nás prídu pozrieť a opečú si u nás na ohni párky.

Utorok 2.8. pokračujeme smer dánsko. Trajekt v Helsingborg ignorujeme. V Rydeback si dáme obed u Turka, vraj dobrý kebab. To tvrdil on, ale najedli sme sa do sýta. A vychutnáme si dlhý most do Kodane za 35 EUR. V Jyderup máme kamarátov kamenárov a to je náš dnešný cieľ. Aby sme tam neprišli s prázdnymi rukami a hladnými žalúdkami, tak v supermarkete nakupujeme, konečne za lepšie ceny, basu piva a fľaštičku a o chvíľku sa už vítame s kamarátmi. U nich v dielni Tomáš mení zadnú pneu, ako vyzúvačku používame vidly vysokozdvižného vozíka a na druhýkrát aj nafúkneme konečne koleso. Prvýkrát presekneme pri nahadzovaní dušu. Kamaráti sa o nás parádne postarali, pečená krkovička s opečenými zemiakmi je super, po dlhom čase poriadne jedlo.

Streda 3.8. dnes musíme prejsť ešte jedným dlhým mostom za 18EUR a presúvame sa do Nemecka. Cesta je po diaľniciach, čiže nuda. Nakupujeme v potravinách nejaké pivko a fľaštičku bieleho suchého a prenocujeme za Hamburgom v kempe pri jazere Neustadter. Veľmi pekné miesto a neľutujeme, že sme v kempe. Jazero má piesočnaté pláže, voda perfektná a v občerstvení si vychutnávame miešané drinky. No aj od susedov v kempe dostávame pivo a nachádzame tu aj rodinu hudobníkov z Nového Zélandu, ktorý cestujú s deťmi v karavane po hudobných festivaloch. Zahrajú nám svoje najlepšie hity a dostávame od nich každý podpísané CD. Hrajú naozaj krásne, taký folk. Volajú sa Madam Tsunami.

Štvrtok 4.8. pokračujeme diaľnicami až do poľského hraničného mesta Zgorzelec. Tu to prudko stočíme na juh, už nás to nebaví takto nasucho a nudne a Česká republika je zárukou dobrého jedla, piva a zábavy. V zámockom dvore Černousy dávame skvelý guľáš so špekovými knedlíky a zapijeme to plzničkou. Od obsluhy dostávame radu, že sa dobre vyspíme na Kristíne a to obaja. Ideme na ňu. Nie je to mladá deva, škodááá, ale rovnomenné jazero a kemp. Prejdeme sa ešte na trojmedzie ČR, PL, DE a užijeme si večer v kempe.

Piatok 5.8. ráno zbalíme karimatky a spacáky, stany sme nepoužili, v Jablonci n. Nisou dáme raňajky na chodníku vedľa cesty pri miestnej pekárni a presunieme sa do Harrachova na kávu. V Choustníkovom Hradišti v hospůdke U Dvou borovic si dáme skvelú sviečkovú od veľmi sympatickej obsluhy. Odtiaľ do Kudowa – Zdrój a striedavo po poľskej, českej a zasa poľskej strane prejdeme Orlické hory. Popod Králický Snežník, v zime som tu bol na bežkách, do Jeseníkov na svetoznáme Červenohorské sedlo, kde si užijeme zákruty. Popod Praded do Bruntálu na v.n. Slezskú Hartu do obce Nová Pláň. Tu sa na divoko rozložíme v požičovni lodičiek, zájdeme na miestne kúpalisko dať nejaké jedlo a vypočuť si miestnu kapelu. V noci začne dosť pršať, presunieme sa pod dáždniky v bufete ale voda sa dostáva aj tam a tak už moc nepospím. Strážca lodeničky je milý chlapík ako aj jeho šéf a vypité pivko ide na účet asi opilcov čo o nás v noci zakopli. Chalani dík.

Sobota 6.8. je už len smutný, vždy som smutný keď sa vraciam z takto parádneho tripu, presun popod Ostravu cez Jablunkov domov do Čadce. V miestnom podniku to zakončíme, a rozídeme sa každý do svojej ubykácie.

Zhrnutie: presun na Nordkapp po pobaltských štátoch je len taký presun a je tam relatívne ešte lacno oproti severským krajinám. Fínsko je svojím spôsobom krásne a pre nás niečo nové tak som ho vnímal pozitívne. Veľa jazier, lesy, soby, Laponsko, polárny kruh… Nórsko má nádhernú krajinu, je tam hodne čo obdivovať, fjordy, hory, ľadovce, jazerá no krása. Ľudia sú taký ako sú, Balkán to nieje. Čo ma prekvapilo, že teda nedočkal som sa žiadnych rýb, okrem tých dvoch makriel čo sme si chytili a polievky v Helsinkách. Ani tie sušené sme nikde nevedeli kúpiť. Gastronómia strašná, žerú len hotdogy, hamburgery, hranolky a vrchol gastronómie je mrazená pizza zohriata v mikrovlnke, no fuj. Nikde žiadne normálne reštaurácie a to teda aj v Dánsku a Nemecku prevládajú už fastfoody, reštaurácie otvoria až keď zavoláte na nejaké číslo na dverách. Akonáhle človek prejde do Čiech, tak to je iná pesnička, ľudia sedia vonku na zmrzlinke, rozprávajú sa medzi sebou, pijú v záhradkách pivko a skvelá kuchyňa v skoro každej hospode . Nenechajme si toto zobrať, neprejdime na ten americký spôsob stravovania, čo sme všade videli, ešte Poliaci sa ako tak držia. Toť môj skromný názor. Za trajekty mi doteraz neprišla žiadna faktúra, platili sme ich naozaj na mieste len niekoľko, väčšinou si len odfotili ŠPZ a že faktúra príde. Počasie nám vyšlo, jasné že zapršalo ale to sa dalo čakať na tom severe a bol som pripravený na horšie podmienky. Na horách a na Nordkappe sme mali krásne a zima tiež nebola nejaká vážna. Najchladnejšie v daždi asi 9st. Vietor vždy v pohode. Mne oblečenie držalo na jednotku a nepotreboval som ani nepremok, laminátový goretex fungoval. Tomášovi pustili goretexové topánky daytony, čo prekvapilo, tieklo mu do nich a rukavice tiež riešil rôznymi návlekmi.

Ešte prikladám video z celej akcie. Je to rozdelené na tri časti. Je tam niečo viac vidieť ako tu na fotkách.