GP Dauhá – V pátek zajel nejrychleji Australan Miller

MotoGP – 1.volný trénink

V Kataru teď členové paddocku MotoGP dostávají druhou dávku očkovací látky proti Covid-19 a ne každý na to reaguje bezproblémově. Například Enea Bastianini (Ducati) má za sebou probdělou noc, kdy mu nebylo vůbec dobře a hrozilo, že ani nestihne první tréninky. Nicméně jeho manažer Carlo Pernat uvedl, že už je mu mnohem lépe a na první tréninky bude připraven. Příznaky chřipky a horečku naopak nepociťoval Danilo Petrucci (KTM), ale někteří jezdci raději na druhou dávku vakcíny počkají až do pondělí. Mezi nimi je například Valentino Rossi a Franco Morbidelli (oba-Yamaha).

Když Franco Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) zajížděl první časy, bylo vidět, že mu motor kouří víc než by měl. Po deseti minutách, když mu patřil šestý čas 1'55,847 sekundy, musel Ital mimo trať, protože to už z pod kapoty valil hustý bílý kouř a traťoví komisaři mávali černou vlajkou s oranžovým terčem. Morbidelli motorku neodstavil, ale různě podél trati nebo přes kačírek se ji snažil dostat do boxů, což se mu nakonec povedlo. Po patnácti minutách byl s časem 1'55,429 sekundy nejrychlejší Aleix Espargaró (Aprilia Racing Team Gresini), Alex Rins (Team Suzuki ECSTAR) byl druhý, třetí Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP Team) ztrácel necelé dvě desetiny. Do boxů musel po svých Johann Zarco (Pramac Racing), který spadl v patnácté zatáčce a pád nebyl z těch lehčích.

V úvodu druhé poloviny tréninku vedl Aleix Espargaró časem 1'55,429 sekundy. Ma druhé pozici ztrácel Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) 0,046 sekundy, druhý Alex Riny byl o 0,064 sekundy pomalejší. Čtvrtý byl Fabio Quartararo, pátý Maverick Viňales (Monster Energy Yamaha MotoGP) a šestý Joan Mir (Team Suzuki ECSTAR). Nejrychlejším nováčkem byl prozatím sedmý Jorge Martin (Pramac Racing), jemuž na prvního scházelo 0,384 sekundy.

Deset minut před koncem byl Franco Morbidelli první s časem 1'55,125 sekundy, ale jakmile najel do jedenáctého měřeného kola opět byl vidět bílý dým z pod jeho kapotáže, takže Ital znovu uviděl černou vlajku s oranžovým terčem a musel mimo trať. Morbidelli byl celkem blízko boxů, takže se dostal na obslužnou komunikaci a zamířil zpátky k mechanikům. Morbidelli je hodně rychlý, ale mechanické problémy ho pronásledují už od prvního závodu v Kataru. Zdá se, že zatím nepřišli na to, co je způsobuje. Pět minut před koncem tréninku se na první pozici dostal Maverick Viňales, jehož maximum bylo v tu chvíli na 1'55,095 sekundy.

První trénink vyhrál časem 1'54,779 sekundy Aleix Espargaró, jenž je v sedle Aprilie zatím nejrychlejším jezdcem. Na druhé pozici ztrácí šedesát tisícin Alex Rins, třetí Maverick Viňales byl o 0,085 sekundy pomalejší. Časy do pátého místa nastavili Jorge Martin a Franco Morbidelli.