Yamaha XJ 650 (1983)

Vlastník Pista69
Vloženo 8.1.2015
Aktualizováno 4.1.2016

Yamaha XJ 650, r.v. 1983, Klasika

První dojmy - Prvý dojem: jednoducho láska na prvý pohľad. Jedného dňa som sa zobudil s pocitom, že by to chcelo nejakú tú klasiku do mojich rúk. Začal som okamžite tráviť čas hľadaním tej vhodnej mašiny. Prechádzal som rôzne portály (slovenské, české, nemecké, rakúske), porovnával počet najazdených kilometrov vzhľadom na vek a výslednú cenu. Opísal som svoju predstavu svojím kamarátom a do hľadania som zapojil aj ich. Najlepšie mi vyšli inzeráty z rakúskych stránok (reálne kilometre, popis prípadných závad a celkový stav motorky). Netrvalo to dlho a cca do týždňa som mal, aj vďaka kamošovi, vyhliadnutý stroj. Chvíľku som ešte váhal, nasledovalo pár telefonátov, kde som podrobnejšie zisťoval reálny stav. Mašine v tej dobe vypršal platný Pickerl (rakúska TK). Aj keď mi povedal, že motorka je plne pojazdná, opísal mi posledné úpravy a údržbu, dokonca zaručil skúšobnú jazdu, umocnilo to moje váhanie. Tak sa stalo to, že predchádzajúci majiteľ spravil novú TK, čo ale zvýšilo cenu motorky. Nasledovalo znova pár telefonátov a kompromis, pri ktorom sme sa v mojom prípade dohodli len na preplatení nákladov za nový Pickerl. Bolo rozhodnuté, ide sa do Rakúska.

Doplňky na motorce - K mašine som dostal aj cestovné kufre Hepco Becker. Vynikajúca vec na dlhšie trate.

Prvá skúsenosť bola skúšobná jazda, navyše s pôvodným majiteľom motorky. Chlapík išiel po rakúskych okreskách ako blázon, predviedol mi najmä výkon motora a funkčnosť bŕzd, ale aj stav pneumatík a to, že rám nebol skrivený po nejakom páde.
Dizajnovo som jej nemal čo vytknúť, mašina mala 30 rokov, pôvodný lak a motor v perfektnom stave. Zopár nedostatkov sa jej preto dalo prepáčiť. Každopádne bolo vidieť, že bola v dobrých rukách, bola udržiavaná, po kompletnej výmene sviečok, prevádzkových kvapalín a filtrov a dôkladnej starostlivosti. Až na pár vecí, ktoré ale nebolo nevyhnutne hneď dávať do poriadku to vyzeralo tak, ako by stačilo len natankovať, naštartovať a jazdiť.

Nasledoval proces zaregistrovania na SVK, za ten čas som sa o mašinu staral v garáži a nedočkavo som vyčkával na ukončenie byrokratickej procedúry.

Prvé jazdy boli len také pohodové jazdenie po okolí. Výkon cca 52kW mi príde dostačujúci. Dokonca so správnym podradením nie je problém ani žiadne predbiehanie. Účinnosť bŕzd je trošku slabšia, avšak našiel som správny pomer využitia predných aj zadných bŕzd pri núdzovom brzdení, dokonca aj pri plnom zaťažení. Páči sa mi zvuk tohto vzduchom chladeného štvorvalca. Vďaka veľkému svetlometu, nie je problém ani jazda za tmy.
Chýba mi však akýkoľvek úložný priestor (priestor v zadnej časti pod sedadlom nemám pre nové uchytenie plastov prístupné).

Tak ako som písal vyššie, prvý rok (celá sezóna, keďže mašinu som priviezol v marci) sa niesol v duchu, len natankovať a jazdiť. Spravil som či už sám, alebo so spolujazdcom niekoľko tisíc kilometrov, absolvoval dlhšie aj kratšie výlety a to všetko bez jedinej poruchy.

Po sezóne som sa pustil do údržby. Už pri kupovaní som vedel, že slzí ľavá vidlica, dostal som k nej aj komplet nové tesnenia. Vymenil som batériu, olej, brzdové obloženie, tesnenie a kvapalinu, pár ďalších maličkostí a motorka bola pripravená na ďalšiu sezónu. Tá sa niesla v duchu dlhších výletov, vysokohorských výstupov, ktoré motorke niekedy nerobili až tak dobre, keďže sme boli plne naložení, teplota vzduchu bola častokrát aj nad 2000m.n.m cez 36°C ale aj pod 3°C. Aj tieto výlety zvládla XJ-ečka bez porúch, začo som veľmi vďačný. A čo viac, jazdí sa mi skvele.

Tak ako som túto motorku kúpil vo vynikajúcom stave, tak aj ja sa snažím tento stav udržať, resp. zlepšovať.

Chroust69
Chroust69 napsal 10.04.16 v 18:39 10b.

Další do rodiny, já tu dlouho nebyl, ale přeji hodně spokojených kilometrů. Užívej, je to krásná dáma v letech, super stav. Za 10 bodů

biaggii
biaggii napsal 06.04.15 v 21:00 10b.

je to nádhera , hodně štěstí !!

Pista69
Pista69 napsal 06.04.15 v 19:47

Ďakujem všetkým...

Pítrs55
Pítrs55 napsal 15.01.15 v 11:42

Krásná klasika

Memphis-Divočák
Memphis-Divočák napsal 09.01.15 v 14:37 10b.

Fakt pěkná !! Další XJ v dobrých rukou