Yamaha XJ 650 (1981)

Vlastník borek.cefyr
Vloženo 11.8.2013
Aktualizováno 21.2.2017

Stroj vynikajících kvalit, poctivej kus železa, kterej byl stvořen na komfortní delší štreky,ale umí taky vystrčit růžky. Krásný dva laufy ho zdobí zepředu, gigantickej reflektor zepředu. Zvuk vynikající, trochu bručoun-chraplák-až srdce zaplesá.

První dojmy - Parádní posez, vysoko položený řídítka, příjemnej průběh výkonu. Solidní zátah odspoda vzhledem ke kubatůře. Co se však týče konkrétně mého stroje, bylo znát dost závad, které průběžně řeším. Zejména špatně těsnící příruby karburátorů, vidle a brzdy!!

Motorku bych doporučil pro - Myslím si, že je toková ta fotrovská motorka a mezi "mlaďochy" ji moc vidět není. Patrně nebude pro echt závodníky, berme v potaz rok 1981 a podvozek s klasickým trubka rámem a dvojitejma tlumičema vzadu, tudíž pro cestovatele a nostalgiky, co mají rádi motorky ze železa.

Doplňky na motorce - Nosič, vyhřívané rukojeti.

Stroj jsem si vybral po delší úvaze, moje preference jsou jasné, youngtime veterán nebo alespoň retro bike (předchozí zephyr 550, rok 99). Dál jsem vždy toužil po kardánku, jelikož jako student jsem měl problém uspořit nějakou kačku na mazadlo řetězu a taky mě těžce nebavila výměna řetězovky, nota bene na Zephyrovi bez hlavního stojanu.

Bohužel, byla tady i nějaká omezení, zejména rozpočtová a taky noty. Protože doroku 2011 jsem mohl řídit jen slabší kousky, takže hned po ŘP jsem se začal rozhlížet. Uvažoval jsem ještě o CB 750, případně GS 800 (myslím že je to ono, též kardan).

Oproti Zephyrovi jsou výhody následující - dva laufy, lepší posez, mohutný vzhled, lepší rozteč zrcátek (to se dalo řešit i na Zephovi,ale zvykl jsem si). Širší řídítka, hlavní stojan!

Nevýhody jsou vysoká hmotnost (200 kg vs 250kg), absence palivoměru a zejména BRZDY, které nejsou nic moc i na "zdravém kusu", notabene na mým, kde jsou kotouče před smrtí. Tudíž brzdím hlavně podřazováním.

Co říct závěrem, čeká mě ještě kus práce, než to bude krasavice s trochou bezpečí, ale myslím si, že to úsilí stojí za to. Navíc červenej rám a černá barva je atraktivní provedení a budí v kombinaci s krásným zvukem zaslouženou pozornost.

crasherx
crasherx napsal 26.05.14 v 06:35

Tož Bořku! Pořádně jí ty svody protáhni a neboj se jí dát za uši Je to přece jen kus ženské!

polopost
polopost napsal 12.08.13 v 00:24

Máš to hezká Bořku.
Klidně bych se pustil do úprav aby vypadala ještě starší než je. udělat z youngtimera oldtimera. Konstrukce si o to uplně říká

Raptík
Raptík napsal 11.08.13 v 17:18

Krásnej kus klasické motorky Ať slouží!!!

JirkaMetal
JirkaMetal napsal 11.08.13 v 17:10 10b.

krásné retro gratulejšn