Yamaha FJ 1200 (1993)

Vlastník Yampa
Vloženo 9.2.2013
Aktualizováno 3.6.2013

Silná, rychlá a pohodlná sportovně- cestovní mašina, která má stále i po těch letech co nabídnout

První dojmy - Nezvyk na reakce tak těžkého stroje, který byl navíc při koupi naprosto nevhodně obutý- přední guma nechtěla jet jinam, než rovně. Po "osahání" a přezutí naprostá spokojenost.

Motorku bych doporučil pro - Moto je vhodné jak na střízlivější sport, projížďky na pohodu i na dlouhé cestování. Nedoporučil bych ji naprostým začátečníkům- chce to si nejdříve na takovýto kalibr zvyknout.

Doplňky na motorce - Padáky, laděný výfuk Remus, nosič kufrů.

Vždycky jsem chtěl silný čtyřválec a tato mašina se mi již dávno líbila. Když jsem měl tu čest se ní poprvé trochu seznámit (tenkrát to bylo ještě FJ 1100), tak si mě oproti svým vrstevnicím jednoznačně získala svou velice snadnou manipulací, stabilitou a perfektním, pohodlným posazem.
Motor táhne krásně odspodu, na pětku se dá jet už padesátkou a pak už jen tahat za heft. Výkon je více než dostatečný, zrychlení výborné. Není to žádný supersport, ale dá se s ní jet velice ostře, včetně ostřejších zatáček. Přední brzdy jsou na dnešní poměry slabší, motorku však ubrzdí v pohodě. Horší to bylo u starších modelů, ktreré ještě neměly čtyřpístkové třmeny. Spolujezdec má dostatek pohodlí, moto v pohodě uveze i spoustu bagáže.
Spotřeba (a to mašinu vůbec nešetřím) se pohybuje maličko přes šest litrů, při jízdě na pohodu 5,6- 5,8l / 100 km. Při průměrné dvoustovce si vezme kolem osmi litrů. Záleží na seřízení, ta moje je dosti háklivá na použitý benzín. Ten od většiny levných pump jí nechutná a dobrý naopak dokáže náležitě ocenit.
Je to legendární, velmi silný, rychlý, velice pohodlný, spolehlivý a nenáročný stroj s výbornou ochranou proti povětrnostním vlivům, motory vydrží přes 200 tisíc km. O kvalitě agregátu svědčí to, že se již jen s nepatrnými obměnami používají od roku 1984 doteďka (FJ 1100, FJ 1200, XJR 1200 a XJR 1300). Servis bez problémů.
FJéčko se cítí dobře ve městě, na okreskách i dálnicích. Vzhledem k její hmotnosti je s ní horší manipulace na místě, zvláště když člověk zajede na nějaké nestabilní podloží.
V naprosté většině ohledů nejlepší motorka, jakou jsem kdy od 80. let minulého století vlastnil. Velice těžko se mi s ní loučilo, vzpomínám na ni s velkou láskou. Pokud budu mít možnost, tak bych si nějaký zachovalý exemplář v budoucnu určitě opět rád pořídil.

Viking1
Viking1 napsal 17.04.13 v 23:57 10b.

Moc prima motka!

Hrobař75
Hrobař75 napsal 20.02.13 v 17:08 10b.

Ahoj, za vzhled a recenzi dávám 10 b. Hodně šťastných km a doufám, že se uvidíme na srazu.

WWWendy
WWWendy napsal 12.02.13 v 21:03 10b.

Pěkná.

ThomsonMotorson
ThomsonMotorson napsal 12.02.13 v 15:18 10b.

Zdarec,
šilhal jsem po ni před lety, ale tehdá nebylo dost zlata. Koupil jsem si XJ900, je to podobná motorka a doslova mě nadchla. Na FJu bych se projel hned. Měj se dobře, ať ti slouží a buď Ji dobrým pánem. 10b!

Sidi24
Sidi24 napsal 11.02.13 v 13:31 10b.

veľmi pekná mašinka klasika je klasika