Jawa 350/640 (1992)

Vlastník Sema
Vloženo 26.12.2011
Aktualizováno 11.4.2024

Matylda-Jawa 350 Europatourer. Poslední evoluce třistapadesátkových dvoutaktů z Týnce, pominu-li různé odvozené podmodely.

První dojmy - Co lze napsat o prvních dojmech po koupi důvěrně známého typu motorky, notabene když mi podobný stroj (J350/639) stojí v garáži? Snad jen to, že se na ní cítím jako doma.

Motorku bych doporučil pro - Dnes už jen pro nostalgiky.

Doplňky na motorce - Motorku jsem dovybavil na cestování, viz text níže.

Prosinec 2011 Připletla se mi pod ruce 640, už čtyři roky odstavená a pečlivě zakonzervovaná. Nějak mi to nedalo a koupil jsem ji. Možná z nostalgie, Jawa typu 640 byla moje úplně první motorka. Kromě laku, který v roce 1996 prodělal změnu ze zelené na modrou, je v původním stavu. K motorce je původní technický průkaz, takže znám celou historii její služby. Jako nová začala kariéru v České Lípě.

Zima 11/12 Motocykl jsem na vleku dovezl ke kamarádovi na dílnu a cestou se zastavil na STK. I když bylo pět minut před zavíračkou, byli vstřícní a ještě mě vzali. Prohlídkou prošla Jawička bez výhrad a po čtyřech letech může legálně na silnici. Než se tak stane, projde celkovou revizí a mírnou úpravou. V plánu je montáž nosiče, elektronický regulátor, montáž Tramp řídítek (ty co jsou tam teď nejsou z Jawy a mají divný tvar) a klasická jawácká zrcátka. Taky vyměním zadní 16 let starou Mitasku za novou, ale s dezénem H-03.

Zima 12/13 Kromě běžné údržby mám v plánu ještě několik vylepšení stroje. Začal jsem tím, že jsem odeslal sedlo na přešití k čalouníkovi. Při delších cestách bylo nepohodlné. Díky Endymu za tip. Dále bude namontována plotna Monokey pro kufr Givi E45, který nadále poslouží jak na GS, tak na Jawě.

Zima 13/14 Už na podzim jsem zásadně změnil vzhled stroje montáží kulatého světlometu s čirou optikou a miniplexiskla Puig. Dále byly osazeny vyhřívané rukojeti Oxford s pětistupňovou regulací. Zbytek mírné zimy jsem se vztekal při montáži nosičů bočních kufrů, což nebyla úplně jednoduchá operace.

2022/2023
Na jaře 2022 se se mnou po nějakých 40 000 km začalo loučit středové ložisko. Proběhla generálka motorku plus nějaká další údržba, jen kvůli nedostatku času a dalším okolnostem trvalo rok, než jsem s kamarádem dal motorku opět dohromady a znovu jsem vyjel na cesty. Což netrvalo dlouho, pro změnu zakukala převodovka. Proběhla tedy další rozborka a sborka. Teď vše funguje, snad za pár dní nebudu půlit znova.

Duben 2024
Všechno jednou končí a tak nastal i konec mého ježdění na této dvoutaktní třistapadesátce. Rád budu vzpomínat na to, jak mě dovezla přes nejvyšší alpská sedla, k několika mořím, i na mnohá pěkná místa naší vlasti. U nového majitele se bude mít určitě dobře.

Úpravy proti sérii
-bezkontaktní zapalování VAPE A-MZ04
-elektronický regulátor VAPE A-R04
-řídítka s hrazdou z modelu Tramp
-chrániče rukou z modelu Tramp
-třecí tlumič řízení
-clona mezi nádrž a airbox
-zadní nosič originál Jawa
-boční nosiče na kufry a kufry Kappa K22N
-elektronický přerušovač blinkrů
-akumulátor 9 Ah
-zásuvka 12V
-vyztužená zadní kyvka
-inbus šrouby na levé a pravé víko
-výztuha přední vidlice
-úprava tvaru sedla+dvoubarevný potah
-topcase Givi Monokey E45
-kulatý světlomet s čirou optikou
-plexištítek Puig, lehce kouřový
-vyhřívané rukojeti Oxford Adventure
-halogenové miniblinkry 21W

Spotřební materiál:
-motorový olej Lavio Motosynt 2T (API TC+ JASO FD)
-převodový olej Mogul Trans 80W90
-svíčky Brisk N15C
-fajfky NGK LB05F
-brzdové destičky GoldFren S3
-pneumatiky Heidenau K34
-sekundární řetěz ČZ 428 Professional

Delší výlety:
2012-v květnu mě dovezla do Holandska k moři u Hoek van Holland a na sraz nizozemského Jawa-ČZ klubu v Everdingenu. V červenci pak trochu neplánovaně přes nejvyšší alpské průsmyky na Azurové pobřeží do Monaka. Celkem za sezónu najeto 9800 km.

2015-krátký výpad na Slovensko.

2017-další sraz Jawa-ČZ klubu NL, tentokrát v Tilburgu. Cestou navštíveno ještě Lucembursko a Belgie.

2018-Polsko, pobřeží a Mazurská jezera.

kaw.38
kaw.38 napsal 02.11.23 v 10:38 10b.

Pěkná

speedwayHanzz
speedwayHanzz napsal 15.11.22 v 13:58 10b.

krásná

Zipák
Zipák napsal 18.10.22 v 06:07 10b.

Mám tam podobné cestovadlo

callowsick
callowsick napsal 16.10.22 v 08:19 10b.

tak ať je brzy zase v perfektní kondici

-Jandys-
-Jandys- napsal 15.10.22 v 21:07 10b.

Paráda, super výlety a stará dobrá Jawa