Yamaha TMAX (2014)

Vlastník TaťusPájus
Vloženo 21.5.2024
Aktualizováno 21.5.2024

Je to skútr, není to skútr, kurva kdyby to mělo větší kola, tak snad prodám motorku. Mám ho už dlouho a až teď jsem se dostal k recenzi

Motorka koupena od Yamaha Praha - Na pohodu, věděl jsem co chci a oni my to dali :-)

První dojmy - Měl jsem skútrů už víc, vždy po čase prodal nebo podaroval v rodině, no a před pár lety měl půjčený X-MAX 400, pecka a pak vyzkoušel T-Max a bylo rozhodnuto.

Motorku bych doporučil pro - Nejvhodnější, to záleží na vkusu každého soudruha, já jej mám jako pracanta, ale až nezvládnu velkou motorku, tak objedu Evropu klidně i na něm...

Doplňky na motorce - Doplňky nemám, mám rád jednoduchost a tak jen origo kufr, který jsem ale sundal, protože jej nevyužívám.

Proč jsem si ho vybral, no do práce to mám přes město a pár vesniček asi 16Km, auto trápit když je vedro se mi nechce a navíc, je pak rozpálený a lézt do něj je opruz, no a trápit tam velkou motorku je nesmysl a tak jsem si na léto vždy něco pořídil, na podzim prodal atd atd. Před pár lety jsem si od kámoše půjčil X-Max 400, najednou po těch všech 125,250 to bylo jiný kafe, ale ten jednoválec a vibrace mě jaksi vadí, navíc výkon jako dobrý, ale když dojedeš nějakýho loudu, tak na předjetí prostě potřebuješ čas, to z velké motorky neznám a tak jsem zajel do Yamahy, půjčil si T-Maxe a bylo rozhodnuto... Jede to, brzdí to, nekroutí se to a nevibruje to.

Mám najeto 30000Km, vůbec nechápu, kde jsem je vzal, zvlášť když mi doma stojí Cenduro, o tři roky mladší a projelo celou Evropu a má nejeto o cca 5000km víc, ale zpět k T-Maxu, jezdím na něm od cca května do října do práce (když nepotřebuju auto) 2x týdně to jedu 2x, protože večer fotbálek.. Párkrát jsem s ním byl v Praze (cca 140km tam a zpět) a možná 10 na nějaké zařizování do 100km. Takže asi nejsem ten správný člověk, která by měl nějak zeširoka hodnotit jízdní vlastnosti, ale:
- Jízda je pecka, někde jsem četl, že je to motorka v těle skútru a něco na tom bude, předchozí skútry byli oproti tomuto nekomfortní, kroutili se, vibrovali a pořádně naklonit nebyl dobrý pocit, na tomhle by i kolínko šlo.
- Motor, no výkon to má, 530cc a dvouválec, je dokonalost sama (pro skútr), jede to, výkon je dostatečný a hlavně hned
- Brzdy, tady jsem asi dost ovlivněn velkými motorkami, dle mě to nebrzdí... jako brzdí ale málo... no ne asi málo, ale tak nějak divně. No, a protože už jsem samozřejmě destičky měnit musel, tak jsem to vzal z gruntu, i s kotouči a hadicemi, jako lepší ale furt málo
- Podvozek je pecka, krásně žehlí a co mi dovolí, to je nádhera, že mám odřenej boční stojánek asi mluví za vše
- Ovladatelnost, tady je to jednoduché, motor uprostřed a dozadu řemen, váha je tam kde má být a oproti skútrům s variátorem u kola, je to rozdíl jako prase
- spolujezdec, tady pohoda, občas vezmu manželku na nákup, občas někoho na oběd nebo někam převést, vlastně si nevybavuju, že bych někoho vezl mimo město, no a tedy díky výkonu, který T-Max má, o nikom ani nevím
- úložný prostor pod sedačkou je na pár drobností, proto jsem ji hned novou vzal i s kufrem, ten šel ale asi po roce dolů, protože já na tom nic nevozím a malej nákup se mi pod sedačku vejde
- spotřeba nevím, ukazuje mi to něco kolem 5ti, tak to asi tak bude
- Servis, po absolvování všech garanček, si už vše dělám sám, olej každý rok a s tím i všechny 4 filtry, brzdovka a chladící kapalina a co dva roky svíčky (prostě se přes zimu nudím) ve 20000 byl ale v Yamaze na řemenu a válečkách a co já vím ještě a to jen z důvodu, že já bych si nevynuloval bez diagnostiky ten řemen
- poruchy nula, vlastně velká NULA

kde se motorka cítí nejlépe nevím, já ji koupil jako pracanta a tady je dokonalá, vím, že spousta z vás bude říkat, že je to škoda, že můžu mít i padesátku a že ho trápím a že si to nezaslouží, ale já ho miluju, opečovávám a nikomu nedám.

- Dalo by se s ním cestovat, ano dalo a potkal jsem jich po Evropě mraky, naložených a polepených samolepkama a všichni majitelé, s kterými jsem mluvil, byli nadšení, ale pro mě ne, jezdím na dva 10 denní tripy ročně a na to mám svého Versyse.

Na závěr bych jen napsal, když jedu na Versysovi nebo vytáhnu z obýváku staré XJR 1300, tak všichni zdraví, když jedu na T-maxu tak nikdo a víte co, jsem v klidu a je mi to u prdele, na velkých motorkách mám najeto přes 300000km a na skútrech tak 50000km, takže asi nejsem pravý motorkář, ale jsem spokojený.

sfv
sfv napsal 28.05.24 v 09:59 10b.

Král skútrů !

PSanec
PSanec napsal 21.05.24 v 16:41 10b.

Král mezi skútry. Vůbec se nedivím, když jedeš na XJR, tak tě každý zdraví./je to ikona mezi naháči, takové motorky už nikdy nikdo nevyrobí/.Jezdím angloamerické motorky, ale vůbec nemám problém majitele skútrů pozdravit a ani problém, že mne starýmu motorkaři i dost často ujedou. Přeji ti jen super km.

elvis78
elvis78 napsal 21.05.24 v 12:20 10b.

skútr je skvělá věc

Myschan
Myschan napsal 21.05.24 v 12:03 10b.

Skútry jsou fajn a T max byl vždycky králem. A když pozdravíš první, tak Ti každý slušný motorkář odpoví. Já teda určitě. Ať slouží

Milan1963
Milan1963 napsal 21.05.24 v 12:01 10b.

Pěklná recenze. Tak jezdi v pohodě dál a at' ti jízda dělá radost !