Kawasaki ZRX 1200 (2002)

Vlastník AttilaSlovakia
Vloženo 30.11.2023
Aktualizováno 5.1.2024

Ďalšia mašina s ktorou si plním sen z detstva. Tento typ tiež patril do skupiny motoriek, o ktorých som sníval keď som mal 12 rokov (20 rokov dozadu).

Motorka koupena od Od jedného skromného a slušného mladíka

První dojmy - Prvý dojem bol, že rozmerovo ani nie je taká veľká ako prezrádza objem motora. Málo plastov, veľa ocele, veľa kovu. A typická vlastnosť starých motocyklov, že sa na ničom nešetrilo. "Všetko je veľké, kvalitné, všetkého je tam veľa a predimenzované."

Motorku bych doporučil pro - Pre kľudných a rozvážnych jazdcov čo už majú skúsenosti, pretože tu ťa nezachráni žiadna elektronika.

Doplňky na motorce - Vyššie ohnuté čierne plexi MRA, zadný kufor GIVI.
ďalej mám v pláne zakúpiť ešte padacie hríby.

Trošku histórie. Veľká škoda, že tieto "kombajny" už vymyzli z EU trhu kvôli emisným normám (Bandit1200, CB1300, XJR1300, GSX1400). Od roku 2007 začala platiť norma EURO3 pre motocykle. Z karburatoroveho Bandita 1200 sa stal Bandit 1250 so vstrekovaním, XJR1300 takisto dostala vstrekovanie, CB1300 už vstrekovanie mala. Bohužiaľ blok GSX1400 už EURO3 splniť nevedela tak vypadla z európskej ponuky. Kawasaki tiež stiahla ZRX1200 z európskej únie. Zaujímavosťou je, že v USA a v Japonsku sa naďalej vyrábala do roku 2019 so vstrekovaním, vizuálnym faceliftom po prezývkou ZRX1200DAEG.
A teraz niečo konkrétne o mojom motocykli.

Motorku som doviezol dodávkou v strede novembra. Predávajúci býval 230km od nás. Na dovoz po vlastných kolesách už je zima a smyklavo. Takže mašinu som kúpil tak, že som ju ani nevyskúšal ale viem, že bude dobrá.
Taktiež s cenou sme vedeli dosť výrazne hýbať, takže môžem povedať že s kúpou som naozaj spokojný.
Je to originálny stav ako od výroby. Žiadne čínske tuningy z Aliexpressu. Smerovky síce nie sú originálne Kawasaki. Sú to originálne "veľké čierne" smerovky ktoré sa používali na Suzuki GSX1400 a GSXF750 a ďalších motoriek Suzuki ktoré boli vyrobené po roku 2000. Výfuk, páčky, zrkadlá sú všetko originál Kawasaki.
Co sa týka technického stavu, tak tych 21 rokov je bohužiaľ vidieť. Roztrhnute čalúnenie na sedadle, uz zvarany bočný pravý plast, ale zvar je malý, takže to nebola búračka skôr si myslím, že len zvalenie na bok na mieste. Klasické estetické chyby starej motorky ktorá nie je ulozenka nejakého zberateľa vo vykurovanej garáži.
Čo sa týka motorického stavu som si istý na 98%, že tam to bude bez problémov.
Motor za studena chytá na prvý štart, okamžite na 4 valce. Po zohriati sú reakcie na plyn dokonalé. Z motoru nepočuť žiadne "škaredé" zvuky.
Predošlý majiteľ aj keď nebol technický moc zdatný, tak do nej slušne zainvestoval.
Nastavil karburatory
Nové sviečky DENSO U27ETR, nový vzduchový filter Hiflofiltro HFA2910
Nová spojka kompletná.
Majiteľ ked kúpil motorku tak mu tam presmykovala spojka. Dal ju celú vymeniť. Po výmene spojka stále prešmykovala, neskôr sa zistilo, že problém bol v spojkovej páčke(pumpe). Dlhé roky sa nemenila kvapalina DOT4 ktorá zhustla ako huspenina a tým pádom spojka pri zatiahnuti a povolení nerozopinala spravne a dochádzalo k prešmykovaniu lamiel v spojke.
Taktiež na motorke tečie predná vidlica.
Jediná vec na ktorú si ešte netrúfnem je nastavenie vôle ventilov, tento úkon nechávam na profesionála. Premerali sme vôle doma, zo 16 ventilov 12 je mimo tolerancii. Je vidieť, že na motorke ešte nikto tento úkon nevykonal. Motorka ma na ODOmetry 60.000km (pochybujem, že je to skutočný údaj)
Motorka je momentálne u môjho spoľahlivého servisaka, ktory tento nedostatok odstráni. Všetky ostatné nedostatky si už budem robiť cez zimu sám doma vo vykurovanej garáži. Už len čakám na telefonát a letíme pre moto.

Taktiež niektorý z predošlých majiteľov stratil plastový kryt reťaze. Na internete sa dajú zohnať bezproblémovo použité z vrakovísk. Ja som sa rozhodol pre oceľovú druhovyrobu z nemeckého ebay-u za 30€. Dodnes sa dá kúpiť originalny nový kryt OEM ale je nesmierne dráhy.

Mám už objednané padacie "hríby" zo silónu, síce viem, že pri vážnej nehode to vela nepomôže ale pri ľahkom zvalení na mieste môžu zachrániť zopár krytov na boku.

Ďalšia nepríjemná vec bola, že niektorý s predošlých majiteľov niekde "stratil" zadné madla spolujazdca, pretože ich odmontoval a miesto nich namontoval nosič kufra. Do nových OEM madiel som investovať jednoznačne nechcel (80€/1ks). Tieto madla boli tie isté ako aj na predošlej ZRX1100. Podarilo sa mi ich zohnať zo zahraničneho vrakoviska za 20€ obidva kusy. Klobúk dole ani tu sa na ničom nešetrilo. Sú vyrobené z hrubého a masívneho hliníka. Trošku som ich len obrusil a nastriekal na matnu čiernu farbu, pretože na ZRX 1100 mali klasickú hliníkovú farbu.

Pomerne vážnym nedostatkom týchto motoriek s týmto typom bloku motora GPZ900,GPZ1000RX,GTR1000,GPZ1100,ZX-10 Tomcat,ZZR1100,ZZR1200,ZRX1100,ZRX1200 je únava napinaku reťaze pohaňajucej alternátor. Tento napinak je umiestnený hneď vedľa spojkoveho koša. Pri únave napinacej pružiny sa napinak začne pravidelne a neustále obuchavať o hranu rotujúceho spojkového koša. Tento problem je veľmi ľahké odhaliť vizuálnou kontrolou cez nalievaci otvor oleja a taktiež pri bežiacom motore je počuť nepríjemné a pravidelné klepanie zo strany spojkoveho koša. Riešenie tohto problému je veľmi dôležité, pretože po istom čase sa môže napinak odtrhnúť a zraziť so spojkovym košom počas jazdi čo môže mať fatálne následky na celú prevodovku a taktiež aj samotného jazdca (zablokovanie prevodovky tým pádom aj k zablokovaniu zadného kolesa počas jazdy).
Úspešné riešenie tohto sa môže urobit dvomi spôsobmi:
- kúpa nového OEM originalneho napinaku cca. 200-250€, tým pádom bude zase pokoj na ďalších 10-15rokov
- vylepšenie pôvodného unaveného napinaku, fixacnym prípravkom originálne vyrobeným pre tieto Kawasaki ktoré trpia týmto problemom. Sú to KWICK Tensioner a druhý prepracovanejší a elegantnejší pripravok od konštruktéra JamesCompton Tensioner.
Tieto vylepšovaký už dlhé roky slúžia spoľahlivo v mnohých Kawasaki motocykloch ktoré mali tieto problémy. Tieto prípravky po nainštalovaní vytvoria presný doraz ktorý zastaví napinak v bezpečnej vzdialenosti od spojkového koša. Ja mám objednaný systém JamesCompton z USA ktorý si budem inštalovať sám.

Druhou už len ZRIEDKAVOU chybou zvykne byť tzv.pitting vačiek. Pitting je drobenie a narušenie hladkého styčného povrchu vačky. Tento jav sa objavuje LEN pri ZRX1200 s vysokým nábehom nad 100.000km kde bola taktiež zanedbaná povinná výmena motorového oleja (každých 6000km).
Predošlý model ZRX1100 má vačku z inej ocele, tam sa táto chyba vôbec nevyskytuje.
Pri tejto závade sa pravidelnou jazdou neustále "odlupujú" micro častice zo styčnej plochy vačky do mazacej sústavy. Čo môže spôsobiť zhoršenie mazania upchatím filtra a taktiež mazacich kanálov ktorými sa olej dostáva na určené miesta ktoré si vyžadujú neustále mazanie.
Riešenie taktiež existuje a je ich viac možností:
- Kúpa nových OEM originalnych vačiek za 800€/1kus
- nová druhovyroba od YOSHIMURA tiež za "majland"
- kúpa použitých nepoškodenych vačiek (nejrealnejšie riešenie)
- sustruhove opracovanie pôvodných poškodených styčných plôch vačiek (u mnohých majiteľov už odskúšané, bohužiaľ je to len velmi krátkodobé a dočasné riešenie, pretože pitting sa po pár 1000km zase objavil)
- alebo to nechať tak. Jazdiť ďalej a meniť olej každých 3000km aj s filtrom (odskúšané a fungujúce riešenie)
Moja ZRX1200 má vačky primerane opotrebované "nahladko." Pitting som ani po dôkladnej vizuálnej kontrole neodhalil. (30.11.2023)

8.12.2023
Z USA mi došiel "upgrade" prípravok na vylepšenie napinaku JamesCompton Tensioner. Jeho cena bola kompletne 60€. Jeho inštalácia bola veľmi jednoduchá, každý priemerný kutil to bezproblémovo zvládne aj v domácich podmienkach. Postupoval som presne podľa návodu , ktorý je aj na YouTube priamo od výrobcu tohoto produktu. Na opätovnú montáž spojkového krytu som použil druhovyrobne papierové tesnenie od VESRAH (cena 7€). Zásadne som proti používaniu silikónového tesnenia na miestach kde aj samotný výrobca používa originálne tesnenie z papiera. Jediný "trik" ktorý som použil pri opätovnom namontovaní spojkoveho krytu bolo, že som tesnenie z oboch strán namazal prstami vazelinou. Tesnenie presne sadlo na svoje miesto, osadil som kryt a momentovym kľúčom som dotiahol sroby na manuálom určených 11Nm. Takže "skrytá" závada napínaku je natrvalo vyriešená.

Taktiež som vymenil chladiacu kvapalinu. Pôvodná zelená ešte bola vizuálne v poriadku, ale chcem mať istotu takže som vymenil aj tú. Používam žltú chladiacu kvapalinu od DYNAMAX Motoforce (veľmi dobrý pomer ceny a kvality). Je veľmi dôležité nezabudnúť na odvzdusnenie vodného čerpadla na ľavej strane motora na spodku hneď za stupačkou, taktiež po prvom naštartovaní a zahriatí na pracovnú teplotu treba taktiež odvzdušniť termostatový domec v strede pod palivovou nádržou. Pochvalu si zaslúžia konštruktéry Kawasaki pretože na ZRX je termostatový domec vyrobený z pevného hliníka. Podotýkam, že na Triumph Tiger 955i ktorý mi stojí vedľa v garáži je domec vyrobený z umelej hmoty, ktorý môže pri silnom zatiahnuti hadicovych spôn prasknúť. Pre odvzdušnenie termostatu je potrebné uvoľniť a nadvihnúť palivovú nádrž. Po vychladnutí sa už len doleje potrebné množstvo kvapaliny do expanznej nádrže na úroveň medzi MIN a MAX. Pochvalu si zaslúžia opäť konštruktéri, pretože na vypustenie chladiacej kvapaliny zo systému nie je potreba ako u väčšiny dnešných motocyklov uvoľňovať hadicove spony a nasilu sťahovať, krčiť a ohýbať gumené hadice aby sme vypustili vodu. Na najnižšom bode chladiaceho systému pod motorom je klasická výpustná skrutka na "10" vidlicový kľúč. Vďaka tomuto systému je vypúšťanie dokonalé a hlavne veľmi jednoduché. Na starých motocykloch s vodným chladením na ktorých sa musela povoľovať a nasilu sťahovať stará popraskana gumená hadica zvyklo dôjsť k poškodeniu týchto hadíc. Čo sú len zbytočne starosti.

Pri kúpe som zistil, že mi tečie olej z jednej vidlice. Vidlice už rozobraté mám. Čaká sa už len na gufera a prachovky. Rozhodol som sa, že to risknem a objednal som si čínske z Aliexpressu. Ich cena bola 1/5 oproti akože "značkovým" ktoré sa tak isto vyrábajú v Číne len sa balia do krajších obalov. Budem zvedavý na ich kvalitu.

Keď som už predok mal rozobratý, tak som sa pustil do vyčistenia brzdových strmeňov. Najprv horúcou saponatovou vodou a zubnou kefkou a potom čističom bŕzd a pomocou kompressoru.

Taktiež som preventívne rozobral, vyčistil a nanovo namazal krk riadenia obyčajnou vazelinou. Potom som to podľa manuálu dotiahol na výrobcom daný moment. Kawasaki už od výroby montovala odolnejšie kuželkove ložiská do krku riadenia. Zaujímavé, že na mojej Yamahe TDM900 (ten istý ročník 2002) bolo ešte originálne ložisko krku guličkové.

Pri demontáži predného kolesa, ktoré bolo extrémne zatiahnuté som zistil, že niektorý z predošlých majiteľov tak silno dotiahol osku kolesa, že medzi kolesom a vidlicou praskol mechanizmus náhonu tachometra. Tento náhon sa dá bez problémov nový objednať u výrobcu za 120€ !!!
Na japonské motorky vo všeobecnosti nie je absolútne problém zohnať použité diely ale ja som sa rozhodol dať zavariť tento mechanizmus pretože je z hliníku. Zvar sa podaril veľmi dobre. Trošku som ešte zvar obrusil mini-bruskou. A osadil som mechanizmus späť do kolesa.

21.12.2023 konečne mi došli z Číny padacie hríby. Ich cena bola 25€ aj s poštovným. Balík obsahoval silikónové valce, oceľové konzoly a k nim patriace oceľové imbusove skrutky R8. Konzoly sa montujú na miesto originálnych šrobov ktoré držia motor v ráme. Su to štandardné kvalitné oceľové imbusy tvrdosti 8.8. Ich montáž bola jednoduchá a rýchla. Aj keď nemajú samozrejme takú odolnosť ako poctivé oceľové padacie rámy ktoré vyzerajú ako "klietky" ktoré obopinaju motor. Ale som si istý, že su dostatočne pevné aby zachránili veľa vecí pri ľahšom páde alebo prevalení na mieste. Opäť som spokojný s týmto čínskym produktom, pretože má naozaj veľmi dobrý pomer ceny a kvality.

30.12.2023 zasvietilo slnko a bolo nezvyčajne teplo 12°C. Tak som sa rozhodol, že prevetram aj Tigra 955i a konečne už aj hotovú Kawu ZRX. Najprv sme boli natankovať Tigra vedľa v dedine 20km od nás. Chytila hneď na druhý pokus aj po 2 mesačnej odstávke. Pojazdili sme, dotankovali 100oktan E5 + VIF aditivum a Tigra sme odložili späť na zimný spánok.
Hneď sme presedlali na Kawu prvýkrát v živote aj s priateľkou. Dokonalý studený štart so sytičom, trošku sme počkali kým sa zahreje a vyrazili sme tiez na tú istú benzínku po tej istej trase ale ešte +40km obkľukou. Najazdili sme na Kawu cca.70km. 12°, studený asfalt, studené pneumatiky, spolujazdec vzadu a pre mňa ešte nová neznáma motorka. Nevedel som ako brzdí, ako zatáča, ako zrýchľuje. Takže to bola úplne pomalá, bezpečná a hlavne opatrná spoznavacia jazda. Motor som netocil do viac ako 6000ot.
Prvé pocity oproti Triumph Tiger 955i boli, že hydraulicka spojka je oveľa jemnejšia a precíznejšia ako lankova spojka na Triumph-e. O vykonovom rozdiely tu písať nebudem. ZRX pôsobí na mňa dojmom, že drží oveľa viac "pohromade." Radenie je presnejšie a má menšiu vôľu pri radení. Aj keď pravda, že KAWA má pomerne surovú prevodovku ale má ju veľmi presnú. Môžem povedať že presnejšiu ako aj TDM900, ktorá je ešte stále v garáži a čaká na kupca.
Prekvapili ma trošku negatívne brzdy, 6 piestove TOKICO nemali takú silu ako som od nich očakával, zdali sa mi trošku slabé. Asi si budem musieť ešte zvyknúť.
Posed je oproti Tigrovi 955i výrazne športovejší aj keď je to naháč. Stupačky su vyššie a mám viac zalomene kolená. Riadidlá su zase užšie, ďalej odomna, sú taktiež nižšie umiestnené. Oproti Tigrovi sedím oveľa "športovejšie."
Ďalšou negatívnou vecou je sedadlo. Jeho výplň je dobrá, príjemne tvrdá, takže s tým problém nie je vôbec. Problém je s originálnym ešte pôvodným koženkovým poťahom na ktorom sa mi spolujazdkyňa veľmi vyrazne šmýka dopredu aj dozadu pri zrýchlení aj pri brzdení. Ono to je počase dosť nepríjemná vec aj pre samotného jazdca. Poťah je pod mojim zadkom cca.5cm roztrhaný, takže bude v pláne ho dať prečaluniť. Sedadlo som sa dával prečaluniť aj na bývalej GSX1100G. Verím, že s novým poťahom už tieto problémy vymyznu.

callowsick
callowsick napsal 07.12.23 v 15:35 10b.

koki888
koki888 napsal 02.12.23 v 10:30 10b.

Parádny stroj ! Dúfam že doplníš potom skúsenosti z jazdy atď.

Michelin0505
Michelin0505 napsal 02.12.23 v 08:21

Nie veľmi rozumiem vašej správe?!

Michelin0505
Michelin0505 napsal 01.12.23 v 10:20

Vydím že ste skúsený a technicky veľmi zdatný. Na tieto znalosťi potrebuje človek asi dlhé roky pohybu okolo motoriek. ??

Vasko969
Vasko969 napsal 01.12.23 v 09:21 10b.

Parádna Kawa !!!