Benelli TRK 502 X (2023)

Vlastník Skyneo
Vloženo 5.8.2023
Aktualizováno 2.4.2024

Prvá "nie z druhej ruky" motorka a láska na prvý pohľad

Motorka koupena od Due Fratelli s.r.o., Dunajská Streda

Honda CB 500X: Velkosť a výbava bola lepšia u Benelli
CFMOTO 650MT: Viac orientovaná na cestu
Voge 500DSX: Benelli sa mi viac pacila. Talianske korene u Benelli
Moto Morini X-Cape 650: Tu rozhodla iba cena v prospech Benelli

První dojmy - Prvý dojem po príchode do predajne bol "WOW" a otvorené usta. Po usadeni to bola láska na prvý pohľad aj posed.

Motorku bych doporučil pro - Pre pohodových cestovateľov a "ľahkých" Adventure jazdcov. Pre tých, ktorý chcú "veľkú" motorku, alebo túžia pod GS-e, ale nemožu si ju dovoliť. A určite pre vysokých jazdcov.

Doplňky na motorce - Prídavny deflektor, zadny hlinikovy kufor (benelli), Interphone quiklox drziak na telefon, Osram +200% ziarovky

V prvom rade rozhodla cena. Nechel som dalšiu "jazdenku", ale rozpočet bol obmedzeny. Oproti iným strojom v rovnakej cenovej kategorii neposobý dojmom "začiatočnickej" motorky (aj ked spada do A2). Žltá farba a celkový vzhľad učaroval aj polovičke (ktorá bola doteraz silne proti motorkám) a tak bolo rozhodnute. Po naštartovaní som nechcel veriť že je to moto v tejto cenovej kategórii a "len čína".

Zatial mám len prvých 2000 km za sebou ale:

Pohodlie
Posed a sedadlá su extremne pohodlné. Jediné mínus je nízky predný štít (da sa objenať vačší, ale nepáčil sa mi vzľad). Prídavny deflektor všetko vyriešil.
Sedadlá su dobre tvarované a sedadlo spolujazdca vytvára malu opierku čo je celkom príjemne. Trocha som mal obavy že tvar nádrže bude nepríjemny pre nohy a problem pri státi v stupačkách, ale opak je pravdou.
Verzia X oproti TRK 502 je výrazne vyšia. Z mojou výškou 192cm na rovnej zemi stojim celou nohou na zemi len tak tak. Na nerovnostiach občas aj na špičkách.

Jazdné vlastnosti
Váha je všade spomenutá ako negatívum, ale osobne mi nevadi ani pri jazde ani pri manévrovani. Aj vďaka vačšej váhe a vyšiemu tažisku skvelo sedí na ceste.
Obuté má Metzeler Tourance pneumatiky, ktoré dobre držia na ceste za každého počasia (Vyskušané na skoro zatopenej ceste aj na mokru a počas dažďa v prudkom stúpani a klesani).
Pomer výkon a váha nieje nič svetoborné, ale postačujuce. V pohode sa dá cetovať aj po dialnici a pri 120 Km/h niesu cítiť skoro žiadne vybracie. Na objehanie treba trocha z rozumom. Výkon motora nebude trhať asfalt, ako by povedal britský džentlmen "výkon je adekvátny".
Rýchlosti sú skvele a aj keď občas zabudnete podradiť, dokáže sa spamatať z fakt malých otáčok a rýchlosti na vysokom stupni.
Spotreba je veľmi príjemna, aktuálne sa mi drží okolo 4,2L.
Riadna skúška mimo cesty ma ešte len čaká.

Výbava
V základnej výbave su solídne bočné padacie rámy, ochrana rúk, USB zásuvka, centrálny stojan.
Osobne sa mi páči kombinácia digitálnej a analogového dashboardu. Neponúka nič svetoborné, ale ukazuje všetko čo človek potrebuje. Trubkový rám okolo je super a dostatočne veľký na namontovanie navigácie, telefónu a barz čoho. Prepínače na riadidlách su podsvietenie, síce to nieje potrebné, ale poteší.
Základne svetlá niesu žiadna sláva, diaľkové su už o poznanie lepšie. Na motorke je predpríprava na prídavne svetlá (prepínač a konektory, dokonca 2x, aj na gripy napríklad). Xko ma vo výbave aj centrálny stojan.
Moje najvačšie prekvapenie bol GPS module už vo výbave. Geofencing, zaznamenavanie trasy, štatistiky o jazdách atd su dostupné cez aplikáciu.

Cestovanie a dlhé trasy
Prvá dlhá cesta ma ešte len čaká, ale všetko ju predurčuje na skvelého cestovateľa.

Servis
Zatial mám za sebou len po zábehovy servis

Negatíva
Stretavacie svetla su slabé a v noci skoro nepoužitelné.
Ochrana podvozku je malá a nechrani olejový filter - da sa dokupiť vačšia platňa.
Základne plexi je pre vysokého jazdca nedostatočné.
Nový model nema prepinač na ABS (starý to mal) čo je u verzie prezentovanej aj mimo cesty nie ideálne, ale dá sa dokúpiť.

Inak tažko hľadám niečo negatívne. S pohľadu pohodové jazdca, ktorý chce novú a zaujímavo vyzerajúcu motorku, ktora ho odvezie z bodu A do bodu B, či už je medzi nimi 50, alebo 1000 Km a nezľakne sa aj "dobrodružnejšej" cesty.

NXram
NXram napsal 08.08.23 v 15:57 10b.

barva je krásná a celkově se mi tahle motorka fakt líbí Vypadá fakt dospěle a ten původ tam skoro není znát. Navíc si myslím přestává být ¨problémem¨ uvidíš jak časem, ale myslím, si že bude vše OK. Upřímně se mi na kolem komína líbí Leoncino 800 Trail, několikrát už jsem na něj pomýšlel, ale plná garáž a nedostatek času zatím vždy vrátí nohy na zem
Užívej ve zdraví

Cafi
Cafi napsal 06.08.23 v 21:33 10b.

Poctivě rozmyšlený výběr. Musím uznat, že ta žluto-černá kombinace jí sluší .