Benelli TRK 502 X (2022)

Vlastník TomZul
Vloženo 18.10.2022
Aktualizováno 15.5.2023

Je to moje úplně první motorka. Zatím si na sebe tak trochu zvykáme, ale ono to půjde. Respekt k váze, ale není to tak hrozný, když to člověk nemá s čím srovnávat.

Motorka koupena od FIRMA:BRCars (Ústí nad Labem) - Prodejce ochotný vstřícný, ale je trochu problém s velkým techničákem. Dovozce zatím nedodal COC list. Zatím to není problém, snad se to brzo dořeší, ať to mohu v klidu přihlásit.

CF Moto 650 MT: Vedle TRK je to trochu jako hračka a také jsem neměl možnost se na ní projet. Pouze ji osedlat. Na TRK jsem se prostě lépe poskládal
Honda CBX 500: Nejsou na skladech a také trochu rozhodovala cena stejně vybaveného stroje. Navíc Bennelli mám u nosu Hondu až 25 km daleko. Ale to asi není ten hlavní argument.

První dojmy - První dojmy? Kurva to je ale velký hovado. To snad ani nedostanu do garáže. Manipulace na místě chce obezřetnost, ale jak se to pohne, váha je pocitově pryč. Chvilku jsme zápasil s řazením, ale zvednutí řadičky o zub tomu dost pomohlo.

Motorku bych doporučil pro - Myslím, že je to motorka pro klidné jezdce, ideálně 180 cm plus. Pak ani není takový problém s tou váhou. Jestli je pro začátečníky? To nevím jistě. Já si jí vybral, protože je hodná na plynu, líbí se mi a výkon mě až tak nebere. Nemám potřebu jezdit přes zákonné limity. Většinou ... A na to bohatě stačí. Také budu jezdit výhradně sám, má paní na to údajně nikdy nevleze. Takže výkon mě opravdu netrápí. Třeba jednou bude. Ale jsem už postarší pán. Pro mladé pušky bude CB 500X asi atraktivnější jak značkou, tak celkovým pojetím.

Doplňky na motorce - Nejsou, pouze to co je z výroby. Padáky a kufry. Zatím mi to stačí. Možná časem přibude nějaký deflektor nebo vyšší plexi. Uvidíme

Ještě před rokem by mě nenapadlo, že na motorku kdy vlezu. Vždycky jsem měl motorkáře tak trochu za blázny, sebevrahy a dárce orgánů. Co si budeme povídat, není to nejbezpečnější způsob dopravy. Ani není nejpohodlnější a už vůbec ne nejlevnější. Takže by to mělo být aspoň zábavné. A to se těžko posuzuje, když člověk za celý svůj život seděl jen na babetě a to ještě asi 30 let zpátky a dvacet minut.

Nicméně od dětství jsem na motorky koukal, v mládí lehce záviděl těm, kteří měli to štěstí a proháněli Simsony. Pak mě to trochu opustilo. Ale pár let zpátky jsem si říkal, že nějaký skútr na popojíždění po městě by mohla být správná volba. Stopětadvacítka přece musí stačit. Ale jezdím denně mezi městy a tam mi to přišlo na hraně s rezervou výkonu a ekonomicky to taky nedávalo valný smysl. Tak z této myšlenky sešlo. A zase byl klid. No ale s léty náhle přišlo nějaké sledování videí a testů motorek a pomalinku začal hlodat červík, jestli by to třeba nebylo fajn taky si to zkusit. No jo, ale jak, když nemáš řidičák. To nikdo nic nepůjčí a když a něco se semele, bude akorát průsšvih ... Nakonec jsem vyhodnotil, že nejbezpečnější způsob jak si to zkusit, bude prostě si udělat řidičák. Tam se svezu, osahám si to, třeba vyzkouším i více strojů a ono se uvidí.

Vlezl jsem do autoškoly a chvíli se trápil na cvičišti na rebelu 500 a řeknu vám, nic moc. Kolena pod bradou, pořád jen jedna dva jedna ... cukalo to, moc to nebrzdilo (pocitově) a celkově takový divný pocit. Ale jezdil jsem. Po pár hodinách jsem zkusil Yamahu XJ6. Čtyřválec chodil sametově, byl větší a měl jsem z něj respekt. Ale už to začalo dávat smysl.

No a dorazil to instruktor, když mě vytáhl na první jízdu do provozu. V jeho podání to znamenalo po celém dni ježdění za malými motocykly chuť se trochu projet. Vzal svoji Africu, já Yamahu a vyrazili jsme se projet směr Dubí, Cínovec a podobné místa. Prostě nádhera. Potřeboval se odreagovat, tak za to na moje poměry celkem tahal. Ale to bylo to ono. Najednou to dávalo smysl a bylo jasný, co na tom lidi mají.

Už stačilo vybrat stroj. Tušil jsem, že chci cesťák a nic extra silného, aby mě to nevytrestalo. Takže něco kolem 500 - 650 ideál. Původně jsem koukal po Versysovi nebo stromku, ale zjistil jsem, že za ročníky 2016+ dám stejně nebo víc jak za nové TRK, CFko nebo CB 500X. Tím padlo rozhodnutí jít do nové. Když o tom víš prd, tovární záruka se může hodit.

Vyzkoušel jsem vlastně pouze to TRK a bylo jasno. Honda se skoro nedala sehnat, CFko dalo, ale nebyla k dispozici testovačka. Navíc mi přišla malá na moje rozměry.

Takže TRK jsem projel a zjistil, že to asi půjde. Pohodlí bylo, velký to bylo, výkon mi logicky nechyběl. Ale asi jednou začne. Trochu lépe by to mohlo brzdit, zadní brzda je spíš pro parádu, za přední se musí drapnout. Ale když to člověk ví a nejezdí jako hovado, není to problém. Zejména když jsi nováček, zajíždíš to a nemáš potřebu být všude první, je to prostě pohodový stroj. S kuframa mraky úložného prostoru a majestátní vzhled, který většině řidičů dává vědět, že s tebou na tý silnici musí počítat a nemají tendenci tě vytlačovat do příkopu. A to jsem přesně chtěl.

Za mě tedy zatím spokojenost. Jak to bude fungovat v budoucnu těžko říct, ale je to nové, se zárukou, tak snad nebudou zásadní problémy.

Zatím mám najeto prd, asi 180 km, ale nemám moc na co si stěžovat. Brzdy se snad trochu rozbrzdí. Možná by to chtělo vyšší štítek nebo nějaký deflektor, ale to třeba příští sezónu. Při mé výšce do té helmy trochu fouká.

TomasNBK
TomasNBK napsal 24.08.23 v 19:57 10b.

Pěkný strojek. Výkon není vše Ať slouží

speroure
speroure napsal 08.01.23 v 17:57 10b.

Je to fakt skvělá motorka Přeji mnoho spokojených km

TomZul
TomZul napsal 01.11.22 v 12:36

Tak hlásím, že moto je konečně na značkách. Chvíli jim to trvalo, ale nakonec vše dobře dopadlo. Spravily o dvě převozky, přece to nebude stát v garáži, když ještě bylo solidní počasí.

Leatherboy
Leatherboy napsal 31.10.22 v 11:02 10b.

Skvělá volba, skvěle napsané. Tak vítej do rodiny, chlape!

kníželucifer
kníželucifer napsal 30.10.22 v 11:24 10b.

Parádní výběr kemo
Tak ať to nestójí enem v šopě
A hlavně kolama důle
Jo a s tyma papírama má prostě Newima problém, já čekal měsíc.