BMW F 650 CS (2002)

Vlastník WadeGYTR
Vloženo 9.7.2022
Aktualizováno 19.12.2022

Podľa mnohých jedna z najškaredších motoriek sveta, podľa mňa veľmi užitočný, ľahko ovládateľný a nenáročný stroj.

Motorka koupena od Od kolegu z práce - Nakoľko je to motorka od kolegu, nebol s ničím ohľadom kúpy problém.

Ducati Monster 600: Sú to síce odlišné motorky, ale vždy som chcel nejakú Ducati. Tentokrát som hľadal lacnú, užitočnú a najmä spolahlivú motorku vhodnú aj pre dvoch a to mi Monster nespĺňal.

První dojmy - Prvé dojmy boli fajn, presne ako som čakal, pocitovo je motorka aj vďaka nádrži pod sedadlom ľahšia, ako v skutočnosti je (189 kg suchá). Po rokoch mám zase jednovalec a baví ma.

Motorku bych doporučil pro - Nižším posedom kľudne aj pre začínajúcich a aj pre baby, pre niekoho, kto sa až tak neponáhľa a hľadá niečo netradičné, spoľahlivé a úsporné.

Doplňky na motorce - Kufor SHAD SH33, držiak mobilu RAM Mounts X-Grip, časom chcem SH59x a uvažujem, že cez zimu vymením sériový výfuk za kompletne otvorený Dominator GP2, sériový si nechám na výlety cez Rakúsko.

Motorku mi vybral vlastne kolega Jozef (nie ten, od ktorého som ju kúpil) a trafil dobre. Hľadal som niečo lacné a užitočné, tak dal vyhľadať všetky "turistiky" do určitej sumy a medzi nimi sa objavili aj nejaké Scarveri. Ani jeden z nás motorku nepoznal, tak sme začali Googliť čo to je zač, prečítal som si nejaké dobové články a pozrel recenzie na YouTube. Motorka sa mi zapáčila, no aj tak som bol pozrieť jeden Monster blízko môjho bydliska. V inzeráte bolo uvedené, že motorka je vo výbornom stave, fotky vyzerali fajn. Realita však bola, ako to už býva zvykom, úplne iná. Bol to síce najlacnejší Monster na Slovensku, no čo je veľa, to je málo. Dobré nebolo na ňom absolútne nič. Aj keď sa síce rád rýpem v motorkách v garáži, masochista nie som. Jedno ráno mi kolega Jozef hovorí, že pred vrátnicou našej firmy stojí bordový Scarver. Hneď som sa naň išiel pozrieť. Prvý dojem na živo bol, že to vôbec nie je také škaredé, ako na veľa fotkách na webe. Poznáte to, na Instagrame šupa, na živo hrôza. Tak toto je presne opačný prípad ;) kontaktoval som kolegu ktorý bol na nej v práci, zhodou okoľností ju akurát v to ráno dal na inzerát a za viac než výhodnú cenu. To bola sobota, v nedeľu ráno o nej dokonca vyšiel článok tu na motorkároch a v pondelok ráno (27.6.2022), sme už motorku prepisovali na mňa :)

9.7.2022
Na motorke mám najazdených zatiaľ cca 250 km, sólo. Manželka na nej už za mnou sedela, aj keď iba doma na dvore a zdá sa jej dobrá, tak uvidíme po prvej spoločnej jazde. Hneď po kúpe vždy kontrolujem tlaky v pneu a pneu samotné. Kedže boli 6 rokov staré, ďalej som ani nepozeral a objednal som nové, Michelin Pilot Road 6. Je to novinka, takže som zvedavý, ich predchodcovia majú veľmi dobré recenzie. Až po krkolomnom prezutí za pomoci vysokozdvižného vozíku (jednoramenná kyvka-stojan ešte nemám) som zistil, že pôvodné gumy boli naozaj na odpis, prasklina po takmer celom obvode zadnej gumy (viď. galéria) a navyše bola zjazdená do Á-čka, čo pohodlnému vykružovaniu zákrut a ani bezpečnosti príliš nepridalo. S motorkou sa veľmi dobre manévruje, je obratná, pocitovo ľahká, brzdy dostačujúce (vpredu síce iba jeden kotúč, ale zato štvorpiest Brembo). Akúrát ABS zasahuje dosť skoro pri trochu ostrejšej jazde, ale vrásku na čele mi zatiaľ nepridalo, dúfam ani nepridá. Čo je trochu menej praktické, je zvuk jadnovalca v tichej ulici, keď sa človek vracia z nočnej 6:15 ráno :D Tankovanie pod sedadlo je praktické, dá sa na to rýchlo zvyknúť a našťastie je víčko nádrže na pántiku, takže ho človek nikde nezabudne. Celkovo je spracovanie motorky veľmi dobré a vek na nej až tak nevidieť, aj vďaka uletenému dizajnu. Motorky si rád umývam detailne aj niekoľko hodín a vtedy si človek všimne aj najmenšie detaily spracovania a tu naozaj nemám žiadne výhrady, hold BMW. Cestovanie s motorkou ma ešte len čaká, no myslím si, že to bude dobrý spoločník. Prvá jazda bola 150 km s kombinovanou spotrebou 3.9 L/100 km, išiel som aj kopce, zákruty, mesto, okresky aj diaľnicu, za mňa super. Maximálka moto je tachometrových 175 km/h.

20-21.7.2022
Môj prvý výlet s motorkou za hranice, Balatón Maďarsko. Pred cestou som motorku poriadne umyl, rozobral a nastavil predný štít do nižšej polohy, čo pomohlo tomu, aby mi vzduch išiel na hruď a nie na prilbu. Namontoval som tiež držiak mobilu kvôli navigácií od RAM Mounts X-Grip. Toto je už tretia motorka na ktorej ho mám a som sním maximálne spokojný. Trip bol super, až na teploty okolo 40 stupňov, hustú premávku a neustále zníženia rýchlosti na cestách a la 30-50 km/h. Celkovo som za dva dni urobil 575,5 km so spotrebou 3,39 L/100 km aj s Top Case-om za chrbtom, čo hodnotím ako skvelú spotrebu. Na motorke mám aktuálne niečo cez 1.000 km a zatiaľ som nad mieru spokojný. Samozrejme, chybičky sa nájdu. Uvažujem, že cez zimu namontujem kit na zvýšenie moto o 2,5 cm, keďže som na ňu dosť vysoký. Robia sa tiež o 1.5 cm nižšie stupačky, uviďme.

12.8.2022
S kolegom sme si urobili off-road výlet, asi 2 hodiny lesom a poliami. S motorkou nebol žiadny problém, podvozok je dostatočne mäkký, to skôr na cesty by to chcelo tvrdší, keď je dobrý asfalt a pekné zákruty. 14.8.22 sme dali výlet do Maďarského Ostrihomu. Máme za sebou už aj jazdu vo dvojici s manželkou za chrbtom, cca 100 km, obaja spokojní. Pomaly ale iste zhromažďujem diely na servis/úpravy (viď foto v galérií), budúci mesiac príde origo BMW spojková sada, nové origo vypúšťacie šróby a pár drobností. Prečo? Motorka má 20 rokov, xy vecí určite nikto nikdy nemenil (spojka už šmýka) a ja mám rád pokoj na duši, spoľahlivosť a rýpanie sa v motorkách :D V tomto mám rád staršie moto, vždy sa dá nájsť nejaká somarina, ktorú treba vymeniť. Podľa rád na fórach, aj miestnom a aj podľa YT videí idem vyskúšať výmenu sviečky za irídiovú a vymeniť palivový filter, miesto origo tam treba dať Bosch pre Audi A3/Fabiu. Moto by mala lepšie štartovať a menej vibrovať, tak uvidíme.

19.9.2022
Tak dnes výmena oleja, olejového filtru, vzduchového a už aj palivového + nová irídiová sviečka. Palivový som vymenil OEM za Bosch z Audi A3/Fabie, podľa rád na rôznych fórach. Filter je o kúsok väčší ako originál, trochu tam zavadzia jednotka ABS, treba skrátiť všetky 3 palivové hadičky, no podarilo sa :) Náplň oleja bola 4.5 litra namiesto 2.5 litra! No, bohužiaľ, u týchto moto sa to stáva, nie každý mechanik vie, že olej treba vypustiť aj z rámu. Či zmeny/úpravy pomohli, uvidíme, stále prší a ja v daždi kým nemusím, nejazdím. Pred výmenou som dal do oleja aj čistič olejovej sústavy. Najazdím pár km a vymením olej znova, aj so spojkovou sadou a OEM vypúšťacími šrobmi, OEM podložkami a OEM tesnením na kryt olejového filtru. Týchto 5 originál dielov stálo 42 €, čakacia doba na dodanie 10 dní.

05.12.2022
Motorka predaná kvôli kúpe jednej z vysnívaných, Suzuki B-King. Inak to bola veľmi spoľahlivá pohodlná moto (najmä pre nižšie postavy) so skvelou spotrebou, pod plynom sa dalo aj zabaviť v zákrutách. Gumy Michelin Road 6 chválim, boli skvelé aj v chladom počasí +5 stupňov a vlhkej ceste, tak isto za hustého dažďa, na najbližšiu moto ich obujem tiež.

vlk75
vlk75 napsal 23.09.22 v 14:54

Ahoj, včera jsem si koupil Scarvera. Měřím 183 cm, tak jsem zvědavý. Kdyby mi byl malý, nevíš o tom zvýšení sedla a snížení stupaček nějaké detaily, jak na to? A co ty nové gumy? Taky budu muset přezouvat.
Díky

Pikec
Pikec napsal 27.08.22 v 22:14 10b.

Super stroj. Jinak pal. filtr jsem řešil také, ale nakonec jsem koupil origo za 2950Kč Já tam prostě ten z auta nenarval. Je tam díky jednotce ABS nic moc místa. Tak dej vědět, jak se tobě zadařilo.

Michal.72
Michal.72 napsal 20.08.22 v 16:31 10b.

Super stroj

micmi1984
micmi1984 napsal 08.08.22 v 20:15 10b.

Super barvička, sluší jí to

BIG-daddy
BIG-daddy napsal 18.07.22 v 09:07 10b.

Ta barva je suprová celkově je pěkná...super servis-zdvižka ,holt italsko-německý design se nezapře