Suzuki DR 125 (1998)

Vlastník SV-DR
Vloženo 6.6.2021
Aktualizováno 7.6.2021

Ľahké enduro s ktorým sa odvážite tam kde s veľkým nikdy

Motorka koupena od danimoto (Ruskovce) - Všetko vybavili ako sme sa dohodli , motorka bola dovezená z vonku.

První dojmy - Prvé dojmy boli zmiešané , výkon mi proti Suzuki SV 650 na ktorej som jazdil pripadal podobný Jawe 50... ,ale po chvíli sa objavila rýchlosť 80 na tachometri :-) Motorka rozmerovo veľká, žiadna napodobenina endura s 19tkou vpredu . Úžasne ľahká manipulácia veď váži niečo cez 100kg , počas jazdy horský bicykel , pruženie krásne mäkké . Mám rád motorky s originál farbami a v slušnom neupravenom stave , žiadne striekanie sprejmi , nálepky, vykuchaný výfuk.. a tento kus dovezený zo Švajčiarska taký bol , z prvej fotky som vedel že ju beriem :-)

Motorku bych doporučil pro - Motorečka vhodná pre mlaďasov na prvé moto kilometre na naučenie sa pracovať s otáčkami , brzdiť . Tento stroj je dobrák ktorý neohrozí výkonom . A je dobrý aj pre mňa , pre starého psa ktorý chce ľahké nenáročné enduro do terénu , do lesa na huby a je to druhý či tretí stroj v garáži.

Doplňky na motorce - Doplnil som na ňu len bočnú tašku na lekárničku , žiarovky ,nejaké gumy gurtne na upevnenie batožiny . Nosím tam aj malú fľašu vody na pitie , v lete sa človek rýchlo prehreje až sa mu hlava zatočí .

K cestnej motorke som chcel aj ľahké enduro do terénu, kedysi som dlho jazdil na Yamahe Supertenéré a chýbala mi jazda do prírody .
Suzuki DR SE je môj dávny sen , vždy som chcel stroj s vysokým blatníkom vpredu , asi ma nakazila kamarátova Honda XL600 prvé enduro ktoré som vyskúšal kedysi dávno a urobilo na mňa veľký dojem.
Objem 125 sa zdá byť nízky, ale na terénnu jazdu kde viac ako 3 prevody nepoužijete je dostatočný , a pri nízkej hmotnosti vám "dáva krídla" , môžte si dovoliť to čo s vyše 200kg mašinou nikdy
Táto kubatúra má výhody v tom , že je lacná, veľa to veľa nežere , poistka je tiež pomerne lacná , u japonského endura je výhoda veľkej spoľahlivosti a životnosti. Takže kľudne si ju môžete dovoliť ako druhý motocykel v garáži. Navyše syn už dorastá , minibike sme už predali a DR bude to jeho prvá mašina
Preto som nemal problém kúpiť 20 ročný stroj , ktorý aj pri svojom veku a 34 000km je v skvelom stave, k Suzuki mám veľkú dôveru -aj SV 650 (1999) ktorú som mal bola dlhé roky spoľahlivý stroj a nič sa nekazilo ani ma na nej neštvalo .
Na DR125 som vymenil vzduchový filter a sviečku , má už aj nové obutie . Samozrejme ,že som nastavil ventily , a hladinu v plavákovej komore , je to klasika ktorú si nastavíte aj doma , žiadny servis nepotrebuje. Manuálne sa nastavuje aj napínač rozvodovej reťaze , stačí raz za čas.
Výkon motora nejakých 9kW netrhá asfalt, ale akcelerovať sa dá slušne po nejakých 80 km/h , potom to ide pomalšie ; zrýchlenie sa dá ovplyvniť rýchlym radením prevodov .
Maximálku nejak neskúšam, len pre overenie si hraníc výkonu som ju potiahol na 100km/h viac som ju netrápil, enduro nie je nato. Cestovná rýchlosť ktorú motor v pohode dáva je 70 až 80km/h , páči sa mi že aj v horských serpetínach do kopcov dokáže udržať 60km/h. Na cestách druhej, tretej triedy je doma , tam motor spieva .
V teréne jazda dobrá aj v stoji na zubatých stupačkách na dvojke niekde trojke , pretočiť cez spojku. Kolesá endurácke rozmery v predu 21 a 18 v zadu. Prudké výjazdy na jednotke, ktorá je tak krátka/silná ,že vyjde stúpanie ktoré peši mám problém vyliezť
Elektrický štartér pomôže v ťažkostiach keď nám to zdochne , už som vošiel do blata ktoré obalilo kolesá tak že predné sa zablokovalo a kick štart s 3kilamy blata na čižme v šmykľavom teréne nie je nič príjemné .
Brzdy v zadu bubnová brzdí obstojne , predná na začiatku čajíček, slabučká . Ale po výmene brzdovej kvapaliny a poriadnom ovzdušnení páčka stvrdla a brzdí ako má . Ovzdušňoval som ju fakt dlho vyše pol hodiny ,nie len na ovzdušňovacej skrutke , ale s otvorenou nádržkou jemným pumpovaním brzdovej páčky a klepaním brzdovou hadicou vyšla von spústa vzduchových mikro bubliniek.

Na DRku jazdím len po blízku na relax a vychutnanie si jari , kvitnúce lúky , výhľady aj k vode . Deka je povinná výbava , mám zadný nosič takže žiadny problém kam dať batožinu.
Sedlo je rovná lavica a pomerne úzke ,ale bolesť zadku nestihne prísť skôr ako dorazím do terénu ktorý si idem vychutnať Prekvapila ma účinnosť predného svetla ktoré dobre svieti tlmene aj diaľkovo.
Takýto stroj môžete vlastniť roky , nemá veľkú cenu ho predať, ale poslúži a prinesie veľa radosti .

petr13
petr13 napsal 09.06.21 v 18:40 10b.

Splatterhouse
Splatterhouse napsal 09.06.21 v 18:26 9b.

jo lehky endurko je zábavný a dostaneš se s ním všude..

TryznitelDemonu
TryznitelDemonu napsal 08.06.21 v 22:56 1b.

Za lesy a louky...