Honda ST 1300 Pan European (2004)

Vlastník Valkyria1520
Vloženo 3.1.2018
Aktualizováno 13.3.2021

Už som mal dosť motoriek, rôznych typov a štýlov. Chcel som Honda ST 1300 Pan European

Motorka koupena od súkromná osoba

První dojmy - Niečo iné, ako predchádzajúce motorky. Niečo presne pre mňa.

Motorku bych doporučil pro - Cestovateľom, ale aj na bežné jazdenie do práce. Pre tých čo sa neboja jej hmotnosti.

Doplňky na motorce - Uvedené v recenzii

Predtým som už pár stovák kilometrov na ST 1300 najazdil a tak som vedel, že raz si takúto motorku kúpim. Toto sa mi splnilo na jar 2016. Vedel som, že na túto stránku pridám recenziu na tento motocykel, ale nechcel som to robiť po najazdení 200 km, ako som tu neraz čítal. Po odjazdení 200km, podľa mňa, moc o motorke nevieš...
Prešli dve sezóny a na tachometri mi pribudlo niečo cez 20000 km. Takže skúsim niečo o tejto motorke napísať. Začnem ale tým, že jazdím 30 rokov s vodičským preukazom na skupinu A. Samozrejme na najakých Jawách a ČZ som začinal ešte bez tohto papiera. Mal som GPZ 550, CBR 1000F, VFR 750, VTR 1000F. Skúšal som aj Intruder 1500, V-max 1200 a potom opäť Intruder 1500 a zas V-max. Toto hľadanie, pre mňa najvhodnejšej motorky, na pár rokov ukončila Honda F6C. Popri nej som v práci používal Deauville 700. Pojazdil som ale pár stovák kilometrov na ST 1300 a povedal si, že toto chcem...F6C išla z domu a prišiel Pan European.
Keď zastavíš pred reštauráciou, krčmou, alebo na zraze, tak z ST 1300 tak ľuďom nepadne sánka, ako keď zastaví F6C, alebo nachromovaný chopper, ale jazdenie je podľa mňa o emóciách a ja sa ZATIAĽ najlepšie cítim na Honde ST 1300 Pan European. Ale ako som tu už raz písal v cestopise „100 ľudí = 100 chutí“.
Tá moja je rok 2004, bez ABS s elektrickým štítom. Doplnková výbava sú vyhrievané rúčky, držiak na mobil, el. zásuvka, deflektory na bokoch kapotáže, gelové sedlo bagster, mechanický tempomat ( super vec ), vzadu je 56 litrová Maxia4 zo záhradkou. Na fotkách čo pridávam je motorka ešte s pôvodným sedlom a kufrom.
Začnem jazdnými vlastnosťami. ST je aj napriek svojej hmotnosti výborne ovládateľná motorka, ktorá sa krásne pokladá do zákrut až po stupačku. Nie je to supešport a ja nie som pretekár z okruhu ( aj keď som bol pár krát aj na okruhu s inou moto a viem, že je to super zážitok ), ale na ST môže mať jazdec aj tento pocit. 126 koní skombinovaných s 5stupňovou prevodovkou Vás ľahko potiahne pri predchádzaní, pričom stačí otočiť plynom. Keď sa však aj podradí, motorka krásne vystrelí dopredu. Je jedno či vezie jedného alebo dvoch. Prvé kilometre som si myslel, že, „soudruzi udelali chybu“, keď motocykel nevybavili 6stupňovou prevodovkou. Dnes hovorím, že 5stupňová je pre STčko dobré riešenie. Väčšinu času jazdím so štítom spusteným dolu. Pri jazde s „polovičkou“ štít pridvihnem... Po diaľniciach jazdíme tak 140km/h. Skúsili sme aj držať 180 km/h, ale hovorila, že dostáva veľký nápor vzduchu do prilby. Podľa mňa je však ideálna cestovná rýchlosť pre túto motorku tak do 160 km/h.
Spotreba. Za tých pár kilometrov samozrejme viem koľko ST 1300 papá. Som trochu štatista. V tomto smere som sa neuspokojil s údajmi z palubovky. Viem, že palubný počítač na mojej moto vždy ukazuje priemernú spotrebu o 0,2 litra vyššiu, ako v skutočnosti. Neviem ako sú na tom majitelia iných ST. Keď ideme dvaja s batožinou, pohodová dovolenková jazda, tak je to okolo 5,5litra. Keď idem sám pohodovo s batožinou tak 5,3 litra. Keď jazdím sám, bez zadného kufra a bez batožiny, tak VIAC . Dojazd na jednu nádrž (pardon obe nádrže) je do 500 km, čo hodnotím veľmi pozitívne.
Ochrana jazdca. Mám 184cm. Keď zdvihnem štít do max polohy tak aj v 140km/h môžem ísť s otvorenou prilbou. Keď prší a udržím rýchlosť na 80km/h, tak vodu dostávam tak na ramená. Čo sa popísalo o tom, že z motora ide horúci vzduch na nohy jazdca, tak sa to dá vyriešiť deflektormi na boku kapotáže. Komfort jazdy je podľa mňa na slušnej úrovni. Chrbát ani zadok sa nesťažujú ani po prejdení viac ako 800km. Moja „Polovička“ nedá na ST 1300 dopustiť. Podľa nej, je to veľmi pohodlná motorka na cestovanie pre spolujazdca. Ja neviem posúdiť komfort spolujazdca na žiadnej motorke, lebo nie som taký šialenec, aby som si sadol na zadné sedadlo motorky. To teda NIE! Doma máme aj Varadero 1000, čo je podľa mňa tiež veľmi slušná motorka, ale komfortnejší je podľa mňa Pan European. To je ale len môj subjektívny názor. Nikomu ho nevnucujem.
Motorka s náplňami má asi 350kg a tak treba rozmýšľať pri parkovaní, lebo spiatočku nemá. Podľa mňa by sa jej zišla. Lebo keď k tomu prirátam hmotnosť jazdca, spolujazdca a batožiny je to už slušný kolos. Brzdy sú podľa mňa postačujúce.
Ako mínus hodnotím, že takáto motorka na cestovanie by mala byť v základe vybavená tempomatom, vyhrievanými gripmi a elektrickou zásuvkou. Ďalej by neuškodili nastaviteľné predné tlmiče. Honda toto neponúka. Ja som chcel po kúpe vymeniť pružiny v predných teleskopoch za progresívne, ale najprv som vysúšal len výmenu oleja za hustejší. Postačovalo toto lacnejšie riešenie. Na druhú stranu je fajn elektricky výškovo nastaviteľné svetlo. Aj madlo pre nadvihnutie moto, pri dávaní na centrálny stojan. Výškovo nastaviteľné sedlo. Praktické sú aj odkladacie schránky v prednej časti kapotáže.
Poruchovosť. Všade som čítal, že je to bezporuchová mašina. Mňa za tých 20tkm postihla netesnosť vodnej pumpy a porucha pomocnej brzdovej pumpy duálneho brzdového systému. Opravil som to sám. Motorka ma však nikde nenechala. Vždy som došiel.
Čo na záver? Bol som s touto motorkou 2x na Balkáne a vždy to bol pohodový výlet a bez závad sme sa vrátili. Verím, že aj tohto roku to otočí bez problémov.
Máj 2019. Paňák išiel robiť radosť ďalšiemu motorkárovi. Verím, že bude spokojný, tak ako ja. :)

nuna
nuna napsal 16.07.18 v 20:17 10b.

Krásná

charons
charons napsal 10.01.18 v 19:24 9b.

mvk73
mvk73 napsal 09.01.18 v 15:55 10b.

10 za skvely popis a za to, ze si pockal dve seyony a 20 tis km, aby si sa podelil svojimi skusenostiami.
Presne takto by to malo vyzerat.
Aka skoda, ze sa uz nevyraba a ze Honda nevyvinula jej nastupkynu. Hned by som do toho siel.
Ten tempomat naozaj chyba. Ale inak o nej pocuvam len same chvaly od majitelov.

Mike70
Mike70 napsal 08.01.18 v 15:15 10b.

Pěkná Recenzi bych si rád celou přečet, ale musel bys psát česky, tohle je pro mne vopruz to číst... Sorry
PS: I přesto dávám 10b.

boneshaker
boneshaker napsal 07.01.18 v 15:03

Stejně skončíš u Goldwinga.