Jawa 350/640 (1996)

Vlastník Johny_R
Vloženo 25.7.2017
Aktualizováno 18.8.2019

Vloženo: 22.10.2020, Uskutečněno: 22.10.2020, Zhlédnuto: 14x

Ahoj, tak jsem před časem podlehl mámení po lepším oleji a co jsem se dočetl o kladných zkušenostech s olejem 75W90, rozhodl jsem se ho zkusit a to od tradiční značky Mogul.
Mám s ním najeto nějakou stovku km a jaké jsou zkušenosti?

Pozitivum: Spojka při prvotním rozjezdu opravdu nelepí, jednička jde zařadit lehce a bez rachotu. No a to je asi vše.

Negativa: Převodovka se mě zdá taková hrubší...ne hodně, jen o trochu, nic hrozného, ale můj dojem byl takový. Zásadní problém je to, že tak urputně klouže spojka, hlavně za studeného stavu, že to je až nepoužitelné. Jak se ohřeje, tak je to fajn, ale jinak to je děs. Spojka je OK, lamely mají dobrou tloušťku, pružiny, podložky také OK, s 80W90 to dělalo jen lehce a výjimečně - faktem je, že motor šlape naprosto exkluzivně, asi je to na tu spojku (typ 634) moc velký výkon.

S tímto olejem to není použitelné, takže bohužel půjde pryč a dám osvědčenou klasiku 80W90. Ještě jsem přemýšlel nad Motulem, pro 2T spojky, ale trochu se bojím, aby to nedopadlo stejně...

A také přikládám foto z úpravy spojkového koše - nové futro pro minimální vůli, přebroušená podložka pro srovnání řetězových kol do roviny. Minimální vůle na koši se mě vymstila, přestože zuby na koši i kolečku na klice se zdály 100% a řetěz byl nový, pak po odstranění vůle byl řetěz strašně našponovaný, hřídel se volně netočila ani náhodou, takže jsem to musel brousit a brousit, až jsem se dostal do stavu že koš měl vůli minimální a hřídel šla lehce ztuha, provozem si to sedlo a je to OK. Teď jsou vibrace podstatně menší a je zajímavé, jak jde motor najednou krásně točit k 5000 ot. a zrcátka se (skoro) ani nehnou.
6.11. Tak dneska jsem dal pryč 75W90 a nalil jsem osvědčenou 80W90 od Mogulu. Při vypouštění jsem koukal jak je olej zčernalý a také na magnetu výpustního šroubu byla docela směs jemných pilinek. Hned na rozjezdu bylo poznat jak spojka zase pěkně bere, bez prokluzu a co je ještě lepší - chod převodovky je hladší a lépe řadí. Takže na mém motoru je tradiční 80W90 podstatně lepší a snad experimenty nechám zatím být. :)

• zadní tlumiče

Letošní rok je hodně o jízdě nejen na pohodlné a úsporné RVM, ale i na týnecké klasice a to dvoutaktní J350. Ta jezdí spolehlivě, ještě nechávám cinkající písty ve válcích, na podzim dám nové válce s písty a za nižších

Vloženo: 25.08.2023
    Uskutečněno: 25.08.2023
  • Generálka No.2

Ahoj a když je už na silnicích sníh a sůl, je aspoň čas na psaní, ke kterému se jinak nemůžu dostat. Tak moc jsem se radoval z generály motoru skvělé 350, že to bylo nejspíše tak silné, že to motor prostě nevydržel. :-

Typ: Oprava
    Vloženo: 16.12.2022
    Uskutečněno: 16.12.2022
  • Zajíždění, úpravy

Ahoj a hodně hezkých chvil, do nelehkých dnů. V téhle době je snad více než jindy potřeba držet si pozitivní myšlenky, mít radost z maličkostí a užívat si každého dne a chvil co to jde. Počasí se pomalu umoudřuje, já j

Typ: Údržba
    Vloženo: 13.03.2022