Jawa 350/640 (1996)

Vlastník Johny_R
Vloženo 25.7.2017
Aktualizováno 18.8.2019

Vloženo: 16.12.2022, Uskutečněno: 16.12.2022, Zhlédnuto: 34x

Ahoj a když je už na silnicích sníh a sůl, je aspoň čas na psaní, ke kterému se jinak nemůžu dostat.
Tak moc jsem se radoval z generály motoru skvělé 350, že to bylo nejspíše tak silné, že to motor prostě nevydržel.
Zabíhání probíhalo dobře, následně se ukázalo že jsem špatně namontoval zajišťovací segrovku na ložisku u alternátoru a tak docházelo k horšímu mazání tohoto ložiska. Náprava byla relativně snadná a myslel jsem, že si budu už jen užívat.
Motor jel hezky, bez nějakých pazvuků, začal jsem mu dávat víc a víc... až při jedné cestě slyším jakési nehezké zvuky, které šly odněkud z motoru. Naštěstí to bylo cestou domů a naštěstí jsem se rozhodl cestu zkrátit na minimální míru a motoru přestat nakládat. Pár kilometrů od města bylo jasné že jestli dojedu bude to spíše zázrak a půl kilometru od domova se motor přestal skoro točit. Prošlápnout šel, ale ty zvuky... Tak jsem to dotlačil a pln nehezkých pocitů jsem nechal 350 stát v koutě a byl jsem rozhodnut, že na ni už nesáhnu, ať ji opraví někdo jiný.
Jezdit jsem měl na čem, takže jsem ji opravdu nechal stát a věnoval se motorkám jiným.
V hlavě mě to ale pořád hlodalo proč...proč to nejede, všechno mělo být skvělé... nějaká chyba při montáži? Nebo vadný díl? Někdo mě proklel?
Nakonec jsem se rozhodl motor vyhodit ven, dát to někomu jiného, kdo je vyhlášen, má hromadu praxe a zkušeností... jen někoho takového najít.
To se mě skoro podařilo, takže jsme se domluvili na demontáži, diagnostice co bylo špatně a pak se uvidí.
Po nějaké době mě bylo řečeno - motor rozložen, závada jasná.
No a bylo to středové ložisko na klice. Vysypaná klec, ložisko v háji. Proč? Neví. Motor byl složen správně, mazací kanálky v pohodě.. .prostě ložisko ZVL nevydrželo. Ale je prý málo času atd.. takže složení motoru zpět je problém.
Chtěl jsem oslovit někoho jiného, ale jak jsem nad tím dumal - tak copak mě technika může porazit?
Vyklidil jsem tedy, ve vhodném okamžiku, domácí elektrickou troubu, nakoupil nová ložiska, kliku jsem měl jinou po GO a pustil se do toho.
Hlídal jsem si každá detail co mě napadl, hlídal jsem si aby vše sedělo, točilo se volně, kanálky jsem kontroloval asi 5x, segrovky také, všude japonská ložiska...
Sestavení motoru se povedlo na první dobrou, všechno se zdálo být dobré, takže jsem ho usadil do rámu a vydal se na první cestu po delší době.
Podzim byl už v pokročilém čase, takže na jízdu to už úplně moc nebylo, ale nějakých cca 500 km jsem přeci jen stihl najet a zdá se být všechno dobré.
Doufám, věřím a moc si přeji, aby to bylo všechno v pořádku a sezóna 2023 byla jen o jízdě a údržbě, nikoliv o ložiscích.
Když se nedaří chce si to někdy dát od toho oraz, vydejchat se a hlavně se nedat.
Takže milá třiapůlko, doufám že je před námi hodně kilometrů, klidných, bezpečných a bez nějakých problémů.
To přeji i ostatním a hodně klidu do letošních svátků.

Kybergreg (88) napsal 17.12.2022 v 01:30

Ahoj,
tak snad už to bude ok a zase bude třinda jen drandit.
Co to máš za koncovky výfuků?

2 reakce

Johny_R
Johny_R 17.12.2022 v 12:00

Ahoj, přesně tak, vložky výuku jsou samo domo, včetně koncovek. Je to samostatná kapitola, tak se na to případně podívej.

• zadní tlumiče

Letošní rok je hodně o jízdě nejen na pohodlné a úsporné RVM, ale i na týnecké klasice a to dvoutaktní J350. Ta jezdí spolehlivě, ještě nechávám cinkající písty ve válcích, na podzim dám nové válce s písty a za nižších

Vloženo: 25.08.2023
    Uskutečněno: 25.08.2023
  • Zajíždění, úpravy

Ahoj a hodně hezkých chvil, do nelehkých dnů. V téhle době je snad více než jindy potřeba držet si pozitivní myšlenky, mít radost z maličkostí a užívat si každého dne a chvil co to jde. Počasí se pomalu umoudřuje, já j

Typ: Údržba
    Vloženo: 13.03.2022
    Uskutečněno: 13.03.2022
  • GO motoru

Ahoj všem do nové sezóny roku 2022. Minulý rok jsem se snažil jezdit na všem co mám, hodně radosti jsem si užíval s RVM, na 650 to je také jízda plná emocí no a 350 to je kapitola sama o sobě. Prostě týnecký 2T zázrak m

Typ: Oprava
    Vloženo: 15.02.2022