Yamaha MT-07 (2016)

Vlastník Ruskyj
Vloženo 15.7.2016
Aktualizováno 15.7.2016

Univerzalny stroj vhodny aj pre uvedomelych zaciatocnikov.

Motorka koupena od FIRMA:Prestige moto (Praha 6-Řepy)

Kawasaki ER 6N: Zly posed pre mna, stupacky prilis vzadu, velmi siroka nadrz.
Honda CB 500F: V porovnani s MT-ckom vela penazi za malo muziky

První dojmy - Velmi rychlo mi padla do ruky. Uz po prvych par km som mal pocit ze uz mam na MT-cku par stoviek km za sebou, hoci som totalny zaciatocnik. Lahucke ovladanie prenasanim vahy, plynuly nastup vykonu aj brzd, krasny dizajn... Hned ma chytila za srdce a slubovala, ze bude vyborna a nezaludna masina na zaciatok.

Motorku bych doporučil pro - - Zaciatocnikom - Ludom co chcu dopravny prostriedok do velkeho mesta, ale nie skuter - Technickym jazdcom, ktorych nebavi 200 na rovinke

Doplňky na motorce - - Padaky Rutan
- Stitok Yamaha Fly-screen
- RAM montaz na telefon
- Skrateny drziak SPZ od Braadt

Momentalne mam na MT-cku odjazdenych nejakych 3200km, pocas ktorych si vyskusala asi uz vsetko:
- Pravidelnu jazdu upchatou Prahou
- Treningy moto-gymkhany
- Dve hodinky na okruhu v Sosnovej, vramci akcie "Ucme se prezit"
- Ostru jazdu (vramci mojich moznosti) v krasnych horskych priesmykoch v Nizkych Tatrach
- 10 dnovu moto-dovolenku po Slovensku a Cechach
- Lahky offroad lesnou cestickou pocas hladania campingu

Vsetko dala bez straty kyticky a este si pytala viac. Najlepsie sa citi v meste a zatocenych okreskach s vybornym asfaltom, resp. akejkolvek technickej trati s minimom roviniek.

Vykon:
75 koni je krasne davkovatelnych plynom, ktory funguje vpodstate linearne. Ziadne vykonove skoky ani prepady sa nedeju. Kolko otocim, tolko otacok tam bude, nezavisle na kvalte alebo jazdnom rezime. Lahko sa zbiera z nizkych otacok vdaka comu znacne odpusta zaciatocnicke chyby typu zly kvalt v zatacke, zly pruh v krizovatke a pod... Zaroven neprekvapi brutalnym tahom nad 6000 rpm, ako u niektorych sportovo naladenych 4-valcoch, co som mal moznost vyskusat.
Nad 5000 je mensie zvysenie krutiaceho momentu, avsak ten upada uz okolo 8000 rpm, preto nema zmysel tocit az k obmedzovacu, ktory je niekde pri 10000. Pouzitelne otacky vychadzaju na tych 3-8000.

Dynamicke zrychlenie do 100km/h staci na drtivu vacsinu situacii v meste, pri kolonach, aj na okreskach. V zatackach budem este dlho brzdeny len vlastnymi skusenostami a limitmi, nez motorom a podvozkom.
Lenze nad 100km/h prichadza problem v podobe neskutocne silneho odporu vzduchu. Clovek si zacne na vlastnej kozi uvedomovat formulku "odpor vetra rastie kvadraticky s rychlostou stroja".
Ma to za nasledok dva zasadne "problemy":
1.) Dlhe presuny vyssimy rychlostami su velmi unavne
2.) Zrychlenie 100-130km/h uz nieje take terno, ako 50-100, takze obiehanie aut na cestach prvej triedy si treba viac premysliet.
Ano viem, je to nahac, da sa to cakat. Ale postazovat sa mozem :P .

Dlhodobo udrzatelna cestovna rychlost je pre mna osobne 90km/h, kratkodobo 110km/h, v pripade nudze so zatnutymi zubami 130km/h. Maximalku som zatial dal cca 170, ale mal som co robit aby som sa na masine vobec udrzal a zadok motorky bol uz znacne nervozny. Turbulencie za kamionmi su taktiez o hubu.

Dlhodobu spotrebu mam 4.3L/100km, jazdny rezim mesto/okresky.
Pri 6000 rpm (130km/h na dialnici) si berie 6L/100), pri 4000 rpm (90km/h na okreske) si berie 4L/100.

Podvozok a brzdy:
Ako zaciatocnik som zatial nenarazil na limity podvozku na dobrom povrchu. MT-cko ide ako po kolajniciach. Avsak pri zhorsenom povrchu niektorych okresiek clovek zacne citit ako odskakuje zadna guma a predok ledva stiha zehlit nerovnosti. Horsie su diery, s vyvysenymi nerovnostami (napr. zaplaty) sa vysporiadava o dost lepsie.

V meste si clovek pripada ako na skutri: Mala vaha, nizke tazisko, uzke riaditka s velkym rejdom a kratky razvor, v kombinacii s velkym rozsahom krutiaceho momentu doslova nabadaju na kluckovanie medzi autami a preplietanie sa v kolonach. Ochota ostro zatacat v malych rychlostiach pride rovnako vhod aj na Gymkhane ;) .

Velmi ma tesi vynikajuca ovladatelnost motorky v smyku zadneho kolesa, vo viacerych situaciach by som zrejme uz zral kamienky. MT-cko da len jemne najavo ze "bracho, ideme bokom". Lahke ubratie a znovupridanie plynu zakusne gumu do asfaltu a ide sa dalej, akoby sa nic nestalo. Je mozne ze to nieje specificke pre tuto Yamahu, ale mna, ako zaciatocnika, to naozaj prekvapilo, kedze viacero ludi ma strasilo, ze pri smyku sa mozem uz len modlit.

Brzdy maju pomalsi nastup a ku koncu chodu packy sa radi blokuju bez varovania. Zadna dokonca az prilis rychlo (v style nic-nic-nic-sek). Brzdny ucinok objektivne nedokazem posudit, ale Hornet 600 a Fazer 6ka mi prisli v brzdach o dost lepsie. Vyrovnava to vynikajuci brzdny ucinok motora, vdaka ktoremu v beznej premavke pouzivam brzdu realne len pri poslednom dobrzdeni na cervenu, alebo pribrzdovani do ostrej zatacky.

Gumy su obute od vyroby Michelin Pilot 3. V zatackach drzia super, rychlo sa zohreju a na vode tiez nepustia. Maju ale sklon k prehrievaniu, takze na okruhoch a dlhodobo ostrej jazde v priesmykoch s tym treba pocitat. Nastastie MT-cko da jemne najavo ze zacina klzat zadok (vid ovladatelnost v smyku), takze viem v dostatocnom predstihu zvolnit tempo a nechat vychladnut gumy, skor nez mi uleti prdel a spravim si exkurziu v najblizsich zvodidlach.

Pohodlie a vybava
Velky odpor vzduchu a s nim suvisiaci hluk som uz popisoval. Momentalne mam nahodeny najmensi original stitok "Fly-screen". Planujem zohnat vacsi, cestovnejsi. Potom podam report.

Najhorsie je ale kontroverzne sedlo. Niekomu sadne, niekomu nie. Ja bohuzial patrim k tej menej stastnej skupine. Ani po 3000km som si na neho nezvykol a po hodine (nezavisle na kilometroch) ma zacne neskutocne boliet prdel. Presnejsie perineum (to je ta cast medzi gulami a ritou). Zaroven mi vzdy zacne trpnut pravy palec na nohe (WTF?). Kratke prestavky trocha pomahaju, ale po 4 hodinach je to uz na nevydrzanie a musim si dat minimalne hodinovu pauzu. Postavenie sa do stupaciek pomaha trochu oddialit bolest, zo zaciatku...
Po meste a na kratke vylety super, ale dlhsie cesty (nad 500km za den) uz bez noveho sedla absolvovat nemienim.

Ulozny priestor je velky akurat na motolekarnicku, alebo vacsii zamok na kotuc. Oboje naraz sa nezmesti... Potesia 4 textilne uchyty, ktore sa daju schovat pod pod sedlom spolujazdca. Vdaka tomu je mozne vpohode pripevnit 30L ruksak gumenou sietkou, alebo podobny naklad. Zvazujem este bocne kufre od Givi (original Yamaha su predrazene a male), pizza box s platnou vyzeraju otrasne. Spolujazdca na vacsie presuny nez par metrov som neviezol, takze neviem ako su na tom pohodlim, ale predpokladam ze to bude ako za trest, vzhladom na to ze ich sedlo je este tvrdsie a tensie ako moje.

V pripade montaze telefonu/GPS je clovek dost obmedzeny uzkymi riaditkami. Ja som to vyriesil specialnym setupom od RAM, ktory drzi telefon tesne nad displayom (vid fotky).

Apropo, display. Je velmi nizko, mimo zorneho pola, takze pocas jazdy musim vyrazne sklopit zrak, aby som na neho videl. Pride mi to dost nebezpecne. Na druhej strane ma to neuci jazdit podla cisel na LCD-cku, ale podla pocitu a odozvy od motorky.
LCD-cko vie zobrazit 2 nulovatelne pocitadla kilometrov + celkove, stav paliva (vratane tretieho pocitadla kilometrov pri jazde na rezervu), priemernu a okamzitu spotrebu, teplotu vzduchu a motora a zaradeny kvalt, co ako zaciatocnik velmi ocenujem. Rychlost a otackomer su samozrejmostou. Podsvietenie je vyborne, ani pri ostrom slnku nie je problem s citatelnostou.

Zaver:
MT-cko som si kupoval ako univerzalny stroj pre zaciatocnika, na ktorom sa naucim jazdit, no zaroven ma po par mesiacoch neprestane bavit. Toto zadanie splna na 120% a svoju volbu nelutujem. MT-cko je citatelne, plynule a odpusta strasne vela chyb. Preto ho mozem s cistym svedomim odporucit, sam ako zaciatocnik, aj inym zacinajucim, ktory si dokazu uvedomit svoje limity a nebudu v kazdej situacii tocit pravym zapestim na doraz.

Kupil by som nieco ine, ak by som mal znova tu moznost? Mozno Yamahu Tracer 700, co je vlastne MT-07cka s polokapotazou. Ten vietor mi fakt lezie na nervy :D . Ak by vsak Tracer nebol v ponuke, tak by som nad nicim inym nez 07 ani neuvazoval.

Plusy:
- Uzasne pruzny motor s plynulym nastupom vykonu
- Vynikajuca ovladatelnost motorky vo vsetkych jazdnych rezimoch
- Lahka manipulacia na mieste
- Vhodna aj pre zaciatocnika
- Dizajn (subjektivne)
- Este stale cena (155.000,- Kc za novy stroj bez ABS)

Minusy:
- Otrasny vyfuk, ako po zvukovej stranke (znie to ako skuter), tak po estetickej (tie zvary vyzeraju ako by ich robili deti v Indii)
- Velmi nepohodlne sedlo
- Vysoky odpor vzduchu pri vyssich rychlostiach

Dzanek13
Dzanek13 napsal 30.07.21 v 08:36 10b.

Super popis Některá negativa která zmiňuješ řeší nová 2021 generace

Ruskyj
Ruskyj napsal 17.01.20 v 14:32

Pozeram ze slubovany update som tu nedal. tak po 4 rokoch by sa mozno patrilo :D

Yukish
Yukish napsal 13.05.19 v 00:03 10b.

super motorka a popis
začínám pokukovat po MTčku a tady jsem se dotečt snad úplně všechno

Matrix86
Matrix86 napsal 15.03.19 v 11:57 10b.

WOW! To je jako profesionální recenze. Super, díky moc. Začínám nad ní do budoucna uvažovat.

Washa
Washa napsal 18.05.17 v 12:31 10b.

Parádní!! :)