Yamaha XTZ 660 Tenere (1995)

Vlastník KONGO
Vloženo 22.9.2015
Aktualizováno 22.9.2015

Asi po 35 rokoch moja prvá motorka. Hneď, ako sa objavila na predaj, ma oslovila. Má všetko, čo má mať "východný typ" motorky.

První dojmy - Veľmi rýchlo som sa s ňou zžil. Čím viac jazdím, tým je mi bližšia. Veľmi dobre ide mimo asfalt (práve preto som ju kúpil) a obľubuje zákruty. Určite nie je vhodná na dialničné presuny. V Albánsku ukázala, na čo je určená. A upravený Transalp jej z diaľky pozeral na výfuk...(na asfaltke to bolo naopak - to aby som bol spravodlivý)Už som ju aj odstrojil a pokúšal som sa upevniť prístrojovku. Skladanie plastov je veľmi zaujímavé.

Motorku bych doporučil pro - Dobrodružnejším povahám, ktoré si hoci aj občas zajazdia v lese či na lúke, nepotrebujú sa vždy ponáhľať veľkou rýchlosťou a na diaľnicu idú len z nutnosti. Je dobrá ako pre začínajúcich jazdcov, tak aj pre skúsených.

Doplňky na motorce - Moto má laďák, padáky, najnovšie aj hliníkové kufre (tie sme vymenili miesto plastových), vyššie plexi.

Mojím snom je stredná Ázia. A preto výber moto smeroval tam. Syn bol na Transalpovi v Gruzínsku a v horách to bolo ťažké. Výber objemu vychádzal aj z toho, že som asi 35 rokov nejazdil a začal som znovu aj kôli synovi, ktorého som od začiatku podporoval. Dávno som jazdil na ČZ 175, Pionieri, Babete.
Nepovažujem sa za skúseného jazdca. So však vo veku, kedy sa už bojím, viem aj predvídať a hlavne sa nepotrebujem predvádzať. Preto môj názor môže byť skreslený. Teraz k moto. Tenerka je veľmi šikovná motorka. Keď sa s ňou trochu zžijete, poslúcha na slovo( chcel som povedať na jemný pohyb tela). Vynikajúca na horských cestách a samozrejme hlavne mimo nich. Jemne kopíruje terén, doslova ladne pláva. Záber motora je od spodu, dobre sa dávkuje. Na ceste ideálne 70-80 km/h. Ak potrebujete predbiehať, má dostatok sily. Cestovanie vo dvojici som neskúšal, ale väčšia záťaž ju spomalí (to platí aj o nabalenej motorke) a s tým treba rátať. Opakujem, nie je to moto ma rýchlu jazdu po diaľnici! 130 dá, aj viac, ale nie je na to určená. Stáva sa trochu nestabilná, jednoválec trasie. Pri normálnom jazdení sa spotreba vyšplhá na cca 4,7l, ak to preháňaš s rýchlosťou, môže sa priblížiť k 6l. Na moto sa menil reťazový kit a v zime ju čaká veľký servis, vlastne veľká kontrola. Má už cez 44 tis. km a ja nie som z tých čo čakajú, až sa niečo rozpadne a až potom servisujú.
Ak si moto kúpite na cestovanie na východ (mimo asfalt), urobíte dobre, pretože na to bola vyrobená. Kým sa však dostanete do "jej rajónu", musíte aj po asfalte. Tu je rada. Pripravte sa na boľavý zadok. Chce to lepšie sedlo. Pár sto km niekoľko dní po sebe budete nepríjemne cítiť. Dobré sú aj hliníkové kufre, ktoré spolu s padákmi robia aj akúsi ochranu nielen samotnej motorky, ale aj jazdcovi.

SERZO
SERZO napsal 27.11.15 v 13:25 10b.

Tak tak pekne si ju pisal...
A viem velmi dobre to o čom...

Stayer
Stayer napsal 26.09.15 v 19:42

Taky jsem se rozhodoval mezi tenerkou a alpem. Sice vyhrál alp ale tenerku si nechávám v záloze
Ta tvoje vypadá moc hezky

stnd
stnd napsal 22.09.15 v 13:17 10b.

Je to jak píšeš A neboj, já jezdim po silnici kolem stovky a přijde mě to akorát
Podle mě to je univerzální motorka, krom dálnice