Moto Guzzi Sport 1200 8V (2012)

Vlastník sasos69
Vloženo 12.7.2015
Aktualizováno 8.3.2023

Jedna veľmi štýlová nahatá raketa. Pozdĺžne véčko je najlepší tvar boxera

Motorka koupena od kamarát

Aprilia Caponord 1200: Caponord je best ale Guzzi má veľký štýl a stála len 1/3.

První dojmy - Skúšobná jazda bola 800 km v lejaku pri 8C. Bol som veľmi prekvapený, aká je to pohodlná ale na druhej strane aj rýchla motorka. Ešte nikdy som sa na vode tak isto necítil. A to rozhodlo, veď čo to bude robiť za dobrého počasia?!

Motorku bych doporučil pro - Kto hľadá V-eľkú štýlovku na cestovanie aj vo dvojici, a zároveň nechce prísť o prijímanie výziev okoloidúcich jogurtov. Kto už má plné zuby cestovania na rukách a hľadá veľmi pohodlný ale trochu športový posed. Kto chce mať niečo iné ako majú všetci.

Doplňky na motorce - 1. Originál bočné kufre

6. Výfuk Agostini Mandello
7. Zvod Agostini
8. Vyhrievané rukoväte Oxford
9. Válce 1400 cm3

Moto som poznal dlhšie, lebo ju mal sused, ktorý na ňu zanevrel. Ja som rozmýšľal len nad Caponordom s adaptívnym pružením na cestovanie vo dvojici (aj žena sa doňho zaľúbila), takže ma ani nenapadlo o nej uvažovať ako o motorke. Na viac som si na nej dal nejakých 20 km po diaľnici a v porovnaní s RSV4 to bol strašný vekrel a nešla ani 210. Sused ju ale zrazu chcel po 4 tis. km stoj čo stoj predať, tak som dal na nej skúšobných 3000 km a bolo rozhodnuté z nasledujúcich dôvodov:
- veľmi dobrá kamarátska cena,
- vynikajúce a pohodlné sedlo a aj sedlo spolujazdca - žena schválila po 700 km točenia v Alpách na 1 záťah,
- strašné zrýchlenie pomaly z voľnobehu,
- ergonomicky je navrhnutá pre mňa,
- jemne športový ale veľmi pohodlný posed,
- 2 origo kufre, topcase s operadlom na ceste sú priamo určené na GT vo dvojici,
- véčko s kardanom a letmo uloženým kolesom je jednoducho netuctová kombinácia,
- štýlová Talianka.

Jazda s Guzzinou Gizkou je jedna veľká zábava, pohodlná, rýchla ale kvôli klopnému momentu kardanu a motora aj veľmi zábavná pri každom radení. Všetko je to ale také ozajstné, poctivé, robustné, oldschoolové. Veľmi zábavné je stáť na voľnobehu, to moto normálne driftuje po asfalte od tých vybrácií.

Že je to iný svet starej školy som cítil naplno, keď som po dvoch dňoch na okruhu na RSV4 hneď nasledujúce 2 dni jazdil v Alpách na Gizke. Asi neexistuje väčší rozdiel!

Gizka úplne bohorovne zvláda agresívnu jazdu v kopcoch, zákrutách, kde dominuje brutálnym záťahom od spodku, ľahko sa klopí, takže to odnáša výfuk a z druhej strany stúpačka, poserproužky preto tých 5 mm asi zostanú Brzdy to všetko s prehľadom zastavia aj pri krútení so spolujazdcom.

Ešte musím vyskúšať Pirellky Rosso II (veď som Pirellman), ale aj súčasné novoobuté Dunlop Qualifier sú výborné.

Človek Gizku pre jej charakter a štýl musí slepo milovať alebo ju radšej nemať.

Véčko je netradičné a so svetlom z lokomotívy je cool retro look

Kardan bezúdržbový

Letmo uložené koleso je sexy

28.7.2015 - veľké vybrovanie pri intenzívnom brzdení sa po 10 tis. km servise odstránilo výmenou oleja vo vidlici (podľa plánu). Keby som to vedel, vymením ho po 5 tis. km, keď som to zistil.
Pri radení ale len vo vysokých otáčkach, treba úplne zavrieť plyn a silno kopnúť (trochu mi chýba zlatý dobrý quick shift).

8.10.2015 - najazdených 10 tis. km. Zadná Dunlop Qualifier vydržala 9 tis. km., nasadzujem Pirelli Angel GT A. Väčšinou jazdené s ľadvinkou s 2-mi kuframi po alpských zákrutách veľmi športovo. Musím brzdiť až 2-mi prstami - preto asi zmením platničky na SBS. Pri diaľničných presunoch vo väčších náklonoch okolo 150-170 km/h sa moto strašne vlní, preto mením pružiny (22.2.2016 všetko vymenené a pripravené na sezónu).

3.6.2016 - 19,3 tis. km - moto klepe ventilmi a strieľa do výfuku ako v poslednom ťažení, tečie olej. V servise mi vymenili čidlo tlaku oleja za 2,5€ a rozobrali hlavy. Záver: poškodenie rozvodových vačiek s domčekmi. Dosť drahá oprava (cca 1000€ len náhradné diely) ale podlieha zvolávacej akcii. Takže moto odstaviť do garáže a ide sa vybavovať schválenie opravy u importéra.

3.11.2016!!! - náhradné diely konečne došli Gizzka ide do servisu.

10.11.2016 - Gizzka je konečne doma s vymenenými vačkami s príslušenstvom a doplatil som si aj servis po 20 tis. Ide sa testovať, snáď ešte bude aspoň trochu sucho a nad nulou.

17.9.2017 bol nahratý nový SW a Gizzka sa zdá o čosi živšia.

13. 4. 2018 - Dnes sa podarilo rozchodiť motor so zvýšeným objemom na 1400 cm3! Dúfam, že do konca apríla to bude aj s novým výfukom a zvodmi hotové.

Gemil
Gemil napsal 13.08.21 v 21:19 10b.

sasos69 napsal 19.06.18 v 22:38

Tak som to konecne spisal aj s fotkami:

sasos69 napsal 29.04.18 v 12:37

Nad Millepercento som uvažoval, len to bolo pre mňa nemechanika komplikované a 2.540,00 € iba za diely tiež nebolo málo. Takže mi kamoš navrhol osadenie a prispôsobenie hláv z Californie, čo sa včera stalo skutočnosťou a ja už mám za sebou 500km úžasnej zábavy.

sedlson
sedlson napsal 16.04.18 v 21:53 10b.

Pan je gurmán, zvětšování objemu, asi Millepercento, gratuluji a ať to litá

sasos69 napsal 16.02.17 v 12:15

Vacky mi opravili po sezone a na soft som sa nepytal. Tak na jar dam spatnu vazbu.