Jawa 350/640 (1996)

Vlastník Výska
Vloženo 14.5.2015
Aktualizováno 2.9.2016

Tuctová Jawička 640, jakých jsou všude kvanta.

Motorka koupena od pána z autoškoly - Prodejce byl pán z autoškoly někde u Prahy

První dojmy - Jezdil jsem chvíli solo, ale pak jsem si řekl že třetí kolo se bude hodit.

Doplňky na motorce - nosič, kufr Givi, nosič na sajdě, plexi

Obyčejná Jawička 640, zakoupená celkem dávno od pána z autoškoly někde poblíž Prahy. Tehdy s nízkým nájezdem, kolem 7tis.km. Sezónku jsem pojezdil tak jak byla, doplňovala tehdy mojí sbírku smrdutých dvoutaktů.

Někdy poté se mi však čím dál víc drala na mysl představa že bych k ní připojil sajdu. Z doby předtím jsem měl J 634 se sajdou velorex 562, kterou jsem si koupil z Německa. No a jelikož se mi 634ka líbila víc solo, bylo rozhodnuto.

Nějaké drobnosti se mi na motorce nezamlouvaly, zejména přední maska s hranatým světlem. Toto jsem tedy přestavěl na st. typ (nyní opět aktuální) s kulatým světlem a budíky v samostatných, kulatých tubusech. Přijde mi to tak designově čistší a přirozenější. Zadní světlo obřích rozměrů jsem vyměnil za menší s adaptérem, motorka díky tomu trochu omládla.

Sajda byla komplet rozebrána, podvozek a veškeré železo jsem nechal olakovat práškovou barvou. Nezbytné bylo koupit i nové spojovací tyče, protože 634 jsou trochu jiné. Společně s tím jsem koupil blatník na modernizovaný typ velorexu, což se neobešlo bez nějakého vaření. K tomu odpovídající světla a nosič. Sedačka sajdy byla nově očalouněna (s logem sajdy)

Samostanou kapitolou byla legislativa. Moped byl původně výcvikové vozidlo autoškoly, takže jsem musel nechat provést zpětné otypování na civilní stroj. Potom anabáze s potvrzením z Jawy, Velorexu atd. No nakonec se to celé povedlo, sajda je zapsaná a skrz, naskrz legální.

K ježdění na sajdě bych mohl po několika tisících ujetých kilometrů taky něco napsat. ...je to hrozná prdel, kdo to nezná, jenom těžko pochopí. První kilometry byl ryzí stres, zejména pravé zatáčky s prázdnou sajdou, ten kdo je jezdí ví dobře o čem mluvím. Nespornou výhodou je, že všude kde se ukážeme budíme obdiv, přitahuje pozornost maminek s dětmi, otců i dědečků, všichni se uculují, mávají...pohoda.
Edit 08/2015

Edit Léto 2016 - Jawička prodaná mladému páru na Moravu. Snad mu bude dělat radost tak jako dělala mě.

jezeveCZ
jezeveCZ napsal 02.12.15 v 21:25 10b.

Pěkná Jawička. Sundání přední kapoty moc sluší.

caryfuk-tonde
caryfuk-tonde napsal 23.11.15 v 20:23 10b.

krásná soupravička taky jezdím se sajdou a přesně vím o čem mluvíš a tady se plně uplatní heslo :když ji miluješ není co řešit: za mě jasných 10b tak přeju hodně kilometrů bez poruch a hlavně bez nehod

O.N.E.
O.N.E. napsal 04.11.15 v 11:05 10b.

Sajda je super Máš to vymazlené do posledního šroubku
Letos mě to taky chytlo a hned jsme projeli celé Slovensko Byla to paráda

mpanda
mpanda napsal 27.05.15 v 19:55 10b.

možná tuctová, ale to neznamená že si nezaslouží 10b

PYTEL1
PYTEL1 napsal 21.05.15 v 09:33 10b.