Moto Guzzi V7 Classic (2011)

Vlastník Metal_Heart
Vloženo 24.10.2020
Aktualizováno 18.1.2024

Vloženo: 15.07.2021, Uskutečněno: 10.07.2021, Stav tachometru: 19600 km, Zhlédnuto: 20x

Dneska to bude smutné povídání. Hodně smutné.

V pondělí, 14. června 2021, nás navždy opustil můj nejlepší kamarád Honza, nadšený sportovec, výletník, motorista. Honza, milovník starých aut, starých filmů a starých písniček, veteránista, chatař, všeuměl.
Honzu jsem poznal někdy v létě 1995, možná o rok dříve, možná později, už přesně nevím. Začínali jsme jako kdekdo, občas jsme se byli svézt na kole, pak zašli na pivo, a čím víc jsme se potkávali, tím víc jsme poznávali, kolik toho máme společného. Postupem času jsme spolu začali probírat své radosti i trable, úspěchy i prohry, starosti s penězi, se šéfy i se ženskými. Honza byl zkrátka mnohem víc, než jenom parťák na sport a na pivo. Byl svědkem na mé svatbě, mým nejbližším přítelem, mým druhým bráchou, stal se nedílnou součástí mého života. Naše přátelství přežilo řádku přítelkyň a jednu manželku, a bylo jedním z pevných bodů v mém vesmíru.
Nakonec i tu motorku mám tak trochu díky němu. Vždycky, když na to přišla řeč, říkal, že bych si ji měl koupit, že je to můj sen, a teď mám šanci si ho splnit. Kdo ví, co bude za rok, říkal loni na podzim, a mně teď běhá mráz po zádech, když si uvědomím, že tehdy už mu nezbýval ani ten rok.

Léto 2020 na Žďákovském mostě. To byl můj svět ještě v pořádku.

Potom mi pípla na whatsappu zpráva, a můj svět se otřásl v základech. Honza je pryč, nikdy se nevrátí, a není nikdo, kdo by ho nahradil.
A tak, když jsem se trochu oklepal z toho šoku, rozhodl jsem se věnovat jeden víkend na své osobní rozloučení, a vymyslel jsem vzpomínkovou cestu po Honzových oblíbených místech. Ve skutečnosti tedy dvě cesty, jednu pro motorku a druhou, kratší, pro horské kolo. A protože předpověď na víkend 10. – 11. července nakonec nebyla tak špatná, rozhodl jsem se neotálet a vyrazit.
Po poslední konzultaci s meteoradarem jsem v sobotu dopoledne vytáhl z garáže motorku a vyrazil z Písku po staré pražské výpadovce. Projel jsem obec Dubí Hora, kde měl Honza chalupu po rodičích, tam jsem za ním v minulosti často jezdíval, odtud jsme potom vyráželi na kolech, někdy třeba až na Šumavu. Pokračoval jsem do kempu Milava u Velké Turné, to bývala naše oblíbená zastávka na koupání, tentokrát jsem si ale jenom koupil nanuka, sedl na chvíli do trávy a vzpomínal. Potom jsem se vydal dál, nedaleko Sedlice jsem projel okolo Honzovy chaty, která najednou vypadala nějak opuštěně, a pokračoval dále přes Blatnou kolem rybníka Labuť do Mirovic. Tam jsem se napojil na silnici č. 19, a vydal se na Žďákovský most. Nedaleko od něj mám chatu zase já, a tak jsme se tam u kiosku taky pravidelně stavovali na pivo při naší každoroční letní "Akci chata". Tentokrát jsem si ale mohl dát jenom kofolu, takže ještě fotku a vzhůru na kopec jménem Onen Svět (jak příznačné!). Tentokrát nešplhám na rozhlednu, jednak se mi nechce platit vstupné, druhak už se těším na pizzu do Milevska, i tam jsme se spolu párkrát zatoulali. Po výborné pizze se vracím zpátky na devatenáctku a pokračuji až k odbočce na Opařany, kde dále odbočuji na Stádlec s jasným úmyslem, vyfotit si motorku na stádleckém řetězovém mostě, který byl Honzovým (a nejen jeho) oblíbeným místem pro focení veteránů. To jsem měl ostatně v plánu už ode dne, kdy jsem motorku koupil, akorát Honza už tu fotku neuvidí. Přejíždím most a pokračuji po zadních silnicích na Bechyni, kde jsme se taky kdysi zastavili na pivo v minipivovárku. Ten tentokrát míjím bez povšimnutí, ale aspoň si fotím krásný most "Bechyňská duha", a pokračuji směr Dražíč, sídlo dalšího minipivovaru, který také míjím bez zastavení. K čemu pivovar, když nemůžu na pivo, že jo. Ale i k němu se váže vzpomínka na jedno společné zastavení před několika lety. Z Dražíče se vydávám směrem na Bernartice, a pak už rovnou za nosem po silnici 29 zpátky domů, už jenom s jednou zastávkou u Podolského mostu, kde tentokrát fotím motorku z opačné strany, než loni na podzim.

O rok později tamtéž. Zbylo jen prázdné místo...

V neděli jsem vyrazil na horském kole po turistických značkách podél řeky na Krkavčí skálu, Honzovo nejoblíbenější místo v jižních Čechách. Odtud už to není daleko na Zvíkov, kde jsem si dal pivo v Pivovarském dvoře (a jedno malé malinové i za Honzu), pokračoval k Vltavskému mostu a dále přes Kučeř k odlehlému kostelíku Svatý Jan. Tohle místo, ač vypadá nenápadně, má veliké kouzlo, kdo tam byl, dá mi za pravdu. Potom se po značkách vracím zpátky k mostu, pokračuji na Svatou Annu, krásné místo uvnitř meandru řeky Otavy, a potom už po asfaltkách a kameňačkách zpátky k řece a domů.
Celkem jsem v sobotu najel přibližně 180 km na motorce v nečekaně slunečném počasí, až jsem se při zastávkách v té kůži zapotil, a přesně 80.03 km na kole. To už tak slunečno nebylo, ale zapotil jsem se taky pěkně. Kupodivu i nedělní vyjížďka se obešla bez deště, pršet začalo až asi hodinu po mém návratu. Zjevně tam nahoře někdo ocenil můj dobrý úmysl, a nachystal mi podmínky, že jsem si o moc lepší ani nemohl přát. Díky moc!
Přehrady musely tentokrát počkat, ale i tak jsem navštívil šest velkých mostů, z toho tři monumentální obloukové a jeden historický řetězový, jednu rozhlednu a jeden pivovar (a dva další minul cestou), a vyvolal z paměti nespočet vzpomínek na jedinečného kamaráda, což byl ostatně hlavní účel celé cesty.
Sbohem, Honzo, a díky za všechno!

SlimM (48) napsal 24.05.2022 v 12:07

Chmurné čtení.

Clint. (77) napsal 16.07.2021 v 03:39

Smutné……. Navíc, to samé musím udělat i já je hezké, že jsou takový kamarádi jako jsi ty

S-fogy (8) napsal 15.07.2021 v 23:03

Krásná místa a důstojná vzpomínka na kamaráda v jedné stopě. Život jde ale dál, tak hodně štěstí. Kolama dolů !!!

• Po stopách Krále Šumavy – podruhé

Poslední vyjížďka na Šumavu se velmi vydařila, takže jsem se rozhodl si ji zopakovat, samozřejmě po mírně pozměněné, a taky prodloužené trase. Abych se vyhnul uzavírce silnice ze Strakonic na Volyni, vyrazil jsem už dop

Vloženo: 04.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Nové blinkry

Při poslední vyjížďce se mi začalo zdát, že se pravý přední blinkr nějak chvěje. Stačil potom letmý dotyk rukou, abych se přesvědčil, že se mi to nezdálo. Blinkr už byl načatý, to jsem věděl, a vibrace dílo postupně doko

Vloženo: 20.04.2024
    Uskutečněno: 20.04.2024
  • Po stopách Krále Šumavy

Předpověď na první dubnovou neděli slibovala téměř tropické počasí, to by byl hřích nevyužít ke svezení. A abych se úplně neuvařil, naplánoval jsem trasu na Šumavu, kde by mohlo být o něco chladněji. Odpoledne jsem tedy

Vloženo: 10.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024