BMW R 1100 RT (1998)

Vlastník Marinemen
Vloženo 13.5.2015
Aktualizováno 24.5.2015

Výlet na pohodu

Vloženo: 10.09.2018, Uskutečněno: 09.09.2018, Stav tachometru: 247 km, Zhlédnuto: 20x

Pomalu se nám blíží závěr sezóny a tak protože na neděli bylo hlášeno hezké počasí podnikneme zase malý výlet po památkách. Tentokrát padla volba na zámeček Krásný dvůr u Podbořan na Žatecku.
Ráno ,no ráno,v 10.30. nabírám baťoha doma a přes poloprázdnou Prahu jedem Blankou směr K.Vary. Dálnice je i přes uzavírku skoro volná a tak si v klidu dáváme kafe v N.Strašecí.Po kafi pokračujeme dál přes Krušovice na západ k Podbořanům. Trochu nás pozdrží semafor u uzavírky ale pak nás navigace svede mimo hlavní silnici na okresky. Ale není to na škodu,silnička mezi Dolní a Horní čímsi je opravená a totalně bez aut. Čili si můžeme užívat pohodové jízdy. Jen před Blšanama na nás vybafne autobus a je otázka kdo se víc lekne jestli já nebo autobusák….. Pak už jen odbočka z hlavní do Krásného Dvora a parkujeme na parkovišti u zámku.
Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře pochází již z roku 1295, kdy je připomínán Vilém z Krásného Dvora. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Chýš, který započal v místech dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz, kterou však nedostavěl. Jako jeden z hlavních viníků stavovského odboje proti Ferdinandu I. byl v roce 1547 popraven. Stavbu v podobě renesanční vily dokončil až její nový majitel Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Roku 1649 se koupí dostává Krásný Dvůr do majetku rodu Černínů, v jejichž držení zůstal až do roku 1945. Roku 1719, kdy se František Josef Černín rozhodl přebudovat vilu na zámek odpovídající soudobým nárokům na bydlení, sloužila vila jako sýpka a skladiště hospodářských potřeb. Projekt vypracoval pražský architekt František Maxmilián Kaňka, osobní stavitel Františka Josefa Černína. Hlavní práce na přestavbě zámku probíhaly v letech 1720 až 1724. Stavba byla zakomponována do okolní krajiny a stala se jejím středem, zbytky ze tří alejí, vějířovitě se rozbíhajících od vstupu do zámeckého čestného dvora, jsou patrné dodnes. Za okupace využívaly zámek nacistické úřady a chvíli sloužil také jako jedno z rekreačních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa. V květnu 1945 byl tehdejší německý válečný lazaret na zámku vystřídán štábem sovětských vojsk. Posléze byl objekt přidělen Ministerstvu zemědělství, které jej předalo dále do správy Národní kulturní komisi. V letech 1947 až 1951 byl na zámek svážen mobiliář z řady objektů, které neměly to štěstí a nebyly určeny ke kulturnímu využití. Jednalo se např. o zámky Červený Hrádek, Doupov, Chyše, Petrohrad, Nečtiny, Stekník, Valeč, ale i klášter v Oseku. V roce 2001 byly zámek i zámecký park prohlášeny Národní kulturní památkou.
V současné době je veřejnosti v rámci jedné prohlídkové trasy prezentováno 18 místností. Zámek postupně prochází rekonstrukcí. V letech 2004 až 2010 byly obnoveny střechy a krovy na hlavní zámecké budově, nyní se připravuje rekonstrukce střech vedlejších zámeckých křídel. Také se chystá oprava vstupních schodišť na severní a jižní straně zámku. Krásnému Dvoru je tedy postupně vracena jeho původní krása.
No toliko z historie,jen jsem byl potěšen že se nás na prohlídku sešlo osm a bez unuděných a otravných dětí,čili jsem si jí mohl náležitě vychutnat.
Usedáme na Hildu a jedeme dál. V Žatci marně hledáme v centru hospodu kde by se dalo najíst a tak končíme v pizzerii u nám.Svobody. Ouha čekáme na jídlo skoro ¾ hodiny. Obsluha nestíhá a kuchař asi taky ne,přesto že nás tady sedí pár. Čili sem určitě příště ne.
Po tomto „zážitku“ jedem po hlavní na louny,Slaný a Veltrusy. Na silnici Mělník Slaný je zase kopáno,no koleje co tam byly loni už asi byly životu nebezpečné i pro kamiony ale nechápu proč je semafor co to pouští seřízen na asi 15 minut. Kolona za náma dosahovala snad do Saska….. Po kafi v N.Vsi jedeme aus Praha,dálnice se plní ale my to valíme po „staré“ a tak jsme celkem v poho. Vyhazuju baťoha doma a cestou do garáže mě ještě vyděsí Miss Hanoi v Pasátu co se věnuje Istagramu a ne řízení…. Prostě furt ve střehu…no a po parkingu zasloužené chlazené pivo…..

SlimM (48) napsal 15.09.2018 v 17:08

Díky za další kulturní tip i varování před hospodou.

chuan (17) napsal 10.09.2018 v 18:33

Tyhle výlety bývají parádní a kolona do Saska pobavila

• Do podzemí

Slovensko za mnou a všední dni přede mnou. No přece jenom mám trochu naježděno,byl jsem i na Keep respectu ale až dneska jsem si zase dal pořádnou jízdu. A po pravdě bylo to ode zdi ke zdi. Ale k věci. O Jihlavském podz

Vloženo: 11.08.2018
    Uskutečněno: 11.08.2018
  • Na tomhle území vyrostly pevnosti...

Inspirován nedělní návštěvou Terezína rozhodl jsem se omrknout co by fanda vojenské historie taky nějaké to naše slavné pohraniční opevnění. Pravda někdy před 14 lety jsem navštívil Dobrošov(a ještě navštívím) ale pro te

Vloženo: 16.06.2018
    Uskutečněno: 16.06.2018
  • Do nehezké historie

Poučen z předchozích nezdarů jsem sice nesestrojil elektrickou kytaru ale po „vodní „ sobotě jsem pečlivěji studoval v neděli za ranního kuropění servery o počasí. Napadli mě že jsem vlastně taky dloouho nebyl v Malé p

Vloženo: 14.06.2018
    Uskutečněno: 14.06.2018