BMW R 1100 RT (1998)

Vlastník Marinemen
Vloženo 13.5.2015
Aktualizováno 24.5.2015

Vloženo: 14.06.2018, Uskutečněno: 14.06.2018, Zhlédnuto: 17x

Poučen z předchozích nezdarů jsem sice nesestrojil elektrickou kytaru ale po „vodní „ sobotě jsem pečlivěji studoval v neděli za ranního kuropění servery o počasí.
Napadli mě že jsem vlastně taky dloouho nebyl v Malé pevnosti v Terezíně. Dokonce v kalendáři bylo datum kdy byly vyhlazeny Lidice. Čili tentokrát mě to nezaskočí,bereme si svačinu a jedeme.Pro úsporu času si to štípu po dálnici směr Ustí n.Labem. Protože je poměrně časně ráno (9.00) je Praha i ona dálnice skoro prázdná. Moji jízdu na pohodu mě „zpestřuje“ VW Golf combi plný Ukrajinců kteří to šněrují s autem vlevo a vpravo,zpomalují a zrychlují. Nakonec už mě to nebaví a tak za to „vezmu“ a adiééé. U Roudnice tankuji a pak už odbočkou na Litoměřice hurá do pevnosti Terezín. Parkuju na poloprázdném parkovišti,jako vokurka zjišťuju že jsem zapoměl kraťasy a tak se v dopoledím vedru doplahočím k bráně Malé pevnosti.
Pevnost vybudoval během 10 let císař Josef II na důležité silnici ze Saska do Prahy jako ochranu před útoky z Pruska a pojmenoval jí po své matce Marii Terezii. Pevnost byla postavena z 300 milionů cihel a vzorem jí byly francouzké pevnosti gen Vaubana kde hradby neční vzhůru ale spíš se noří do země. Čili menší cíl pro děla. Jedna část – Malá pevnost byla od začátku používána jako vojenský kriminál.Na stavbu pevnosi bylo použito cca 300 milonů cihel. Součástí byly i kasárna pro cca 4000 vojáků a skladiště. Pro obranu byl využit i tok Ohře kde by voda zaplavila tkz.idundanční kotliny mezi pevnostmi. Prusové si byli dobře vědomi síly rakouských pevností a tak se je v oné válce r.1866 ani nepokusili dobývat a jen je z povzdálí blokovali. Jedinou bojovou akci která se udála byla diverze majora Zaremby z 28.pražského pěšího pluku kdy Rakušané vyhodili do povětří železniční most v Lovosicích a beze ztrát se se zajatci vrátili do Terezína. Po válce byl staut Terezína jako pevnosti v r.1888 zrušen,nicméně Malá pevnost sloužila dál jako vojenská trestnice. Byl zde i vězněn a bohužel i zemřel Gavrilo Princip – ten co nám zastřelil Ferdinanda p.Müllerová…..
Po obsazení Československa Hitlerem si nacisté povšimli „výhod“ Malé pevnosti a zřídili zde v červnu 1940 policejní věznici. Z různých služeben gestapa sem byli posíláni čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací.
Kromě našich občanů (asi 90%) zde byli vězněni i občané bývalého Sovětského svazu, Poláci, Jihoslované, Francouzi, Italové, angličtí váleční zajatci a příslušníci dalších národů. Za pět let prošlo branou Malé pevnosti na 32 000 mužů a žen.
Životní podmínky uvězněných se rok od roku zhoršovaly, vězňové byli nuceni k vysilující otrocké práci. Tzv. vnitřní komanda zajišťovala údržbu a chod věznice, obdělávání přilehlých polí a výstavbu různých objektů. Většina vězňů však pracovala mimo pevnost u různých firem v okolí a do posledních dnů války se podílela na válečné výrobě a práci pro říši.
Od roku 1943 se prováděly v Malé pevnosti i popravy na základě „Sonderbehandlung “ – bez soudního řízení. Celkem zde bylo zastřeleno více než 250 vězňů. Při poslední popravě 2.5.1945 byly zmařeny životy 51 vězňů (+1 konfident), převážně představitelů mládežnické organizace Předvoj.
Tolik k historii. Rozhodně prohlídku doporučuji, alespoň ve mně zanechala hluboký dojem. Po prohlídce se hladov vydávám k parkovišti – mimochodem je pro motky bezplatné kde si dávám ve stánku seschlou klobásu – toto teda nedoporučuju. No a pak už pomalu domů cestou necestou přes Mělník. V Praze mě pět kapek připomene včerejší sobotu a pak už jen garáž,servis sebe a Hildy Neděle je zase v tahu a těšme se na další pracovní týden…..

Hyacint (38) napsal 21.06.2018 v 12:49

Moc pěkný.

SlimM (48) napsal 15.06.2018 v 17:40

Opět hezké počtení i fotky.

• Výlet na pohodu

Pomalu se nám blíží závěr sezóny a tak protože na neděli bylo hlášeno hezké počasí podnikneme zase malý výlet po památkách. Tentokrát padla volba na zámeček Krásný dvůr u Podbořan na Žatecku. Ráno ,no ráno,v 10.30. nab

Vloženo: 10.09.2018
    Uskutečněno: 09.09.2018
  • Do podzemí

Slovensko za mnou a všední dni přede mnou. No přece jenom mám trochu naježděno,byl jsem i na Keep respectu ale až dneska jsem si zase dal pořádnou jízdu. A po pravdě bylo to ode zdi ke zdi. Ale k věci. O Jihlavském podz

Vloženo: 11.08.2018
    Uskutečněno: 11.08.2018
  • Na tomhle území vyrostly pevnosti...

Inspirován nedělní návštěvou Terezína rozhodl jsem se omrknout co by fanda vojenské historie taky nějaké to naše slavné pohraniční opevnění. Pravda někdy před 14 lety jsem navštívil Dobrošov(a ještě navštívím) ale pro te

Vloženo: 16.06.2018
    Uskutečněno: 16.06.2018