MZ ETZ 150 (1989)

Vlastník lapinj
Vloženo 30.9.2014
Aktualizováno 18.5.2017

Vloženo: 01.10.2014, Uskutečněno: 01.07.2014, Zhlédnuto: 165x

Dátum je len orientačný, tento rok som mal pár problémov s MZ konkrétne so Zapaľovaním, vracal som sa z mesta motorka šlapala ako hodinky a pár km od domu proste prestala fungovať. Zastal som na kraji cesty vybral sviečku a skontroloval či dáva iskru, tá bola veľmi nepravidelná. Prvé čo človeka napadne tak vymení sviečku. Tak som skúsil druhú ale nepomohlo. Motorka stále nie a nie naštartovať a ak chytila tak len na malú chvíľku potom pár krát strelila do výfuku a zhasla. Nakoľko som si nevedel už dať rady, tak som zbalil náradie a začal tlačiť. bol som 6km od domu, motorka vážila 130 kíl zhruba (plná nádrž, nejaké náradie plný vak...) a vonku pieklo ostré slnko. po asi 1km tlačenia som došiel do jednej dedinky, kde som stretol chlapíka ktorý mal na dvore babettu, nedalo mi to zašiel som za ním či nemá nejakú sviečku náhradnú tak mi požičal ale stále nič, tak som na skúšku skúsil svoje sviečky v Babette a tam šli krásne. Tak som pekne poďakoval že idem tlačiť ďalej ale chlapík sa ponúkol že ma na pickupe odvezie domov, tak sme motorku naložili a tých 5km som sa odviezol domov kde som to začal riešiť. Zistil som že chyba bola v zapaľovaní, konkrétne v snímači otáčok. Je to totiž bežná porucha u MZ ETZ. Ten môj snímač bol ešte pôvodný DDR od roku 89 s asi 45000km natočenými. Takže sa to asi dalo čakať :) . Nevedel som čo ďalej, obvolával som kamarátov, hľadal na internete a náhrady čo sa dajú kúpiť boli dosť drahé, rozhodol som sa preto zohnať Originál kladivkové zapaľovanie ktoré so získal od kamaráta. Bohužiaľ malo vadný kondenzátor, tak som sa rozhodol ísť do miestnej predajne kúpiť nový a tam mi chlapík vraví že on má repasované snímače ale nevie či sú funkčné že ich mám odskúšať a jeden si môžem nechať, tak som aj urobil. Avšak radosť netrvala dlho. po asi 700km sme šli s priateľkou večer do mesta a motorka začala vynechávať, nakoľko som zabudol náhradnú sviečku rýchlo som sa otočil domov a že ju doma vymením. Doma som ju vymenil ale nepomohlo po chvíľke som zistil že repasovaný snímač je pokazený. Zistil som že nebola použitá správna HALL sonda, od známeho som zistil že tam by mala ísť nejaká odolná špeciálna, nakoľko z alternátora sa šíri elektromagnetické vlnenie, lasické HALL sondy z ventilátorov nemajú v tom snímači dlhú životnosť a to sa presne u mňa stalo. Tak som nakoniec bol nútený zájsť do maďarska do jednej predajne kde chlapík mal potrebné diely do kladivkového zapaľovania, tam som kúpil náhradné kondezátory a kladivká, vyladil a motorka mi od vtedy zas bez problémov jazdí. Avšak jazdím dosť často a zvažujem, že časom kúpim nové elektronické zapaľovanie VAPE ktorý by už malo byť úplne bezproblémové :) .

lapinj (0) napsal 02.10.2014 v 16:18

presne aj tu je ten problém, občas sa to rozladí a je potrebné to nastavovať, avšak už keby som mal vraziť do zapaľovania peniaze asi by som skúsil komplet všetko od VAPE pretože riadiaca jednotka je este stara original DDR a ta ma tiez uz hodne km za sebou to by som fakt čakal kedy aj tú odpáli :)

badyXV (0) napsal 01.10.2014 v 16:22

taky jsem to kdysi vyměnil za kladívka ale pořád se pootáčely tak jsem pořád šteloval nakonec jsem koupil zpět origo zapalování nové a byl klid

• Výmena zadných tlmičov

Po minulom roku čo som jazdil na zrepasovaných tlmičoch som sa rozhodol že ich predsa len radšej vymením nakoľko repas vydržal asi 2-3 mesiace, nie viac. Keďže na trhu je veľmi veľa tlmičov od rôznych výrobcov začal som

Typ: Oprava
    Vloženo: 13.02.2015
    Uskutečněno: 17.01.2015
  • Oprava zadných tlmičov

Oprava zadných tlmičov nastala pred touto sezónou (2014) nakoľko tlmiče sú originál a mali toho už hodne za sebou, no a povedzme si to na rovinu, za tie roky tie tlmiče už ani nevedeli čo to olej je nakoľko všetok z nich

Typ: Oprava
    Vloženo: 28.10.2014