MZ ETZ 150 (1989)

Vlastník lapinj
Vloženo 30.9.2014
Aktualizováno 18.5.2017

Moja prvá skutočná motorka, ako to je u mňa asi bežná vec, vždy si naplánujem niečo a nakoniec to úplne inak vypáli, rovnako aj pri kúpe tejto motorky to tak bolo nakoľko som mal v pláne Jawu 350 638 alebo 640 a nie nejakú MZ.

První dojmy - Prvé dojmy boli úžasné, jednoducho som bol ako malé decko, ktoré sa vytešuje z novej hračky, určite to pozná každý z vás. Dojmy z jazdy boli z počiatku dobré, nakoľko som bol ešte neskúsený, prehliadal som asi všetky ale úplne všetky nedostatky ktoré motorka mala, ktoré som začal vnímať až z odstupom času.

Motorku bych doporučil pro - Motorku odporúčam pre začiatočníkov, ktorý sa učia jazdiť, no myslím že aspoň nejaké skúsenosti z 50ccm motoriek by mali už mať, MZ ETZ 150 je dosť živý stroj, nieje robený tak na rýchlosť ale na silu, no napriek tomu sa na nej dá cestovať 80-90km/h rýchlosťou. A samozrejme je potrebné mať aj nejaké technické znalosti nakoľko majitelia týchto strojov by mali počítať s tým, že sa vždy nájde niečo čo je potrebné opraviť.

Doplňky na motorce - Takže motor mojej MZ si prešiel kompletnou generálkou ktorú som urobil poctivo a čo najlepšie ako som vedel a samozrejme som ho poctivo zabiehal. Motor sa mi odvďačil krásnym chodom a výkonom. od GO motora mám už asi 10 000km a celkovo som na nej prešiel už 15000km.

Průměrná spotřeba - 3.8404 l/100km

Tento Stroj som si vybral úplnou náhodou, nakoľko bola v pláne skôr Jawa. u MZ som skončil preto, lebo všetky dobré modely ktoré boli v slušnom stave sa nachádzali cez 200km odomňa a mne sa nechcelo cestovať za starou motorkou tak ďaleko. MZ mi ponúkol kamarát, ktorý býva neďaleko, nemal na ňu čas jazdil na nej 800km ročne a motorka viac stála v garáži ako jazdila

Kúpil som ju v roku 2012 pred veľkou nocou, za prvé dva mesiace som na nej najazdil viac kilometrov ako bývalý majiteľ za dve sezóny, hneď prvý mesiac som mal za sebou 1000km, bolo to obdobie kedy som jazdil na nej naozaj kľudne aby som si na ňu dobre zvykol, no dovolím si povedať že ozaj som si stroj osvojil až keď som mal na ňom odjazdených asi 5000km teda po odjazdenej jednej sezóne. Brzdy klasika, vpredu kotúč, vzadu bubon, brzdy nie sú takésilné ako na moderných motorkách no ak berieme do úvahy že to je len 150ccm motorka s dákymi 10 koníkmi, ktorej za vyše 20 rokov nejaký ten koník skapal, brzdy sú postačujúce.

Môj prvý skutočný výlet:
Môj prvý poriadny výlet sa konal mesiac po tom ako som motorku kúpil, to znamená zhruba po prvých 1000km kedy som mal ako tak už motorku zvládnutú. bol to rok 2012 asi Máj. Študoval som v Nitre na UKF a týždeň som strávil sám zatvorený na intráku a učil sa na náročnú skúšku. v Nitre som bom samozrejme autobusom, motorka sa nachádzala doma 200km odomňa. na konci týždňa (štvrtok) som úspešne zvládol skúšku, pobalil sa a šiel domov kam som prišiel až večer. Prvá vec čo bola tak som zhodil tašku, najedol sa a sadol na motorku s cieľom dať si menší výlet na benzínku a doliať nádrž do plna nakoľko zývala prázdnotou. Vrátil som sa domov a ľahol si spať po náročnom dni. Druhý deň son vstával hneď ráno a šiel na motorke do mesta vybaviť nejaké veci a samozrejme som mal v pláne počas pekného dňa nejaký pekný výlet za odmenu za úspech v škole takže kufor nabalený, plno náradia so sebou samozrejme hneď ráno do motoshopu kúpiť náhradnú sviečku a do veľkoskladu Mogul kúpiť Liter TSFka všetko nahádzať do kufra a vyraziť na cestu. Plán bol jednoznačný. Jednoducho ísť a rozhodovať sa priamo na križovatkách kam odbočiť. Bolo 9:00 a ja som opustil Lučenec. O 11tej hodine a desiatej minúte som dorazil do Nitry pred môj internát :D, áno vrátil som sa do Nitry na mojej starej 23 ročnej motorke o ktorej som nemal poriadne ani páru v akom je technickom stave. trasu Lučenec - Nitra som šiel cez Zvolen a po dialnici a zdolal som ju za spomínané 2 hodiny a 10 minút s tým, že som mal na odpočívadle v Tekovských Nemciach 10 minútovú prestávku, na starý stroj to je celkom slušné. Bolo 11 preč a premýšľal som čo ďalej, najprv som chcel zostať v Nitre na noc na intráku ale po pol hodine ma to prešlo, dali sme pokec s kamošmi nejaká tá fotka,

očekoval google maps a vyrazil do Trenčína ku Babke, cesta klasicky na Hlohovec, odtiaľ hore na TN väčšinou po starej ceste a pri Novom meste nad Váhom som sa napojil na Dialnicu, takže k tým predošlým 170-180km LC-NR pribudlo ďalších 90-100km bez nejakých opráv a problémov na ceste, mašina šlapala jak švajčiarske hodinky, deň bol krásny slnečný no proste idilka. Bez akého koľvek problému som dorazil k Babke do Skalk nad Váhom pri Trenčíne, kde som zliezol z motorky a poriadne sa povystieral, mal som za sebou krásnych 270km a deň ešte nekončil. Sesternica navrhla že pôjdeme pozrieť Bratranka k Púchovu do Medného a keď to zrátame to je za deň skoro 330km. Večr potom trochu pauza a kofola v miestnom bare a to som už mal ozaj dosť večer som do postele doslova odpadol a zaspal od únavy.

Ďalší deň už nebol taký úspešný ako ten predošlý. bolo síce krásne počasie bolo teplo, čakala ma cesta domov, TN-LC cca 190km. Motorka naštartovala krásne, vyrazil som na cestu no hneď za TN sa mi čosi nepáčilo. Motorka nemala dostatočný výkon, doslova som sa vliekol, nevedel som v čom je problém, striedal som sviečky, fajky kontroloval karburátor ale nič nepomohlo. Tu mi nedá nespomenúť jedna krásna príhoda, už neviem kde presne som stál a snažil sa to opraviť, pristavil pri mne neznámi motorkár s jeho kočkou a pekne sa spýtal či mi môže nejak pomôcť, nakoľko som bol pojazdný zdvorilo som odmietol a šiel ďalej. Veľmi pekne Ďakujem za ochotu touto cestou :). ako som spomínal bol som pojazdný takže som sa nakoniec na to vykašľal a šiel ďalej s cieľom dôjsť čo najdalej, pokiaľ možno až domov. Dorazil som do Handlovej a na prvom kruháči ako som vyhodil smerovku pri vychádzaní z kruháču motorka začala vynechávať až nakoniec úplne zdochla. prestali svietiť aj kontrolky aj svetlá no prvé čo som si povedal bolo "a som v r..." :D ale ako mi môj otec dal pár rád už dávnejšie pred tým, ak ti na aute alebo motorke prestane všetko svietiť z dôvodu vybitia baterky a ty nemáš nabíjačku, daj jed 10-15 minút ona sa možno spamätá. Tak som motorku odtlačil na najbližšie parkovisko a trochu si posedel v chládku, po pár minútach som otočil kľúčikom a kontrolky zasvietili rýchlo som motorku naštartoval ale ako som zapol svetlá zdochla alebo ako som zapol smerovky tak začala vynechávať teda slabá baterka čiže od Handlovej po Žiar nad Hronom som šiel s vypnutými svetlami a stískal riťou aby som nikde nenatrafil na hliadku :D, to sa našťastie nestalo a baterka sa ako tak dobila, OD ZH som došiel až domov so zapnutymi svetlami v pohode. doma samozrejme motorku na dvor a poďme kontrolovať. samozrejme starý regler prestal správne dobíjať a predzápal čo bol na 100% dobre vyladený sa posunul sám od seba asi o 1-2mm, po nastavení na dvore motorka zas začala ísť ako raketa, vtedy som sa poučil a pribalil do náradia aj pomocky na ladenie zapalovania :D. Za sebou som mal teda za dva dni krásnych asi 550km bol to vtedy môj prvý skutočný výlet ktorý som na motorke podnikol a bol jednoducho úžasný.

Pokiaľ ide o môj názor kde sa motorka cíti najlepšie, tak to sú asi cesty mimo mesta mimo obcí. je to aj z dôvodu že motorka má zvarený výfuk ktorý sa nedá rozobrať a vyčistiť čo je dôležité u dvojtaktov. pri prevádzke v meste sa výfuk zanáša a motorka stráca výkon a stúpa spotreba, preto je potrebné častejšie výfuk prepaľovať, ak človek jazdí pravidelne mimo mesta a občas ju poriadne preženie nemá s tým problém a výfuk dlhú dobu nieje potrebné mechanicky čistiť rozrezaním a následným zvarením. Ja som výfuk kupoval nový nakoľko originál bol v dosť zlom stave, ale počas 10 000km som ho nemusel ani rezať ani nič stačí občas ostrá jazda a výfuk sa prepáli vyčistí a je zas jak nový. Samozrejme je to enduro takže v pohode zvládne aj horší terén samozrejme je potrebné mať na to aj adekvátne pneumatiky, ak niekto chce jazdiť cross na cestných pneu nech na to zabudne :).

Sieg
Sieg napsal 22.05.17 v 10:27 10b.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 18.05.17 v 22:34 10b.

to byl můj mladiství vzor

Jaryn11
Jaryn11 napsal 17.11.14 v 21:27 9b.

Fidel1994
Fidel1994 napsal 07.10.14 v 20:31 10b.

Tak tohle je jasných 10b.! MZtám zdar, s pozdravem Fída Štefl.

pliczb
pliczb napsal 05.10.14 v 18:37