Honda XR 125 L (2007)

Vlastník sego13
Vloženo 25.3.2019
Aktualizováno 6.3.2020

Na svoj malý objem je veľkosťou XXL :) ľahká, vrtká, výkonu má na mňa dostatok, spotrebu žiadnu ... skoro ideálna

První dojmy - Prvé dojmy boli trošku zastreté tým, že som si na ňu sadol rok po vodičáku a bol som rád, že som sa pohol :) motorka svietila, blikala, jazdila. Ako pred rokom, tak aj teraz ma prekvapil protivietor pri jazde, nechápem ako viete jazdiť 150kou , mne už 70 bolo prirýchlo

Motorku bych doporučil pro - Pre každého, komu nevadí, že na 90ku zrýchli za 20 sekúnd :)

Doplňky na motorce - žiadne, chystám držiaky na bočnú batožinu
EDIT: ee, žiadne bočné držiaky nebudú, stači veľký batoh dozadu.

Dlhá story... asi tak 3 roky dozadu som sa dostal do veku, ktorý by sa dal asi nazvať krízou stredného veku (podľa manželky) a začala ma pokúšať myšlienka na jazdenie inak ako 4 kolesovo. Na Simsona som mal vodičák od 16tich ale odvtedy som na motorke nesedel. Tak som začal čítať fóra, pozerať sa kde v okolí mám autoškoly, koľko to bude koštovať, v akých cenách sa hýbu motorky nové, jazdené.

U mňa všetko trvá dlhšie a tak som sa po 2 rokoch teoretizovania, minulý rok v lete prihlásil do autoškoly. Po 25 rokoch praxe s autom mi premávka nerobila problém a jazdy teda neboli problém. Kurz som robil na Kawasaki er-6f a jednu jazdu som si skúsil aj na Honde cbf-125. Skúšky v pohode a hŕŕŕŕŕ na výber stroja.

Mám 191 cm, takže som sa podľa všetkých odporúčaní mal hýbať od 750ccm vyššie. Ale ako som zistil pri jazdách v škole, vysoká rýchlosť nie je nič pre mňa. A na výzor sa mi páčil taký klasický štýl, ako Jawa 350... a ešte tu bola otázka rozpočtu, ako nezaťažiť rodinný rozpočet. Takže jednoznačne jazdenka. Toto je zoznam strojov, kde som bol presvedčený ŽE TO JE TEN SPRÁVNY:
kawa er-5, el-250, klr-650, kle-500
yamaha tenere, fzs600, xj600
honda cb500, transalp

a tak popri dennodennom
- prezeraní inzerátov
- intenzívnom hľadaní peňazí
- nákupe rôzneho oblečenia
prešlo leto, jeseň , zima ... a teraz na jar na bazoši zasvietil inzerát v našom meste na Hondu XR125L, nájazd 9000 km, dala sa hneď pozrieť. Tak som sa do toho vrhol po hlave a hneď po skúšobnej jazde sme si s predajcom za 1500 eur ťapli :)

Prvý teplý víkend som ju vytiahol na 100 kilometrovú prechádzku po okrese, kde som zistil že motor ťahá len po 4ku a do 80km/h. Stejne som ju ale chcel po kúpe oservisovať, tak šla na 2 dni na naštelovanie ventilov, ultrazvuk karburátora, výmeny oleja, brzdovej kvapaliny, sviečky ...za 100 eur

Ošetrenie sa prejavilo hneď pri druhej víkendovej jazde, motoricky už v pohode. Rýchlosti sa hádžu presne, niekedy nepadne N hneď na prvýkrát. Sedadlo sa mi zdá v pohode, je fakt, že som šiel maximálne 100 km , uvidíme čo povie zadok keď pôjdem nejakých 400 km na dlhší výlet za rodičmi na východ.

Že má málo výkonu ? Subjektívne, pre mňa to stačí
Že vibruje? Hm, hej, viac ako er-6f ale zatiaľ sa mi nezdá, že mi to vadí
Že je malá pre vysokého chlapa ? Nie, sedím predsa na sedadle spolujazdca :)

*** edit 25/8/2019 ***
Tak mám za sebou niečo cez 2000 kilometrov, vrátane 4 dňového vyše tisíc km motovýletu po Slovensku. Nejaké postrehy cez odrážky:
- po 100 km bolí zadok, treba pauzu :)
- spotrebu som nesledoval ale dal som 300 km bez prepínania na rezervu
- v skupine silnejších motoriek si brzda, ak na teba čakajú
- ak chceš ísť 90 km/h, podľa mňa sa motor trošku trápi v kuse plný plyn. Ak ti nevadí mimo obce 80ka, tak v pohode. Inak pri mojej výške je rýchlosť silno ovplyvnená vetrom, stačí malý protivietor a rýchlosť ide dole o 5 až 10 km
- chýba mi subjektívne 5 koníkov aby so nemal pocit že motor trápim
- a ešte som zistil, že som mizerný jazdec... chce to veľa a veľa kilometrov alebo možno nejaký kurz ... na motovýlete som mal zopár krízových situácií spôsobených jedine mojou neskúsenosťou.

Aha, a zistil som, že na motorke boli gumy od výroby, takže som 2000 km odjazdil na 12 ročných pneumatikách ... tento týždeň kúpené nové Pirelli

*** edit 15/10/2019 ***
Zatvorenie sezóny, 11 547 km

*** edit 5/3/2020 ***
Došlo nové sedlo, čalúnené, pamäťová pena, viď galéria

*** edit 6/3/2020 ***
Predaná ďalej ... vyhovovala mi vo všetkom, len sa mi zdalo, že ju svojou váhou trápim vkuse na plnom plyne. Idem kúpiť niečo s 10 koňmi viac

Midway
Midway napsal 15.04.20 v 18:08 10b.

Motorka na pohodu

Fibril
Fibril napsal 20.06.19 v 19:09 10b.

Když sedíš na sedadle spolujezdce, alespoň si víc prohlédneš tu spolujezdkyni co sedí před tebou

Kabčo
Kabčo napsal 26.03.19 v 06:44 10b.

Je to nezmar motorka a dobrý výber na začiatok. Tak veľa šťastných kilometrov bez nehody