Trip po známych miestach starého kontinentu

7.deň Visp – Furka pass – Oberalp pass – Gotthard pass – Lugano – Dongo,  257 km

Na tento deň som sa tešil. Minulý rok som mal v pláne prejsť jeden z najkrajších priesmykov Álp – Furka pass no počasie nám to prekazilo. Takže po natankovaní pokračujeme do dedinky Gletch, odkiaľ je možne vystúpať na 2 priesmyky nad 2000 mnm. My si vyberáme ten vyšší. Ten druhý – Grimsel pass si nechávam na budúce. Obidva, ak zastanete na horeuvedenej križovatke,  vzbudzujú rešpekt. Sú to majstrovské diela staviteľov ciest.
Po asi 15 min vystúpate do výšky cca 2300 mnm pri hotel Belveder , kde sa nachádza aj vyhliadkové miesto na ľadovec Rhonegletcher. Po zdokumentovaní pokračujeme na najvyšší bod priesmyku 2436 mnm.  Z tohto miesta klesáme do mestečka Andermatt. Miestami veľmi exponované úseky dávajú zabrať mojím zmyslom. Fantastické výhľady,neskutočné zrázy vás núti byť sústredený na jazdu. Tak sa“ kochám“ až vždy, keď fotím.Po prejazde „padáme“ o cca 900 výškových metrov , aby sme pokračovali na Oberalp pass vo výške 2046 mnm. Cestou hore si to rozdáme z Glacier Expresom , ktorý ide rovnakým smerom a má jednu zo zastáviek na vrchole priesmyku. Preteky vyhrávame, aj keď vlak má očividne kratšiu cestu, ale švajčiarske cesty sú veľmi kvalitné a tak vám dovolia „za to vziať“.Z tohto miesta pokračujeme cez Gottharský priesmyk – 2106 mnm- do Lugana. Deň dokončime až na brehu jazera Lago di Como v mestečku Dongo.Cez Gotthardský priesmyk sme zažili pravú tvár hôr, kedy jednej strany bolo pekne a na druhej bola hmla s viditeľnosťou max. 20 m. A čo bolo horšie zrážajúce sa kvapky na okuliaroch začali mrznúť. Bál som sa len, aby to nezačalo na ceste - bola totiž mokrá. Zima bola  citeľná. Zjazd do Airola bol tak nekonečne dlhý.

8. deň  Dongo,  10 km

V tento deň sme totálne „vypli“. Dali sme si oddych bez jazdenia . Navštívili po niekoľky krát pravú taliansku pizzériu. Okolie je typicky talianske a to máme radi. Na večer sa však pokazilo počasie a tak musíme improvizovať ako ďalej.  Pri každaj improvizácii pre zlé počasie používam nórsku meteo stránku  www.yr.no .Odporúčam každému cestovateľovi na moto a musím potvrdiť aj vysokú spoľahlivosť predpovede. Plán prejsť cez St. Moritz do Rakúska sme zatratili a voľba padla na Jadranské more- Lignano.To bude cieľ zajtrajšej cesty.

9. deň  Dongo – Bergamo – Verona – Mestre – Lignano,  417 km

Úsek cesty tohto dňa ovplyvnilo počasie . Preto vlastne obchádzame Alpy z juhu- údolím Pádskej nížiny až do Lignana. A nakoľko sme vytrénovaní v stavaní stanu tak od check-inu na vrátnici miestneho kempu potrebujeme 25 minút na to, aby sme boli plavkách. Do večera sa teda slníme na pieskových plážach . Po výdatnej večeri  sa pripravujeme na zajtrajšiu poslednú etapu – na cestu domov.

10. deň  Lignano – Tarvisio – Eisenstadt – Handlová,  763 km

Už len cesta domov a vidina pohodlia, ktorý nás doma čaká...

Na záver :
Prešli sme 4653 km. Priemerne sme mali spotrebu cca 5,6 l/ 100 km. Cesta aj s poplatkami za diaľnice , ubytovanie, vstupy do múzeí, poistenie a stravu nás stála na cca 1200 EUR a 100 CHF. Ďakujem manželke za podporu, ale aj jej hrdinstvo, ktoré takáto cesta obnáša. Bola to „makačka“ aj pre mňa. Ja len dúfam, že sa k nám na budúci rok niekto pridá. Už teraz sa tešíme.