Monte Negro a kousek Albánie na geesu.

6.den,6.7.2013,sobota.Lovčen.

Tenhle den jsme měli opět strávit na pláži,ale mám skvělou manželku a tak vyrážíme do vnitrozemí Černé Hory.Nejdřív kolem pobřeží k Petrovacu,pak nahoru do kopců po staré hlavní silnici,klesání a v zatáčce odbočujeme vlevo na okresku do Gornji Brčeli.Těmito úzkými silničkami  jedeme poměrně dlouho,už chci někde nakoupit vodu,ale není zde žádný krám.Už se těším,až se konečně napojíme na hlavní silnici.
Ale garmin říká,že ne.On si totiž myslí,že už na ní jsme a ocitáme se pak po rozbitých stezkách  v naprosté díře jménem Gornji Ceklin.Je v údolí a marně hledáme únik z vesnice.Křižujeme tam a zpátky,vždy to skončí v neprostupném lese nebo v oranici.Máme takovou žížu,že už se chci napít vody z kohoutku u opuštěného baráku.Nakonec prudce stoupáme zpátky a naštěstí se ocitáme  na hlavním tahu.Benzinka u Cetinje,průjezd městem a míříme vzhůru do národního parku Lovčen.Mám rád svižnou jízdu,ale před náma se vleče skupina motorek z Řecka.Dost dlouho to trvá,než je dáme.Parkujeme nahoře u mauzolea Vidikovac .
Pěšky nahoru a jsou zde krásné výhledy do okolí.Parkují tady kromě jiných motorek  2 jawky 250 se českými značkami,s 2 klukama a holkou  a bavíme se  o našich cestách,mají problém se třetí motorkou,která zůstala v Podgorici.Loučíme se a jedeme po hlavní na Budvu.Z hor u pobřeží stavíme kvůli hezkému výhledu.Budva se nám zdá moc veliká a tak přemýšíme,kde se najíst.Vlevo dolu u pobřeží vidím krásný ostrůvek spojený s pevninou náspem.
Koukám do mapy,to musí být Sveti Štefan,jasně,tam se nadlábneme.Klesáme k pobřeží,projedeme  Bečici,odbočujeme ,okolí je nějak moc luxusní,dokonce placené parkoviště se závorou…vyzvedávám tiket,chvilku trvá než odložíme veškeré bundy,přilby a jdeme pěšky k ostrůvku.Palmy,promenáda,moc pěkné.Když se chystám jít dál,uniformovaný týpek,o kterém jsem si  myslel,že prodává nanuky,mě stopne a říká,že tohle je privat resort.Já na něj,chci se tam mrknout a najít fajn restauraci,on že ne.Nasraný si odplivnu a jdeme k báwu,opět se pracně ve vedru  obléknout a chlápkovi u brány říkám,že žádné parkovné platit nebudu,tak nás pouští dál.Za chvilku jsme na pěníku „u nás“v Sutomore v naší oblíbené restauraci přímo na pláži.No jo,profláklý Sveti Štefan je pronajat Rusům a mají to tady jako uzavřenou společnost,já to ale netušil :-D

7.den,7.7.2013,neděle.Kotorský Záliv a Dubrovnik.

Opouštíme Sutomore,projíždíme zasekanou Budvou,po E65 a pak odbočujeme doprava ke Kotoru.Kotorský záliv celý objíždíme,nespěcháme.Pěkné pohledy,pauza ve stínu,pak se zastavujeme ve vesnici Zelenika,kde mají vyhlášený pršut a také ve vedlejší restauraci  prý nejlepší pljeskavici na celém Jadranu.Fakt,nato,že je polededne,mají natřískáno.Uznávám,že pljeskavica byla famózní,doporučuji!Napráskáni zakrátko opouštíme Černou Horu a zastavujeme se na letišti u Dubrovniku,kde má kancl Barčin spolužák z gymplu,s přezdívkou Debro.Po občerstvení jedeme už ve dvojici Octavia-R1200GS do Dubrovniku,kde se ubytujeme u Debra a jeho přítelkyně.Mají krásný byt s výhledem na centrum Dubrovníku a na moře.Protože se Debro  hodně zajímá o geeso,tak se ještě jedeme projet.Okreskama nahoru mě směřuje k místu,které mě překvapí.A opravdu,zavedl mě do psího útulku,jediného na Jadranu.Jdeme dovnitř a vrhá se na nás snad 80 psů,mám fakt divný pocit.Debro se zná s majitelkou,kecají spolu,zatím já jemně odrážím dorážející hafany.Začíná pršet a k odchodu Debro zavelí,až mu jeden roztomiloučký pejsek zechčije džíny.Večer trošku zapaříme.

8.den.8.7.2013,pondělí.Bosnou a Chorvatskem do Maďarska.

Uvidíme zda stihneme dojet až do Maďarska.Z Dubrovniku severovýchodně po M20 do Bosny.Na hranicích zjišťuji,že mi odešel mikrofon na mém interkomu.Před Trebinje uhýbám na okresku vlevo,vyzkoušíme zkratku.Akorát to nedává navigace,tak občas zastavím a svoji polohu zkontroluji pomocí google maps.Taleža,Hum,Poljice Popovo.Na M6 se připojuji u Mrkonjiči.Polykáme kilometry,stoupání a klesání,výhledy do dálek před sebou.Tak tak stíhám za zatáčkou zabrzdit před stádem ovcí na hlavním tahu.Zkratkou do Mostaru,nemáme moc času a ani chuť si prohlédnout centrum,tak někdy příště.U silnice je skupinka žebrajících dětí….Silnice M17 je supr,kolem řeky Neretva,provoz taky ujde.Pak silnice M16-2,Jablanica,Bugojno a pak nás před Jajce  opět potkává silnější dešťová přeháňka.Fotíme se u světoznámého vodopádu v centru a když déšť sílí,tak zalezeme na jídlo na krytou zahrádku.
Barča teď nic neriskuje a navléká nepromoky.Pokračujeme dál,najednou je slunečno a vedro.Nepromoky dolů.Směr Banja Luka po M16.Městem projíždíme bez problémů,pak se dostáváme na úplně novou dálnici vedoucí k Chorvatsku.Hranice ve městě Gradiška  a pak už chorvatská autostráda A3 a nudné a vysilující nahnání kilometrů,tempo 150-160,kolem Záhřebu,pak směr Maďarsko po A4.Hranice překonáváme kolem půl osmé večer a zbývá  utratit zbylé forinty za příjemný penzion V Letenye jako prvním městě v Hungárii.Večeře,pivečko a zasloužený spánek.

9.den,9.7.2013,úterý.Domů.

Ráno jsme vyspalí do růžova,fakt paráda.Navigace nás posílá Maďarskem  na okresní přesun a je to parádní.Žádné ucpané hlavní tahy,ale lesy a s dobrým asfaltem,pole a občas vesnice.Zalaegerszeg,Vásvár,Sárvär,jedeme  pořád na sever,když najednou koukám,že se naproti mně po poli řítí formule!Asi jsem už hodně unaven,pomyslím si a ono se vlastně ocitáme na Pannoniaringu,kde jsou asi nějaké testovací jízdy.Tak tady je ten okruh,kde jsem ještě nejezdil.Snad příští rok.Pak se připojujeme na silnici 86,tankujeme ve městě Csorna a stále mimo dálnici,přes Rajku a Rusovce konečně na dálnici,která nás s pár pauzama přes Bratislavu,Brno,Olomouc dovede až domů do Šumperku.A to celkem brzy,asi ve 16:00.

Závěr:

Nepodcenit nepromoky,hodí se vždy a všude.Lidé v Černé Hoře jsou moc příjemní,v Albánii jsme pobyli moc krátce na zhodnocení.Ale provoz ve Skadaru byl silný zážitek.A do hor po skalách,to není pro tandem jízdu zrovna to nejlepší.Durmitor je nádherná krajina,určitě vidět!