Yamaha XT 660 Z Tenere (2008)

Vlastník Petr-RSV
Vloženo 18.6.2008
Aktualizováno 24.1.2011

Na motorce jsou Akrapoviče, kufry Yamaha, vysoký blatník Polisport, bástry Touratech + zvednuté řídítka, upravené sedlo, vyhřívané rukojeti Oxford, GPS TomTom Rider + vl. držák, rám pod motor, pneu TKC80 twinduro předek a E-09 zadek, nosič Touratec

15.1.2011 PRODÁNO
10.11.2010 - Přezuto na Metzeler Unicross a čekám na zadní Mitas C-02. Na zimu ideální volba. Koupil jsem také chrániče páček Touratech, které jsou mnohem větší než moje původní Acerbisy, takže mi není taková kosa na ruce a díky jejich závažíčkům, je i řízení pohodlnější. Co se týče jízdy samotné, tak uplynuly dva roky s Tenerkou a teprve teď se začínám sžívat s motorkou. Je to tím, že se pomalu ale jistě přesouvám jen do terénu a hlavně se snažím domlouvat vyjížďky s klukama na endurech, kteří jezdí mnohem líp než já, takže se od nich můžu leccos naučit. Příští rok bude Tenere na prodej, ale pokud bych se nezamiloval do HP2, tak si Tenerku nechám a při investici do lepších vidlic a zadního tlumiče (a časem ráfků) by to byl ve své kategorii dokonalý stroj. Jenže tato přestavba by vyšla tak na 50 tisíc a to se vyplatí opravdu jen když si tu motorku člověk pár roků ponechá.

04.05.2010
- najeto kolem 22000 km. Jezdím zase "drapáky" a pomalu mě to táhne úplně mimo silnice, jenže na to by to chtělo lehčí motorku, pořádný podvozek a dobré gumy. Přemýšlím o jiné přední vidlici, kdybych natrefil na komplet předek WP z nějaké KTM, tak do toho půjdu. Oželel bych i druhý kotouč. Pak ještě lepší zadní tlumič s delším zdvihem a bude to ideální. Výkon je do terénu v pohodě, sice na prudké výjezdy to moc není, ale tam mě zatím stejně limitují gumy a podvozek. Musím pochválit konstruktéry za ergonomii při jízdě ve stupačkách - v životě jsem na enduru neseděl, ale na Tenerce jsem si zvykl jezdit ve stoje hned, ani řazení mi nedělá problém (z počátku jsem na řazení nahoru musel sednout, ale po dvou dnech jsem to dopiloval ) Prostě je to ideální motorka pro člověka, který se teprv rozhoduje, kterým směrem se bude dále ubírat - jestli ostré enduro nebo mastodont adventure. Osobně zatím nejvíc tíhnu k BMW HP2 Enduro, ale je to hodně o penězích.

02.09.2009
- najeto necelých 19000 km. Kvůli dovolené jsem opět obul původní Metzeler Tourance, které mají za sebou 15000 km převážně ve dvou a ještě je uprostřed kolem 5 mm vzorku. Na mokru i na suchu drží výborně a pokud se člověk nepouští do bahna, trávy a podobných povrchů, tak jsou to solidní pneu. Upravené rovné sedlo se osvědčilo i na cestování ve dvou a etapy 600 km byly na denním pořádku. Pokud člověku nevadí nízká cestovní rychlost při přesunech po dálnici (130-140 km/h), tak je to opravdu všestranný stroj, se kterým bych se nebál (navzdory recenzím a testům) pustit i do většího cestování s denními porcemi 500 km mimo dálnice (po dálnicích není problém 1000 a víc km, ale je to strašná nuda).

15.12.2008 - najeto skoro 12000 km. Ta motorka je asi nezničitelná - během dne jsem ji odložil 13x do bahna z toho 1x do šutrů a 1x ji opřel maskou o strom. Krom lehce ohnuté řadičky a pár skoro neviditelných škrábanců nevím o žádném poškození - až ji pořádně odbahním, tak třeba něco vyleze na povrch, ale prozatím dávám Yamaze za ochranné prvky za jedna

První den: Před chvílí jsem ji přivezl a po okolí najezdil 80 km. Ve měste byla celkem příjemná, okresky taky super ale v lese to už trochu klouzalo - jakmile ji zajedu, tak obuju něco hrubšího (TKC80 nebo takněco). Motor není žádný pruďas, ale na takové to domácí žvýkání snad postačí - pořád je to rozpočtovka (ale s tím jsem ji kupoval.

Zatím je v sérii, z posledních peněz jsem koupil TomTom Rider a sehnal nějaké aplikace na navigaci offroad, tak snad bude použitelný (extrémně nízká cena, jinak bych šel do Zuma 550).

Oproti RSV zatím motorka nejede a nebrzdí, za to ale krásně žehlí nerovnosti a nežere . Chtěl bych na ní dobře naučit i svoji holku (na FZ6 jí to docela šlo) a třeba si pak taky koupí nějaké endurko (třeba drz 400s) a budem se toulat přírodou každý na svém oři Na další zkušenosti je zatím brzo, takže až se víc poznáme, tak určitě doplním.

Na silnici mě to pomalu přestává bavit a docela jde i o krk, takže jako východisko vidím offroad a okruh (na který taky časem přijde).

Takže další nové poznatky...: Motor mě docela příjemně překvapil, ale šestka by se při silničních přesunech docela i hodila. Podvozek je na rozbité silnice super - užívám si náklonu i když je to samá díra - na supersportu věc nevídaná ...Tachometr zkresluje oproti RSV jako kráva. Nejenže to vidím na tachu (GPS 63kmh, tacho 70kmh), ale hlavně to jde hodně cítit. V testech si jezdci stěžují na vibrace - asi jsem už z dvouválu zvyklý, protože mi přijde XTZ sametově hladké . Nádrž se zdá bezedná - člověk vezme béňo za tři kila a ukazatel se nezvedne ani o stupeň Příjemné překvapení je plexi štítek - jezdím v motokrosové přilbě a žádné turbulence se nekonají ani při rychlostech kolem 120kmh (měřím 183cm).

edit: Tak ta šestka mi tam začíná vyloženě chybět - včera jsem jel na Tenerce první delší štreku ve dvou a nevyhnul jsem se přesunu po dálnici a obchvatu - pětka je vytočená hned a pořád má dost síly na zrychlení. Ideální by bylo zařadit ještě šestku a hrnout si to cestovní 140kmh, jenže to nejde a tak jede motorka cestovně 120 a už i tak jsou to na můj vkus docela vysoké otáčky. Jinak podvozek je na rozbité silnice s pomalýma zatáčkama super - i ve dvou ujedete kde čemu a ještě si ty díry užíváte ))

Fotky z dovolené v Alpách a na ostrově Elba:

Krátké video

fidok
fidok napsal 05.02.14 v 10:11 10b.

Krásnej stroj...po několikaleté pauze na různých strojích,zvažuju koupit právě Tenere a tvoje fotky a popis mě k tomu jen přibližujou

johnyboy
johnyboy napsal 08.03.13 v 11:27 10b.

chapu chapu chapu davam deset uz jen za to, ze diky Tve recenzi jsem se asi definitivne rozhodl pro dalsi prirustek do motorodiny ;o))

vladaobi
vladaobi napsal 04.08.11 v 11:40

Nádhera asi moje příští volba

radek.sax
radek.sax napsal 03.01.11 v 13:46

Moc pěkně upravená holka. S těma vejfukama věřim že je to velká úspora váhy. Já teď sundal svuj, že ho vodrbu a stříknu a když sem ho sundal, nechápal sem. Šílenej bazmek, těžkej jako kráva. Ať slouží!

marcel666vtr
marcel666vtr napsal 26.07.10 v 15:25