globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

24.10.2023 v 22:12 | Nahoru | #1
Johny_Servis> To neřeš. Všichni výrobci se snaží najít optimální pracovní bod panelu (dokonce nemusí být jen jeden) a někteří vytvoří ohřev na VDC a odregulují pravděpodobně pomocí ssr relátek a polovodičových odpojovačů, jiní použijí modifikovaný sinus s proměnlivou střídou. Rozdíl výtěžnosti obou systémů neměřitelný.
My víme, že napětí na panelech nám o výkonu do spirály bez velikosti proudu neřekne vůbec nic.
Někteří chodí s odporem do práce, s napětím čekají na výplatu, a když mají největší ztráty ve vedení, jsou z nich elektrikáři.

(reakce na) Fotovoltaika

24.10.2023 v 22:39 | Nahoru | #2
Brůča.> Transalp píše že má solar kerberos. Koukal jsem na to a teda kromě 10ti násobné ceny toho co stál BEL tak píšou že je rozsah MPPT od 120V, takže stejně nechápu kde bere těch 30V. Vlastně se v tom nějak ztrácím...

Další věc je, že spíš než výrobcům jednočipových počítačů (a hlavně jejich programátorům) věřím borcum z DZD Dražice, kteří mají s bojlery a jejich regulací/řešením havarijních stavů přes 50let zkušeností, přičemž ale potřebuji jen jednu maličkost - střídavé napětí. Když jsem to svého času řešil a udělal si rozvahu možných havarijních stavů, tak DC řešení mi vyšlo jako prislis zbytečně riskantní s celou řadou neznámých (dokáže vypnout termopojistka, když to budu řídit přes stykač přemostěny kondenzátorem, co se stane když se kond porouchá, dokáže přetlakový ventil včas upustit tlak z velikého bojleru? atd...) a být v domě se 160l vařící vody v tlakové nádobě fakt nechci. Pro mou instalaci byla primárním parametrem bezpečnost provozu nejlépe zachována tak jak ji navrhl výrobce bojleru. Výtěžnost FVE systému byla až na třetím místě, druhým parametrem v pořadí byla cena.

Každopádně Kerberos jako takový určitě také funguje a nikomu to neberu, ale v dnešní době je toto řešení podle mě slepou vývojovou větví a překonaným řešením pomocí MPPT/S stridačů. Přirovnal bych to k situaci kdy někdo chce svarecku a místo invertoru trvá na triodyne. Nepochybně bude také svařovat a nejspíš i velmi slušně, ale kdo by to dnes domu chtěl?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist