globalmoto_duben_nolan





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík
Předchozí
1 2 3 4 5 6 7... 26
Následující

Fotovoltaika

16.10.2021 v 13:40 | Nahoru | #1
Ahoj, díky za zajímavé téma, nyní řeším stejné dilema, fotovoltaiku ano či ne? Pokud ano, tak jakou, hybridní .. ostrovní ? Takže i já budu rád za osobní poznatky někoho kdo to má.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

16.10.2021 v 14:44 | Nahoru | #2
Tím že nemáš střechu na jih, bych to považoval za uzavřené. Soudím podle časovýho rozložení výroby na mojí čistě jižní. I když je nebe jako šmolka, tak do 9. a od 15. hodiny to vyrobí prd. A stejně letos bylo strašně oblačno. Výkup eonem za třičtvrtě roku všeho všudy 10000. Úspora na naprogramovanej pračce přez den a pod. pár peněz ročně. Pokud to přez den nemá něco ohřívat/chladit nebo napájet nějakej baterkovej pack, tak je návratnost pořád šíleně dlouhá.

(reakce na) Fotovoltaika

16.10.2021 v 15:07 | Nahoru | #3
OndraCB> já mám orientaci dvou stran střechy JV a JZ. Ty tedy nemáš baterky? Já chci nejspíše hybridní a ukládat do baterií.

Fotovoltaika

16.10.2021 v 15:17 | Nahoru | #4
Nemám a při jejich ceně nechci. Letost jsem třeba uvažoval o elektrickým skútru na ježdění do práce a udělal si průzkum a kalkulaci (v souvislosti s myšlenkou pořídit baterkárnu a nabíjet v noci) a vyšla z toho normál 125ccm Piaggio
Prostě ta elektoromobilita ekonomicky nedává význam.

Naposledy editováno 16.10.2021 15:20:11

Fotovoltaika

16.10.2021 v 16:13 | Nahoru | #5
pokud mas (jak ctu nemas) moznost dobre nasmerovat panely, tak to ma smysl jako hezkej bonus k normalni elektricky pripojce, pokud predpokladam nejakej trivialni separatni 24V system s akumulaci a separatnim napajenim napr. redundantniho LED osvetleni, 24V pritapeni atd.. (delat 230AC a vracet to do site je narocny jak papirove tak co do porizovacich nakladu zarizeni - resp. videls nekdy "solarni pole-elektrarnu" mensi nez aspon hektar ?).. s nezavislosti na normalni pripojce nepocitej, to je nezarucitelna utopie.. jinak trochu smysluplnejsi mi prijde vetrnik (takovej ten tangencialni, s listama v osae otaceni) zabira min mista ale ani to neni zarucitelnej zdroj..

Fotovoltaika

16.10.2021 v 16:19 | Nahoru | #6
Spíš než zbohatneš tak zchudneš,6 roků provozuji maličkej panel natočenej na jih, prosinec leden mrtvola.
Jak píšeš dotace a kdo si namastí kapsu,
Má to význam kde není přípojka tak si něco vyrobíš ale ekonomiku v tom nehledej zatím.
Co dobře funguje tak je ohřev TUV pokud máš velkou spotřebu vody, ideálně z vlastní studny ale jenom duben, září a návratnost je na hraně.
Něco na koukání.


Pokud se nezmění cena komponent nebo učinnost tak nic moc. A akumulátory půjdou nejspíš s cenou na horu.
Velký nadnárodní firmy které se zabejvají podobnejma ptákovinama mají už spoustu let vypracovaný mapy jak kde se to moc vyplatí nebo né
u nás je na tom nejlépe jih Moravy.
Zeptej se v pojišťovně a u hasičů že máš na střeše panely co ti na to řeknou .

Naposledy editováno 16.10.2021 16:33:52

Fotovoltaika

16.10.2021 v 18:04 | Nahoru | #7
tak já jsem nejvíc jih Moravy co to jde . Takže slunka dost, větru málo. S tou orientací to moc nechápu, proč je nejvýhodnější JV, respektive bych to chápal, pokud je to jediná možnost. Ale u mě jde slunko celý den přes barák. Mám v tomto štěstí na umístění domu, takže na obě strany vidím skoro horizont, takže na barák svítí slunko v podstatě celý den. Hodně naivně jsem si teda myslel, že jedna strana dopoledne, druhá odpoledne.
Ty baterie se mi moc nelíbí, víc by se mě líbil nějaký virtuál zpět do sítě, nebo odkup.. Ale je mi jasné, že pak vrátí za víc, než nakoupili. Ani nějaká soběstačnost ve smyslu, "zhroutí se svět, ale mě to nevadí" mě tak moc nebere, fakt jde jen o snížení nákladů. No ale tam je zase jasné, že v případě montáže, to bude moc jít jedině přes ně.
Musím samozřejmě vše propočítat, nevím, jak se zvedne cena na nový fix (končí mi smlouva - ne u Bohemia Energy jsem nebyl -btw. když ta firma začínala, už tehdy jsem slyšel na majitele nadávky, že už před tím měl jinou firmu, kterou taky nechal časem položit). Našel jsem článek majitele z roku 2020 a tomu vycházela "návratnost" snad na 35let, co sám uznal je nesmysl.

Fotovoltaika

16.10.2021 v 19:12 | Nahoru | #8
Značkuju. V zimě to nefunguje a v létě to má smysl jen při odkupu za 13Kč. Solární baroni si to nechali spočítat už dávno.

Fotovoltaika

16.10.2021 v 19:22 | Nahoru | #9
tak v rychlosti k virtuálním bateriím. Je to samozřejmě hraní se slovíčky.Tzn. ano, dostanete baterii a zpátky proud zdarma, ale to je asi jen 40% celkové ceny. Nabízí teď asi jen Eon a ČEZ. Eon chce poplatky za kapacitu baterie, tzn. odhadnout kolik kWh budete ukládat a podle toho zvolit baterii a měsičně platit, smlouva na rok a montáž jen od nich. ČEZ bez poplatku za baterii, ale smlouva na 3 roky, montáž kdokoliv, ale musí to schválit.
Ta finta je zjednodušeně v tom, že celková cena el je složená z ceny + distribučních a dalších poplatků. Ty dělají nějakých 60% a minimálně ty budou samozřejmě požadovat.
Pro mě je nezajímavé řešení s akumulací do vody. Mám topení a teplou vodu na plyn a je tam požadavek na min 600l akumulační nádrž . To bych musel nechat vše "rozm*dat" popřepojovat a vše mám na půdě s dřevěnýma stropama, takže tam jebnout skoro tunu je nesmysl.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

16.10.2021 v 22:25 | Nahoru | #10
Spousta faktů.
Akumulace do vody je málo i 2000L nádrž na malej barák a doma máš kotelnu jak Temelín.
Životnost panelů max 35 roků ???, životnost akumulátorů a elektroniky a softvéru X krát výměna.
Ještě nikdo nezmínil co se stane s panelama, elektronikou a baterkama až někde poblíž uhodí blesk.

Fotovoltaika

16.10.2021 v 23:05 | Nahoru | #11
O fotovoltaice by vám povyprávěla paní Alena Vitásková, se kterou jsem se na to téma bavil. V našich zeměpisných šířkách to je a dlouho bude pouze nástroj k okrádání státu, s tím, že dnes už taknějak není co ukrást a s dotacema jseš taknějak na nule, nebo mírně ve ztrátě.
Mám fv články v autě na dobíjení trakční baterky a výkon, který se trochu přibližuje nominálnímu to dává pár dní v roce pár hodin denně.
Osobně bych energetickou krizi řešil spíš nějakou malou elektrárničkou na dřevo. Buď malou plynovou turbínu, nebo stirlingův motor. Prostě něco, co mi narozdíl od FVE i větrníku bude dodávat elektřinu a současně teplo a TUV když potřebuju.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 08:22 | Nahoru | #12
OK, díky všem. Takže se nic nezměnilo, nechám si pro zajímavost ještě vypočítat nabídku od nějaké v společnosti, ale spíš fakt jen pro to získání všech info. (samozřejme od nich s velkou rezervou, protože budou chtít prodat). Nechci být otrokem baráku, takže hold radši zvednu zálohy a prachy za realizaci radši procestuju apod.
jinak k těm turbínám. Nevím (nedokážu spočítat) jestli to není urban-story, ale kdysi prý někdo osamostatnil barák tak, že udělal generátor z nějakého motoru od auta, což mělo stačit na elektřinu, ale celý ho chladil tak, že s ním zároveň ohříval vodu a vytápěl.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

Skvělá odpověď, děkuji! 17.10.2021 v 09:14 | Nahoru | #13
Napsalo se tady toho hodně, ale nikdo nedal do placu konkrétní čísla...
FVE pro domácnost má 2 základní premisy:
1. Nic nedávat do sítě - vše co si vyrobím, si musím umět sám spotřebovat
2. Jediná cenově dostupná baterie je bojler na teplou vodu. např. 160l bojler při nahřátí z 10st na 50st má kapacitu 7kWh a srovnej cenu bojleru vs. cenu podobné baterie

Základem je zjistit, kolik že teplé vody vlastně spotřebuješ za den => kolik elektrické energie (při započítání ztrát bojleru) vlastně potřebuješ. U mě to vyšlo na 4,5kWh (sprchování) až 6kWh (koupání). To je tedy energie, kterou by měla FVE optimálně vyrobit za 24h. Začal jsem tedy experimentovat s matematickým modelem ( https://re.jrc.ec.e...eu/pvg_tools/en/#PVP ), kde se zadají zeměpisné souřadnice, orientace a elevace panelů a z historických dat začneš zjišťovat, kolik to vlastně vyrobí. Po chvíli experimentů jsem zjistil, že nejlepších výsledků dosáhnu při instalaci 1kW elektrárny (4x250Wp), což by mě mělo duben - srpen pokrýt prakticky celou spotřebu bojleru a v ostatních měsících nějakou část - cílem totiž není pokrýt 100% spotřeby bojleru, ale aby elektrárna třeba neměla ve 14h odpoledne hotovo a pak se až do večera poflakovala a nic nevyráběla.

Takže teorie je jasná a teď prakticky...
- 4x panely v sérii dají cca. 130V, pokud se to připojí na 2kW spirálu určenou pro 230V, tak bude výkon nikoliv poloviční, ale pouze 1/4, tj. 500W a elektrárna tak bude silně neefektivní. Čili jako první je potřeba provést přizpůsobení zátěže ke zdroji. Naštěstí já osobně mám bojler dražice OKCE 160S, který je origo 3 fázový, má 3 topné tělesa, každé se dvěma spirálami a vhodnou úpravou topné příruby lze udělat systém, kdy dvě paralelně zapojená tělesa budou zapojena na FVE (odporově přizpůsobená) a jedna zůstane klasicky na elektro distribuční síť (jako doposud), viz. https://walda.starhill.org/elektro/fv/ . Naštěstí lze přizpůsobit i 1ks tělesa v běžném 1f bojleru. Má to dvě ale: těleso musí být suché (pokud bude napájeno přímo stejnosměrným proudem) a je zde složitější galvanické oddělení od distribuční sítě (nutnost použít relé s mechanickým blokováním)
- Dále musí být elektrárna vybavena MPPT regulátorem. Existují komerční řešení (dotovaná) za 10+ tisíc a nebo si to necháš ubastlit (nebo ubastlíš sám) - hledej "Oplocký vs. Nevřela". Přesné náklady nevím, ale odhadem tak max. jednotky tisíc korun.
- Jak inteligentně regulovat poměr slunce vs. nízký tarif, zvlášť když ten běží typicky v noci po sprchování a nevíme jaké bude počasí (slunce) zítra ? To je kámen úrazu tohoto řešení. Budu na to letos v zimě nebo příští rok dělat arduinem ovládanou řídící jednotku, která (zjednodušeně řečeno) bude vědět, jestli se budu zítra sprchovat nebo koupat, bude znát předpověď počasí (oblačnost) a bude znát aktuální výkon slunce, bude vědět teplotu vody v bojleru a znát reálný čas (a datum) a z těchto údajů bude připínat nebo odepínat spirálu na elektrodistribuční síti. Samozřejmostí je pak zachování funkce mechanického provozního a havarijního termostatu. Čili toto řízení ještě neexistuje a pokud si to neumíš vyrobit, tak bys to musel řídit ručně.

A jak to tedy funguje, kolik to stojí a jaká je návratnost ?
- 4ks 250Wp panelů + drobotina (kabely, SSR relé) cca. 15 500 Kč
- MPPT regulátor "samo domo" - odhadem max. 4000 Kč
- Celkem tedy cca. 20 000 Kč
- Nahrazujeme tím spotřebu v nízkém tarifu u sazby D25d, současně to vychází na 2,2 - 2,5 Kč/kWh, návratnost řešení je tedy cca. 9000 kWh. Dle matematického modelu (a odkaz: https://walda.starhill.org/elektro/fv/ ) mi to potvrdil, v našich zeměpisných šířkách je roční výroba 1000Wp elektrárny cca. 1000 kWh. Návratnost tedy 9 let, plánovaná životnost 25 let. Vzhledem k tomu, že cena elektřiny půjde nahoru, tak bude návratnost spíš lepší => za mě dobrý a ekonomický smysl to rozhodně má (dokud má člověk rodinu a spotřebu teplé vody).

Pochopitelně, protože toto je reálně fungující a smysluplné řešení, které skutečně sníží spotřebu a přinese ekologický přínos, tak jej pochopitelně nelze nijak dotovat. Dotují se jenom pičoviny, které přírodu zatěžují podstatně více a reálně nefungují

EDIT: Jinak mnou popsané řešení je vlastně izolovaný ostrovní systém na ohřev bojleru, takže to funguje i když má distribuce black-out. Samozřejmě se pak musí nějak vyřešit, jak dostat vodu z bojleru ven, ale to je druhý problém. Říkám to proto, že hromada lidí si pořídila zmrdi-solár od ČEZu/EOnu, bo jsou někde na konci za trafačkou a mají časté výpadky a takto to vyřeší, no a pak se děsně diví, že nejde síť, tak nejde i FVE, protože si to nechali propojit

Naposledy editováno 17.10.2021 09:23:35

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:20 | Nahoru | #14
mmks> Jinak bacha na to "nechám si spočítat". Zmrdi používají typicky 3 triky:
- srovnávají s cenou elektřiny ve vysokém tarifu a nebo pro distribuční sazbu D01d, čili jako referenční hodnotu používají 5,5Kč/kWh, ovšem to je obrovský nesmysl, protože by to znamenalo, že můžeš elektřinu z FVE využívat 24x7 na cokoliv, což je ale nesmysl. Typicky je využitelná asi jen pro ten bojler (viz. můj předchozí příspěvek) a tam to musí srovnávat na 2,2 Kč/kWh (a rázem ta čísla vypadají mnohem hůř)
- Rádi uvádějí v omyl tím, že zákazníkovi tvrdí něco ve smyslu: Spotřebujete za rok 4 MWh, vyrobíte 1MWh, takže zaplatíte 3 MWh = to je samozřejmě pičovina. Elektřina se vykupuje zvlášť (za haléře - konkrétní cenu ti zmrdi samozřejmě neřeknou, ačkoliv ji dobře znají, vždy řeknou "to je záležitostí individuální smlouvy mez vámi a distributorem") a spotřebovaná za koruny se platí také zvlášť
- Takže dojdeš k tomu, jako já, že je nutné veškerou vyrobenou elektřinu hned u sebe doma spotřebovat, vůbec ji nedávat do vymrdané sítě a toto ty nabídky solár zmrdů samozřejmě vůbec nijak neřeší

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:25 | Nahoru | #15
Johny_Servis>
Sorry, nečetl jsem tu Tvoji diplomku celou . Ale vyrábět elektřinu pomocí FVE a pálit odporovou spirálou je hovadina. Bojler účinněji ohřeje slunce přes kolektory, nebo jen jímací plochu. Já mám jenom měděné trubky pod mědělou střechou a od dubna do října jsem tak ze 60% soběstačný. A náklady asi 5 tis. plus práce, životnost prakticky neomezená.

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:28 | Nahoru | #16
kratkej01> Toto je přesně jeden z typickejch problémů, že si investoři neumí říct, co vlastně FVE chtějí řešit. Pak vznikají 2 extrémy. První co chtějí mít kotelnu jak temelín a přes FVE chtějí řešit úplně vše. Utopí v tom statisíce, barák vypadá jak ježek, pořád kolem toho lítaj a freneticky přesvědčují okolí, jak je to strašně super. Druzí co se jim pak (pochopitelně) vysmívají a kategoricky odmítají jakoukoliv aplikaci FVE.

No a pak existuje cesta něco mezi tím, ale ta je funkční a ekonomicky rentabilní, proto se o ní nikde nepíše, protože z toho nekoukají zmrdi-dotace

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:31 | Nahoru | #17
Borntobewild> Ano, samozřejmě že teplo směnný výměník je také cesta a dokonce lepší,ale pro mě jako elektrotechnika je zajímavější panel + nemám bojler se šnekem, takže to musím řešit touto cestou.

Nicméně mmks se ptal na FVE, tak jsem mu napsal, že u FVE existuje jenom jediná rentabilní cesta a podepřel to čísly, proto ta "diplomka"

Naposledy editováno 17.10.2021 09:32:32

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:40 | Nahoru | #18
Se tu zkusim pricpat..Bojler,kterej ma v sobe tepelny cerpadlo-blbost?Muj chcankar s tim zkusenost nema a ze znamejch taky nikdo.

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 09:44 | Nahoru | #19
Kubák> Není to blbost. Imho je to chytřejší než vytápět tč barák. Obzvláště v přechodném období, kdy venku je 10 a víc, v boileru potřebuješ 40 , pak je malý rozdíl teplot a velký tepelný faktor. Oproti odporové spirále to bude mít 4-5x menší spotřebu.

Naposledy editováno 17.10.2021 09:46:19

Fotovoltaika

17.10.2021 v 10:01 | Nahoru | #21
Super dík.
1) nejsem technik a samotná elektrika je pro mě magie a jediné co zvládnu je zapojení podle barviček kabelů . Tzn. tvoje řešení je sice super (svépomocí, ale pro mě nereálné). Já jsem schopný na tupou důlní, tzn. naházet na střechu, propojit, ale dá bych někoho musel najít, to si sám nelajznu. Našel jsem na YT video, borec to naházel na garáž na cca 50t a pouštěl si to do vlastní "sítě" a zbytek řešil ze sítě. Jak jsem psal, pro mě řešení přes bojler je nesmysl. Ohřev vody mám řešený plynem, tzn. zbytečné další náklady + prakticky v mém případě nemožné (nemám kam dát, na půdu aby bych musel rozbít půl střechy
2) šak jsem psal, že jim to nebudu věřit, od nich bych chtěl vědět jen cenu realizace, zbytek bych si spočítal sám
3) o tom, že dávat to zpět do sítě je nesmysl jsem psal už nahoře - viz. virtuální baterie

Pro mě by bylo zajímavé svépomocí (viz bod 1) s tím, že to budu spotřebovávat vše sám (otázka, kolik barák ve stand-by režimu vůbec sežere, asi prd, lednička, mražáky atd. když je člověk stejně přes den v práci) max v budoucnu počítat s rozšířením o baterie atd. Ale jak to tady probíráme - v době kdy vyrábí, ji tolik nespotřebuju, když potřebuju, beru ze sítě) tzn. úspora nulu nula nic a deseti-tisícové náklady .

btw. tepelné čerpadlo je asi zajímavější technologie, ale nevím, jak je to teď. Ale kamoš tak asi před 12 lety stavěl barák a čerpadlem, návratnost tehdy snad 30let. Cca 2 měsíce před koncem záruky se jim posrala ta řídí jednotka snad za 70t. Být to později, tak návratnost žádná (i teď diskutabilní).

Naposledy editováno 17.10.2021 10:06:26

Fotovoltaika

17.10.2021 v 10:15 | Nahoru | #22
Ohřev TUV fotovoltaikou je kosočtverec.
Tohle je focený v 16 roce tak už s tím budou nějaký zkušenosti, prej to nahrazuje 20 KW bojler.
Je to v né docela ideálních podmínkách tady.

mapy.cz/zakladni

Naposledy editováno 17.10.2021 10:15:45

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 11:21 | Nahoru | #23

Kubák píše: Se tu zkusim pricpat..Bojler,kterej ma v sobe tepelny cerpadlo-blbost?Muj chcankar s tim zkusenost nema a ze znamejch taky nikdo.



Mam Ariston nuos 110 už 6 let a zatím OK...kolik to skutečně šetří ale samo nemám změřený...můj odhad je, že celoroční COP bude cca 2...ale stal 20, tak jestli ušetřil polovinu, už se zaplatil..jsme čtyřčlenná rodina, děti jsou staré jako ten bojler

Co se týče té fotovoltaiky...údajně má vzejít v platnost zákon, kdy budeš mít možnost být součástí nějaké skupiny a přebytky prodavat jakýmkoliv konkrétním lidem za dohodnutou cenu...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 12:58 | Nahoru | #24
Wenca24> Středně kvalitní tč bude mít cop 2 při těch nejblbějších podmínkách. tj. třeba venku -20, teplota vody 50st. Bude-li venku +20 a teplota vody 40, bude cop imho přes 5.

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 14:43 | Nahoru | #25
Pánové , můžete zde prosím více rozvést systém, na který se ptá Kubák ???

Jak ohřeju bojler (teplovodnim kolektorem) ?? A tepelný čerpadlo mi to pak převede do topení ???

Pro mě je to pověstná španělská ves... Díky

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 15:00 | Nahoru | #26
Borntobewild> jj, ale tam je nějakej úplně obyc smejd
Předpokládám, že něco podobnýho co se používá na ohřev bazénu...tzn. za nízkých teplot už to moc nefunguje..

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 16:34 | Nahoru | #27
ST-M>
Nepotřebuješ nic převádět, topíš panelama do bojleru kde máš zvlášť výměník pro výtápění a zvlášť pro TUV.

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 16:52 | Nahoru | #28
ST-M> Tepelné čerpadlo (v režimu topení) je zařízení, které při nějaké spotřebě umí z nějakého studeného místa odebrat teplo (tím ho ještě více ochladit) a jinde ho za vyšší teploty předat. Nejlevnější čerpadla jsou vzduch-vzduch. To jsou klimatizační jedotky- uvnitř máte takovou tu podstropní bednu, venku je tzv. venkovní jednotka, kde je kompresor. V režimu topení je obvyklá energetická účinnost 3. To znamená, že při příkonu 1kW produkuje jednotka uvnitř 3kW tepelného výkonu. Aby platil zákon zachování energie, tak se ty 2kW někde musí vzít. Ty 2kW čerpadlo odebere venku tj. ochladí venkovní vzduch procházející venkovní jednotkou. Účinnost TČ klesá se zvětšováním rozdílu teplot, které musí TČ překonávat. Takže čím je venku více zima, tím je TČ méně účinné. Podstatný vliv má vlhkost venkovního vzduchu. Jakmile totiž venkovní teplota dlouhodobě klesá pod nulu (např k -7°C), tak dojde k vysrážení vzdušné vlhkosti- venkovní vzduch vyschne. A protože suchý vzduch má malou tepelnou kapacitu a voda se z něj již nemůže srážet a tím předávat skupenské teplo, klesá účinnost TČ poměrně významně. Kdo chce používat TČ v zimních podmínkách, musí šáhnout buď pro čerpadlo se zemními vrty a nebo alespoň zemními kolektory.
Já sám mám TČ v bytě v Praze (venkovní jednotku na balkóně) a funguje mi ca 10 let skvěle. Výhodou velkých měst je, že mají v zimě o pár stupňů větší teplotu. V Praze poslední roky mrzne jen pár dní za celou zimu...
Boilery s TČ se dělají dlouho s tím, že potřebují přívod (a odvod) venkovního vzduchu- tzn. ochlazují venkovní vzduch. Jako novinku jsem zachytil boiler s TČ, který přívod vzduchu nepotřebuje- ochlazuje svůj okolní vzduch. To asi nebude ideální v bytě, ale třeba v RD, kde v kotelně je spousta odpadního tepla se takové řešení docela hodí...
Takže samozřejmě ohřívat boiler z kolektoru a dále něco čerpat pomocí TČ je blbost.
No a nakonec připomínám, že ohřívat boiler teplovodním kolektorem je poměrně účinné (i když v zimě to taky žádný zázrak není), ale fotovoltaika má účinnost ca 20% tj za plného slunce dostanete asi 200W z jednoho čtvrečního metru... Takže žádná sláva... Jedině využít dotace- ale celospolečensky vzato si ty dotace stejně musíme zaplatit. Prostě perpetum mobile neexistuje...

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 17:44 | Nahoru | #29
Wenca24> Ok,diky Ja zatim zahlid neco kolem 40k,ale detailne jsem to jeste nezkoumal.Takze do technicky mistnosti mu musim zajistit privod vzduchu,i odvod..Pokud teda dobre nefunguje i ta varianta,kterou popisuje Truk,ze si cuca vzduch jen z mistnosti..

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 18:21 | Nahoru | #30
Trochu si to tady ocuram. Premyslel jsem o ostrovnim systemu s bateriema kvuli ocekavanym blackoutum, ale je to ekonomickej nesmysl i pri rostoucich cenach elektriny.
Uz jsem hledal i takovy pitchoviny, jako je domaci generator na drevo
Předchozí
1 2 3 4 5 6 7... 26
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist