globalmoto_kveten





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

24.11.2022 v 11:46 | Nahoru | #1
Trochu odbočím, možná by to patřilo do obecnějšího vlákna "Energetická krize" ale víc se to týká FVE jako investice.
Ohledně návratnosti FVE mě vrtají hlavou dvě záležitosti.

V blízké budoucnosti hrozí, že poplatek za distribuci se bude platit z rezervovaného výkonu (jističe), nikoliv dle spotřebované elektřiny. ERÚ to protlačuje už několik let. Před asi 2 lety to neprošlo z politických důvodů, ale ERÚ to údajně protlačuje dál skrz ministerstva, takže je reálné, že to během 2 let protlačí. Z pohledu distribuce to má logiku, zastavit to může jen politické rozhodnutí. Tím ale klesne úspora peněz za úsporu energie. Jistič si díky FVE nezmenšíte, musíte mít rezervovaný výkon pro nejhorší reálnou situaci.
Mě by to štvalo i bez FVE, mám jistič pro silný elektrokotel, který už roky nepoužívám, ale musím ho mít jako zálohu pro případ, že bych nebyl schopen topit v kamnech zrovna ve velkých mrazech.

V delší budoucnosti hrozí jíná věc, co mi vrtá hlavou - sezónní energetická nerovnováha v celé střední Evropě. Rozvoj FVE a přechod na tepelná čerpadla nabral na rychlosti. FVE vyrábí sezónně - tedy hlavně v létě, a ještě jen přes den. Spotřeba tepla roste s poklesem teploty. Tepelné čerpadlo má tu vlastnost, že jeho účinnost plesá s poklesem teploty, tedy ve výsledku roste spotřeba elektrické energie s poklesem teploty velmi prudce.
Pokud FVE bude tvořit významnou část zdrojů a TČ významnou část spotřeby, budeme mít velkou sezónní nerovnováhu v síti, se kterou se celý obor bude muset vypořádat.
Dříve se vypořádal s denní nerovnováhou spotřeby tak, že se zavedl denní a noční proud, kdy ještě před 10 lety ten denní stál 3x tolik co noční.
Je dost reálné, že se v budoucnu dočkáme zimního a letního proudu, kde cenový rozdíl bude v násobcích. Návratnost investice do FVE by to zrujnovalo.

Co si o tom myslíte?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

24.11.2022 v 11:56 | Nahoru | #2
Deadman>
Máš napsáno - V blízké budoucnosti hrozí, že poplatek za distribuci se bude platit z rezervovaného výkonu jističe.

Ale tak je to přece již dávno a dnes.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

24.11.2022 v 12:09 | Nahoru | #3
Deadman> Co tak sleduju i novostavby kolem sebe, tak čím dál víc lidí instaluje, nebo minimálně zvažuje instalaci akumulace, už jen kvuli účinnosti TČ a kvuli plynulejší regulaci, pokud by do toho vešla nějaká úprava času spínání levnějších tarifů, tak se většina přizpůsobí rychle. Jinak bych to tak dramaticky neviděl, byly doby, kdy si tu valná část populace topila levnou elektřinou přímotopy 20 hodin denně a síť to nepoložilo, TČ bere proudu míň a s akumulací je pro všechny zůčastněné výhodné natopit si v nějakou vhodnou denní dobu.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist