Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

5.11.2022 v 22:03 | Nahoru | #1
Koukám, že cena je až na prvním místě Popíšu teplovodní kolektor, vlastně celý systém který je naprosto bezpečný a spolehlivý a levný!!!. Pochází někdy z doby cca 1995, a kdyby ten dům nezbourali, tak funguje dodnes. Ke své činnosti potřebuje 220V na oběhové čerpadlo. (v dnešní době by to šlo zálohovat, ale to už nebude tak levný ) Je odolný proti mrazu a proti přehřátí a ohříval velký bojler - asi 160l) Kolektor byl instalovaný svisle na jižní straně. Kolektor byl v rámu odhadem cca 1.8 x 0.9m. Obsahoval trubkový registr!!!! tj. Horní a spodní vodorovnou trubku cca 22 nebo 25mm a hafo svislých trubiček odhadem 12mm. To celé v rámu, pod ním polystyren, plech. Plech byl i mezi svislými trubičkami , takové široké U. Lehce mezi sebou připájeno. Jako celek nastříkané černou matovkou na školní tabule a tohle všechno zaskleno. Tento systém je otevřený, žádná expanzka, žádný tlak. Celá finta je ve výškovém uspořádání sestavy. Nejvýše je kolektor který je venku, v úrovni spodní hrany je uvnitř "vyrovnávací nádrž" s odfrkem ven. Bojler s hadem, jeho horní hrana je na úrovni spodní hrany u vyrovnávací nádrže. Celé to mělo tři mechanické termostaty. První uvnitř kolektoru zapínal čerpadlo, druhý venkovní ho vypínal pokud mrzlo a třetí v bojleru který taky vypínal čerpadlo když byl bojler nahřátý. Pokud došlo k vypnutí čerpadla (i při výpadku elektřiny) tak voda co je v trubkovém registru vytekla do vyrovnávací nádrže a nic se nedělo. Pokud se pustilo čerpadlo, kolektor se naplnil a začal zase plnit svoji funkci. Ještě tam byl škrtící ventil ve funkci hysterze (regulace průtoku) Jediná starost byla jednou ročně dolít něco vody.
----Vzpomněl jsem si na to, oživil a chtěl jít do toho, ale podařilo se mi sehnat jeté ale funkčí FV panely po 200,- tak jsem jich 20 přivezl a půjdu touto cestou. Opět velmi jednoduše, DC spirálu do Tatramatckého bojleru který předřadím tomu na AC. Přeci jenom je rozdíl, jestli bude mít přitékající voda 5st z řádu nebo 50st. z DC bojleru.

(reakce na) Fotovoltaika

5.11.2022 v 23:07 | Nahoru | #2
-HAD-> Podobným způsobem jsme udělali s kámošem horkovzdušný ohřev garáže. Hliníkové plechovky od piva - otevřít z obou stran, slepit lepidlem na okna aut do sloupů, vložit do krabice na jižní stranu objektu, černá tabulovka pro nástřik a dutinkový makrolon pro zasklení. Termostat, ventilátor, solární panel...........a buď nasávaný vzduch z venku a garáž "přetlakovou", nebo sání z garáže a výfuk také do garáže - první verze větrá, druhá přitápí.
Běhá to zcela bezúdržbově - jen občas vyčistit vzduchový filtr na sání (použili jsme co dala garáž)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

6.11.2022 v 10:20 | Nahoru | #3

-HAD- píše: Koukám, že cena je až na prvním místě Popíšu teplovodní kolektor, vlastně celý systém který je naprosto bezpečný a spolehlivý a levný!!!. Pochází někdy z doby cca 1995, a kdyby ten dům nezbourali, tak funguje dodnes. Ke své činnosti potřebuje 220V na oběhové čerpadlo. (v dnešní době by to šlo zálohovat, ale to už nebude tak levný ) Je odolný proti mrazu a proti přehřátí a ohříval velký bojler - asi 160l) Kolektor byl instalovaný svisle na jižní straně. Kolektor byl v rámu odhadem cca 1.8 x 0.9m. Obsahoval trubkový registr!!!! tj. Horní a spodní vodorovnou trubku cca 22 nebo 25mm a hafo svislých trubiček odhadem 12mm. To celé v rámu, pod ním polystyren, plech. Plech byl i mezi svislými trubičkami , takové široké U. Lehce mezi sebou připájeno. Jako celek nastříkané černou matovkou na školní tabule a tohle všechno zaskleno. Tento systém je otevřený, žádná expanzka, žádný tlak. Celá finta je ve výškovém uspořádání sestavy. Nejvýše je kolektor který je venku, v úrovni spodní hrany je uvnitř "vyrovnávací nádrž" s odfrkem ven. Bojler s hadem, jeho horní hrana je na úrovni spodní hrany u vyrovnávací nádrže. Celé to mělo tři mechanické termostaty. První uvnitř kolektoru zapínal čerpadlo, druhý venkovní ho vypínal pokud mrzlo a třetí v bojleru který taky vypínal čerpadlo když byl bojler nahřátý. Pokud došlo k vypnutí čerpadla (i při výpadku elektřiny) tak voda co je v trubkovém registru vytekla do vyrovnávací nádrže a nic se nedělo. Pokud se pustilo čerpadlo, kolektor se naplnil a začal zase plnit svoji funkci. Ještě tam byl škrtící ventil ve funkci hysterze (regulace průtoku) Jediná starost byla jednou ročně dolít něco vody.
----Vzpomněl jsem si na to, oživil a chtěl jít do toho, ale podařilo se mi sehnat jeté ale funkčí FV panely po 200,- tak jsem jich 20 přivezl a půjdu touto cestou. Opět velmi jednoduše, DC spirálu do Tatramatckého bojleru který předřadím tomu na AC. Přeci jenom je rozdíl, jestli bude mít přitékající voda 5st z řádu nebo 50st. z DC bojleru.



Had koukni na odkaz 22 udělej si vejlet.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist