bmw_r1300gs_cartec





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

13.2.2023 v 11:36 | Nahoru | #421

P_B píše:
něco mimo a vlastně stejné jak výše píšeš - taky už jsem viděl několik instalací tepelných čerpadel na hovno. Kdy je proste jen připojit do stávající otopné soustavy je holá sebevražda . Ale děje se to pořád a stále a stále nefunguje ale jako zdroj prodaných čerpadel do statistik dobrý


Jako výrazný spotřebič elektřiny v mrazech to funguje nejen statisticky. Tyhle instalace budou celostátní problém, až kvůli útlumu fosilních zdrojů budou nastávat období s nedostatkem elektřiny kdykoliv se sejde zvýšená spotřeba s nedostatkem slunečního svitu a větru.
Už teď mám skorosouseda, kterýmu v jeho povedené novostavbě s ještě povedenější TZB instalací tepelné čerpadlo zapíná elektrokotel už pár stupních pod nulou, protože to nezvládá.
A protože ta moderní novostavba nemá žádný komín (a v podstatě ani technickou místnost), nemůže to vůbec nijak řešit. Kamna na přitopení si nemá kam zapojit, kotel na TP už vůbec ne, stejně jako plyn, který v obci ani není.

Předpokládám, že nemalá část letošních rychloinstalací TČ v panice že nebude plyn, dopadla podobným výsledkem.
Když si kolega v práci v létě takto narychlo pořizoval jakékoliv TČ co vůbec sehnal s instalací před koncem roku, silně jsem mu doporučoval, ať si ponechá původní plynový kotel zapojený paralelně a ať s ním topí v mrazech, kdy TČ nebude mít účinnost ani výkon.

(reakce na) Fotovoltaika

13.2.2023 v 18:11 | Nahoru | #422
Deadman> Nevim jakej má dům,ale většinou ty krbovky jdou vyřešit průrazem a vnějším komínem

Fotovoltaika

17.2.2023 v 19:23 | Nahoru | #423
borci, koukal jsem teď na mnou vybrané panely, které stály loni v prosinci 4500/kus a teď.... tadá 3900/kus.

Takže hovno inflace, covid, Kalousek, Babiš, Fiala, Rusko ale prostě jenom zmrd co nastřelil v panice cenu, zákazníci se mu na to vysrali a trh si to krásně zreguloval sám.

Vezmu 6 kusů nakonec me to dá 207V a 2280Wp, takže spotřebiče na 230V (bojler a přímotop nebo topná patrona v žebříku) pojedou prakticky na svůj jmenovitý výkon.

BELa už mám postaveného, bojlerovy kontrolér dělá to co má, měřící počítač funguje a už jenom čekám na Číňana až mi pošle operační zesilovač protože musím trochu posílit výstup z měřicího bočníku

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

13.3.2023 v 11:43 | Nahoru | #424

P_B píše: Ano žádný speciální.

Jen vnitřní patrona výhřevu má dvě topné spirály. Jedna je napájena sítí a druhá fotovoltaikou. Pro mne je to dvousystémový ohřev.

Patrona výhřevu zde.

Regulace zde.

Z toho čerpám.



FJRPEPA píše: P_B> Ale Tobě stačí jedna topná spirála, leda, že by jsi fotovoltaiku nechtěl mít připojenou k rozvodné síti. Což by byle ovšem škoda.



>> Právě jsem instaloval...
První termostat na síť > Noční proud, staženo na minimum, pro případ špatného počasí. Aby byla alespoň trochu teplá voda.
Druhý termostat napojen na FV měnič. Termostat nastaven na cca 70°C.
Funguje parádně

(reakce na) Fotovoltaika

13.3.2023 v 12:14 | Nahoru | #425
_pat_> super

(reakce na) Fotovoltaika

13.3.2023 v 13:07 | Nahoru | #426
Deadman> když jsem řešil připojení garáže, tak jsem se přímo na lince ptal, na co jsou ty poplatky a z čeho se to skládá a tak. Bylo mi řečeno, že údržba sloupů, blabla, a hlavně garantování amperáže...z toho rozhovoru jsem pochopil, že si platím i to, že můžu 24/7 odebírat max hodnotu jističe, protože si platím, že to prostě ta soustava utáhne.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

20.3.2023 v 21:53 | Nahoru | #427
Tak se také pochlubím. Už od soboty jedu také bojler na FVE. Samotný bojler má celkově přidrátovanou 3fázovou topnou přírubu TPK 210 na dva nezávislé kompletní okruhy, jeden pro FVE a druhý pro ČEZ. Každý okruh má klasické složení, tj. provozní termostat + termopojistku + doutnavku + jedno vlastní topné těleso (no a to 3 těleso z původního 3 fáze zůstalo nezapojeno a je jako náhradní). Do bojleru tak nyní vedou dva 1 fázové kabely místo dosavadního jednoho 3 fázového + ještě káblík teplotního senzoru DS18B20 pro potřeby nadřazeného řízení Arduinem. Výhoda je, že příruba TPK210 má dostatečně velikou měřící šachtu a kapiláry všech 4 termostatů a digitální sondy se tam vešly tak akorát. Celkově byla překopávka bojleru celkem brnkačka za 466 Kč nového páru termostatů (doutnavka a silikonová kabeláž byla vyrabována ze starého sporáku )

Výsledná konfigurace na střeše je 6x Canadian solar monocrystal 380Wp/34,5V. Celkové výsledné napětí pod zátěží je 207V - téměř ideální stav, který již dovoluje použití běžných topných spirál určených pro 230V. Panely stály 23 940 Kč a překvapí jejich velikost, kdo s tím manipuluje poprvé v životě.
Úchytový systém v podobě hliníkových profilů, T šroubů atd... prostě žádný bastl, ale systémové řešení jsem pro těchto 6 panelů sehnal i s poštovným za 4643 Kč z Polska. Oproti českým zlodějům doslova neuvěřitelná cena, kvalita super (není co vytknout), montáž i pro někoho kdo to dělá poprvé v životě celkem brnkačka, za půlden bylo i s osazením panelů hotovo - sedly tam jak prdel na hrnec.

Svedení kabelů od panelů k bojleru. Zásadně jsem využil běžného zelenožluteého CYA o průřezu 6 a 10mm2, bo jsem ho měl. Nacvaknutí MC-4 konektorů pomocí nejlevnějších kleští za 350 korun bylo bez potíží, je nutné myslet na to, že CYA není UV odolný a je potřeba nějak udělat dvojitou izolaci. Zvýšení izolace jsem dosáhl tak, že každý vodič je zavlečen v samostatném tenkém husím krku a na střeše mezi panely a prostupem pod střechu je to celé ještě vedeno v HT40 odpadní trubce, která to ochrání proti UV i přímému působení deště. Je to vidlácké řešení, ale mám to teď jenom na rok až dva a tak to v pohodě vydrží. Toto byla nejnáročnější část celé instalace. Prostě klasika jak když se dělá elektrika, hodně vrtální, bourání, chození po žebříku - bylo to tak 3x složitější než montáž na střeše...

Stavba BEL regulátoru byla v pohodě za 2 večery, cena 2700 Kč. Oproti originálu mám tři vylepšení.
- kondenzátory jsou zapájeny z opačné strany desky, aby nebyly vystaveny účinkům tepla z chladičů
- Na 3D tiskárně byl vytisknut rámeček, aby se to dalo přišroubovat do rozvaděče, když jsou kondy z druhé strany
- Z arduina jsem si udělal trochu chytřejší regulátor teploty chladiče, takže je regulátor navíc podle potřeby aktivně chlazen

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

20.3.2023 v 22:05 | Nahoru | #428
A zkušenosti ?
Zatím to mám jenom tak na punk hozené na bojleru, bez jakékoliv ochrany, možnosti odpojení, krytu atd... prostě vývojové zapojení. Regulátor po připojení na panely pracoval na první dobrou, jediné nastavení, které se muselo udělat je nastavit výstupní napětí z 230V na 210V a hned to šlo do výkonu. Aktivní chlazení vetilátorem udržuje teplotu chladičů pod 40°C, ventilátor má víceúrovňovou PWM regulaci, takže to vypadá děsně profi, jak se postupně točí rychleji a pak zase zpomaluje

Zatím největší výkon jsem z toho dostal cca. 1,8kW (na střeše je instalováno 2,28kWp), což +/- odpovídá předpokladům. V neděli u nás bylo takové to "mlíko", kdy je slunce za oparem z mraku a zvládlo to 160 úplně studený bojlér nahřát na nějakých 70°C, takže pohoda. Je jasné že v létě budu mít horkou vodu už ve 12 hodin a pak je otázka co s tou elektřinou, ale dle simulací oproti 5 nebo snad i 4 panelové elektrárně tím vykreju i prakticky celý březen a říjen, takže se dá říct, že teoreticky bych měl mít 8 měsíců v roce vykrytou čistě ze slunka, což bude dobré, jestli se povede.

Zatím mě to stálo celkem 32 847 korun, nepočítaje pár drobných eur za arduina a moduly k němu (RTC, EEPROM, AD620, IRF520, LCD shield apod...). Očekávaná roční úspora cca. 1,5 MWh, což při současných cenách představuje nějakých 11 250 Kč, návratnost 3 roky - ideál. Řídící systém je naprogramován tak, aby maximalizoval přebytky, takže návratnost bude možná nakonec předpokládaných 2,5 roku. Osobně jsem z toho zatím naprosto nadšený, dcera také, protože si může dávat konečně i větší či menší vany.

Nevýhodu to má zatím jednu. Těch 120 Hz výstupu z BEL fakt hodně hučí (bzučí), hlavně po ránu, když už je napětí a ještě neteče proud, tak to doslova řve jak kráva. Až začne téct tak +/- 4A a víc a těleso se zahřeje, tak to výrazně utichne. Naštěstí mám bojler v technické místnosti, tak je mi to jedno, ale kdo by ho měl v koupelně a tu třeba vedle ložnice a chodil na noční, tak se asi nevyspí, tak pozor na to.



Naposledy editováno 20.03.2023 22:08:26

(reakce na) Fotovoltaika

20.3.2023 v 22:17 | Nahoru | #429
Johny_Servis> Díky moc za info. Budu velice rad, pokud sem časem dáš nějakou statistiku - kolika litrový bojler tím natápíš a kolik kWh musíš došťouchat ze sítě. O podobné instalaci uvažuji.

Edit: než jsem dopsal, tak už přistála první várka info

Naposledy editováno 20.03.2023 22:20:36

(reakce na) Fotovoltaika

20.3.2023 v 22:37 | Nahoru | #430
Johny_Servis> tak to je super moc díky i za info jak to funguje

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

21.3.2023 v 06:42 | Nahoru | #431
Já už můžu také udělat konečný finanční souhrn financí na FVE. Vše jsem si dělal a zapojoval sám, mám 10 kW a hybridní střídač bez baterií..
Přebytky prodávám.
Materiál celkem + revize + projekt, mě stálo 180 000 Kč.
Faktury které jsem doložil pro dotaci, jsem měl za 300 000 Kč.
Dotaci jsem dostal 148 000 Kč.
Takže celková cena za FVE byla 32 000 Kč.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 07:23 | Nahoru | #432

FJRPEPA píše: Já už můžu také udělat konečný finanční souhrn financí na FVE. Vše jsem si dělal a zapojoval sám, mám 10 kW a hybridní střídač bez baterií..
Přebytky prodávám.
Materiál celkem + revize + projekt, mě stálo 180 000 Kč.
Faktury které jsem doložil pro dotaci, jsem měl za 300 000 Kč.
Dotaci jsem dostal 148 000 Kč.
Takže celková cena za FVE byla 32 000 Kč.



Přesně pro tohle nesnáším a neuznávám na tohle a podobný věci DOTACE.

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 07:25 | Nahoru | #433
FJRPEPA> Pak se mám divit, že platím tak vysoké daně.
Na tvém místě bych to nepsal tak otevřeně, zbytečně si říkáš o problém. Internet není zas tak anonymní, pokud nejedeš přes TOR nebo VPN. Nevím jak motorkáři.cz, ale každé univerzální phpBB fórum loguje IP adresy, jak při registraci, tak u každého odeslaného příspěvku zvlášť.

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 07:55 | Nahoru | #434

P_B píše: Přesně pro tohle nesnáším a neuznávám na tohle a podobný věci DOTACE.



To jo, ale když ty dotace jsou, tak proč je nevyužít.
Ono jsem si ty dotace zasloužil, za ty hromady vyplněných papírů, který stejnak nikdo nečte.

Naposledy editováno 21.03.2023 08:04:44

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 07:57 | Nahoru | #435
Johny_Servis> A při dlouhých letních slunečných dnech budeš mít bojler nahřátý již do oběda. Takže buď nechat BEL přeposlat energii do střídače (BEL by to měl umět v základu) a nebo energii využít odporově.
Já třeba celé léto topím podlahu a žebřík v koupelně..............samozřejmě vždy až po nahřátí bojleru - takže při zatažených a deštivých dnech nic

A to nejlevnějším způsobem.
https://www.aliexpre...eLogUid=DxkyCldbjV1e
Jen vnitřní cirkulační čerpadlo jsem si vytáhl na "lepší" solární energii, protože BEL by jej nerozběhl. Měl jsem trochu obavy z toho, jak to bude chodit, protože je tam jen taková hračka místo čerpadla........výška čerpání cca 0,8m, ale teplá voda stoupá, tak to vytlačí i do vyšších míst samotíže A aby ta pumpa nevrčela pořád, tak jsem ještě doplnil příložný termostat.

A opravdu v ČR mám cca 8 měsíců vodu ohřátou sluncem.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 08:14 | Nahoru | #436

FJRPEPA píše: To jo, ale když ty dotace jsou, tak proč je nevyužít.



Je to stejné jako s tím příspěvkem pro který si byl Che a lidi ho tu kamenovali...Když to ten stát rozdává..
Tím to neodsuzuju, vzhledem k tomu, že se stát opět staví do role nepřítele a státní bankrot je dle mně nevyhnutelný..

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 08:41 | Nahoru | #437
Wenca24> Chci ještě stihnout na dotace tepelný čerpadlo. Což je podle mě nejlepší kombinace s FVE

Naposledy editováno 21.03.2023 08:41:53

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 09:08 | Nahoru | #438
FJRPEPA> Mě příjde, že to jsou dva systémy fungující v podobných podmínkách - že se budou spíš přetahovat než doplňovat...teda pokud se bavíme o vzduch-voda...
Země -voda na tom asi bude líp, ale to je zase darda jak sviňa... no, ikdyž..jestli to zas uděláš za třicet

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 10:06 | Nahoru | #439
Wenca24> když vemes klimosku vzduch vzduch tak s fve super protože to pojede i v létě

Fotovoltaika

21.3.2023 v 10:36 | Nahoru | #440
Mě zaujala ta poznámka o tom hučení/bzučení - mám s tím taky problém, někdo sice říká, že mám uši jak netoppýr (ale to se s věkem zlepšuje až se to samo vyřeší ) ale prostě velká část elektornického zařízení pro mě není tichá, ale různé bzučí, bručí....když jsem is stěžoval elektrikáři a tátovi co jsem sním tahal rozvody tak s tím nikdo problém neměl a nic neslyšel. Šel jsme kolme stolu kde jsme nabíjel 18650 a říkám tátovi - vyndej ty baterky už jsou nabité...jak to víš? nabíječka změnila tón tak už jsou nabité.

třeba ranní cvakání měnice, kdy už panely dávají napětí, ale při odběru napětí zase spatne (ještě není výkon) je horší než budík, prostě menič musí být za zavřenýma dveřma

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 10:46 | Nahoru | #441

Wenca24 píše: FJRPEPA> Mě příjde, že to jsou dva systémy fungující v podobných podmínkách - že se budou spíš přetahovat než doplňovat...teda pokud se bavíme o vzduch-voda...
Země -voda na tom asi bude líp, ale to je zase darda jak sviňa... no, ikdyž..jestli to zas uděláš za třicet



To ne ale na 100 000 by to mohlo vyjít.

Fotovoltaika

21.3.2023 v 10:51 | Nahoru | #442
Já slyším i neuzemněný měnič v IT síti, když to píchneš na TN-S. Ale jinak všechny měniče "rovnou" z panelů do indukční zátěže vrčí. Oni mají proměnnou frekvenci a modifikovanou. Většinou nejsou galvanicky oddělené a jsou to jen můstkové střídače...........většinou klasické H můstky do kříže.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

21.3.2023 v 10:51 | Nahoru | #443
Ještě by to chtělo tu energii ze solárů někam doma rozumně akumulovat. Nějaký obří pendlovky...

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 11:09 | Nahoru | #444
Slávek-TDM> Jak to rozumně dostat ze dne do noci? Gravitační generátor, nebo přepouštěcí elektrárnu.
Přes den vytáhnout vyrobenou elektřinou závaží do výšky a přes noc nechat gravitací roztáčet generátor. Jenže vše má ztráty a jak se někde něco točí, chce to pořád údržbu
Teď jsou poměrně levné Pb zásobníky, co už nemají revizi tlakové nádoby. To je silná cisterna, tak by šlo přebytky ohřát vodu a potom s ní přitápět. Klidně bych si to nechal postavit jeřábem za barák a obestavěl bych to polyšem, a bylo by to zaizolované s možností kontroly kdykoliv. Budu to muset zkusit vypočítat, jaký příkon bych do toho cpal a jak dlouho bych dokázal zpětně vysosávat. Voda končí na bodu varu. Když jsem dříve zkoušel trafoolej (protože už nešel přefiltrovat a byl přísun), tak jsem zjistil, že je to hrozně vzlínavá potvora, co prolezla všude a měl jsem potom všechno opatlané od "šmíru"
Ještě sehnat někde náklaďák mastku, tak bych si postavil tepelnou akumulační baterii

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

21.3.2023 v 11:14 | Nahoru | #445
Vše už se zkoušelo.
Obří setrvačníky, vzduchové zásobníky - kompresorem přes den natlačit a přes noc přes generátor zpětně el. vyrobit, gravitační generátory.......což je v podstatě i ta blbá přepouštěcí elektrárna.

Věřím v uloženou energii do hmoty. Na elmagnetickém polštáři roztočit setrvačník a poté jej výrobou brzdit.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 12:36 | Nahoru | #446
Brůča.> kromě přečerpávaček na tohle moc nevěřím

ta technická a legislativní část tu uloženou energii strašně zdraží - všechny mechanické zdvihače, revize, opotřebení atd. u setrvačníků pak vysoká přenost výroby a kvalitní materiály aby do snelo velké otáčky a mohlo uložit hodně eneregie to opět prodraží

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 13:08 | Nahoru | #447
Honza-TA950> Je to jen otázkou vývoje a prodejnosti. Dnes není problém umístit rotující setrvačník třeba do vzduchoprázdného obalu a na magnetický polštář. Tím by se na minimum eliminovaly ztráty třením. A rychlost elektromagnetické vlny - bez ohledu na její délku - je ve vákuu 299 792 458 m/s. Což je mimochodem největší fyzikální rychlost. Bohužel ve vzduchu je ta rychlost nepatrně menší, než rychlost světla. Polem roztočit, polem zabrzdit.......s minimem ztrát.
Respektive ztráty jsou vždy nulové - protože energie se neztrácí - jen se některá mění na něco, co zrovna nechceme
Velké otáčky by byly potřeba při nižší hmotnosti..............ale klidně by to šlo konstruovat s vyšší kinetickou energií uloženou do hmotnosti při nižších otáčkách. Ta energie by tam byla uložena. Vzduchoprázdno nevede zvuk, tak by to ani nemuselo být obtěžující pro okolí..........jen jde o to, kolik nechtěné energie by se vytvořilo do tepla a jestli by bylo rozumné ji nějak využít.

Kdyby se lidé chovali tak, jako zvěř, tak už každá vesnice má svojí mikrojadernou elektrárnu a nemusíme se snažit rozhýbávat elektrony fotony. Zvěři stačí vše jen na přežití, nezávidí si a když je nějaký vedoucí, tak to bývá vždy ten nejschopnější.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 14:46 | Nahoru | #448

FJRPEPA píše: To jo, ale když ty dotace jsou, tak proč je nevyužít.
Ono jsem si ty dotace zasloužil, za ty hromady vyplněných papírů, který stejnak nikdo nečte.



Naplnil si celou skutkovou pdostatu trestného činu podvodu.

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 15:33 | Nahoru | #449
Brůča.> a ten ďábel ukrytý v detailu je tady pořád stejný - aby byl setrvačník ve vakuu potřebuješ tlakovou těsnou nádobu, která je výrobně i provozně drahá, pokud nebude mít setvrvačník otáčky tak potřebuješ velkou hmotu (drahá, velká, překážející) a v obou případech potřebuješ fest uchycení a bezpečnosti aby ti ten setvrvačník při poruše někam "neodešel"

co se gravitace týče tak potenciální energie m*g*h tak aby to uložilo dost energie tak to musí být fakt hodně hmoty (viz přečepávačky, která mají i dalšá výhody viz závaží nemá vlastní tvar a není třeba ho mechanicky zvedat a přenášet) - zvedání závaží je tak max na vykrytí špiček nikoliv na velkou enegii, o legislativě na zvedací zařízení (výtahy, jeřáby) nemluvě

(reakce na) Fotovoltaika

21.3.2023 v 16:31 | Nahoru | #450

P_B píše: Naplnil si celou skutkovou pdostatu trestného činu podvodu.



Můžeš mi prozradit kde a v čem ?
Já mám všechny doklady v naprostém pořádku.

Naposledy editováno 21.03.2023 16:35:01
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist