globalmoto_kveten





Téma: Zamyšlení pro právníky
 
20.3.2008 v 16:32
Teď nemám v práci co dělat tak jsem otevřel ASPI a koukám na věk pro udělení řidičského oprávnění, konkrétně na tohle:

§83
(1) Řidičské oprávnění lze udělit jen osobě starší
a) 15 let, jedná-li se o řidičské oprávnění skupiny AM,

b) 16 let, jedná-li se o řidičské oprávnění podskupiny A1,

c) 17 let, jedná-li se o řidičské oprávnění skupiny T a podskupiny B1,

d) 18 let, jedná-li se o řidičské oprávnění skupin A, B, B+E, C, C+E a podskupin C1 a C1+E,

e) 21 let, jedná-li se o řidičské oprávnění skupin A, D, D+E a podskupin D1, D1+E.

(2) Řidičské oprávnění skupiny A udělené osobě podle odstavce 1 písm. d) opravňuje pouze k řízení motocyklů o výkonu do 25 kW s poměrem výkon/hmotnost nepřesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklů s postranním vozíkem a s poměrem výkon/hmotnost nepřesahujícím 0,16 kW/kg.

(3) Řidičské oprávnění skupiny A udělené osobě podle odstavce 1 písm. e) opravňuje k řízení motocyklů o výkonu nad 25 kW nebo s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg nebo motocyklů s postranním vozíkem a s poměrem výkon/hmotnost přesahujícím 0,16 kW/kg.

Ale nějak mi tam chybí specifikování faktu, co se stane, když v 18ti dostanu "omezené áčko", tak že bych od 21 let nesměl řídit neomezené. Protože interpretačně mi přijde, že řidičák udělený v 18ti dle odst. 1 písm. d) se na podmínku specifikovanou v 1e změní jen věkem a ne žádnýma dalšíma zkouškama... Co si o tom myslí ostatní kolegové?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zamyšlení pro právníky

20.3.2008 v 18:33 | Nahoru | #1
ernest88> Já se právě zamýšlím nad tím jak to skutečně právně obhájit. Jasný že před běžným úředníkem ne, ale soudně... Jestli by to mělo naději. Soudu je celkem jedno jak ten zákon myslel natvrdlej úředník co to formuloval. On musí rozhodnout přesně dle litery toho zákona. A ta se mi zdá značně "interpretačně široká"

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zamyšlení pro právníky

20.3.2008 v 18:34 | Nahoru | #2

Bludevil>ernest88> Já se právě zamýšlím nad tím jak to skutečně právně obhájit. Jasný že před běžným úředníkem ne, ale soudně... Jestli by to mělo naději. Soudu je celkem jedno jak ten zákon myslel natvrdlej úředník co to formuloval. On musí rozhodnout přesně dle litery toho zákona. A ta se mi zdá značně "interpretačně široká"


Tak toto už si netroufnu odhadnout, ptej se Bruseláka - ten je v tomto odborník..
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist