motozem_cervenec

Téma: Ventilek u duše, aneb kam s maticí
21.12.2019 v 21:50
Ahoj hoši a děvčata,

hledal jsem hledal za dlohých zimních večerů a odpověď nenašel... nebo jen neumím hledat, tak mne, prosím, hned nekamenujte .

Moje otázka směřuje k tomu, kam s maticí u ventilku duše.
Pokud koupím novou motoduši, pak na ventilku je nasazena taková ta prohnutá podložka a matice. Zrada je v tom, že nepříklad Heidenau asi šetří, protože dodává jen jednu matici. Naproti tomu Michelin dodává dvě.

Moje otázka tedy zní, jak správě použít matice na ventilcích? Jedna možnost je, použít jen jednu matici a do ráfku na ventilku nechat jen tu podložku (asi ala Heidenau). Druhá možnost je, přitáhnout jednou maticí tu podložku k ventilku a druhou matici pak na ventilek zvneku po obutí, jak se to dělalo v pravěku, kde byl ventilek kompletně montovaný a nikoli zavulkanizovaný (dokonce se na duších psávalo, že před montáží dotáhnout matici ventilku ).

Už jsem slyšel oba názory vícekrát, ale nemůžu přijít na to, jak to má doopravdy být a proč.
Díky .
Předchozí
1 2
Následující

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

23.12.2019 v 21:13 | Nahoru | #31

dave-lister píše: To se mi nikdy nestalo že by odstředivá síla byla větší než pružina ventilku. Nebo co se ti při 170km/h stalo?No přezouval jsem na technickou jediné pneu v lego rozměru E07 jinak jezdim MX a vykašlal jsem se na čepičky že budu zas hned přezouvat.
Potom co jsem se nechal unést jak dobře se na 07 mách oproti drapáku jezdí tak jsem po dlouhé době vymetl pavouky z výfuku a cca kolem 170 jsem měl najednou přední duši prázdnou, lítal jsem od svodidla ke svodidlu než jsem to ukočíroval na krajnici štěstí že mám tlumič řízení taky jsem tu už nemusel být. Vozím kompresorek tak stačilo jen dofouknout a jelo se dál,jestli to byl jen vadný ventilek jsem už nepátral stačilo mi že jsem se poučil bez újmy.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 01:42 | Nahoru | #32
krokoš> Ahoj, rozhodně tento postup nepoužít. Nechal jsem si ohledně neutaženého ventilku poradit - tedy rada zněla jak říkáš - nechat povolené ať se to může posunout. Za jízdy se mi na zadním kole právě tohle stalo v téměř kilové rychlosti. Duše se pootočila a ventil se natrhnul. Byl to rychlý únik vzduchu a mašina mi začala tančit jak zběsilá. Ustál jsem to a dokonce zastavil bez pádu, ale pak jsem to chvíli rozdýchaval. Takže od té doby ventil utahuji a mám klid.
Jinak přezouvám si sám a pokaždé si do pláště ten bílý prášek (mastek) nasypu

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 06:18 | Nahoru | #33

PetNed píše: krokoš> Ahoj, rozhodně tento postup nepoužít. Nechal jsem si ohledně neutaženého ventilku poradit - tedy rada zněla jak říkáš - nechat povolené ať se to může posunout. Za jízdy se mi na zadním kole právě tohle stalo v téměř kilové rychlosti. Duše se pootočila a ventil se natrhnul. Byl to rychlý únik vzduchu a mašina mi začala tančit jak zběsilá. Ustál jsem to a dokonce zastavil bez pádu, ale pak jsem to chvíli rozdýchaval. Takže od té doby ventil utahuji a mám klid.
Jinak přezouvám si sám a pokaždé si do pláště ten bílý prášek (mastek) nasypuČau, teda prednú som si prezul sám, tú mám OK , lebo ma s tým kolesom zo servisu vyhodil. ( Slušne , teda, povedal, že mi to spraví poobede po smene, lebo je to oser.) Týždeň pred tým mi prezúval zadnú, tak vedel o čom hovorí, a presne ten ventil mám na krivo , troško to mechoš posral.. Ináč dovolím si tvrdiť, že duša sa sama o seba v plášti nepootočí. Mal si to zle namontované, alebo sa pootočil plášť a ten potiahol dušu Tiež čudné, lebo ako píšeš dávaš tam zázračný prášok. Ja pôjdem k enduru , spustím zadnú gumu, stlačím ju stolárskymi svorkami, a nasypem tam púder, čo používam na posyp rozkroku v lete. Možno to spraví dobre tej duši, ako to robí dobre mojím vajciam a skúsim to napraviť, lebo ten ventil mám krivo Možno mi bude duša vďačná.

PS: teda neviem, či mi duša v kolese bude vďačná, ale ja mám dušu na pokoji , ventil som opravil dušu vyfúkol maticu dotiahol ventil mi chcel vliezť dnu, nafúkal znovu vypustil maticu povolil nafúkol a už je ventil na poriadku, to je debata na vianoce.

Naposledy editováno 24.12.2019 09:22:56

1 reakcí na tento příspěvek Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 07:52 | Nahoru | #34
ta matka se musi dat z venku a jak je na ni šestihran, tak to vzít klíčem a pořadně utahnout, aby se tam nedostala voda. radsi ještě zatmelit. SILIKONEM

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 09:54 | Nahoru | #35

PawelZX píše: ta matka se musi dat z venku a jak je na ni šestihran, tak to vzít klíčem a pořadně utahnout, aby se tam nedostala voda. radsi ještě zatmelit. SILIKONEMA silikon musí byť ČERVENÝ.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 10:39 | Nahoru | #36

krokoš píše: A silikon musí byť ČERVENÝ.a jeste bych projistotu objel celej rafek montazni penou

1 reakcí na tento příspěvek Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 10:42 | Nahoru | #37
jinak ten mastek je dulezitej i pro zivotnost duse.
Kdyz ho tam nedas, tak se duse uvnitr plaste trha a vydroluje a muze se i prodrit. Kdyz prezouvam duse kde to nekdo neposypal, tak z toho vzdy prozmenu ja vysypu hromadu gumove drte a duse je vzdy na vyhozeni protoze najdu misto kde je hodne zeslabena a takovou dusi proste v kole mit nechces.

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 11:41 | Nahoru | #38

cuir píše: jinak ten mastek je dulezitej i pro zivotnost duse.
Kdyz ho tam nedas, tak se duse uvnitr plaste trha a vydroluje a muze se i prodrit. Kdyz prezouvam duse kde to nekdo neposypal, tak z toho vzdy prozmenu ja vysypu hromadu gumove drte a duse je vzdy na vyhozeni protoze najdu misto kde je hodne zeslabena a takovou dusi proste v kole mit nechces.Čau, ja, že prečo mám toľko šúľkov v plášti. som myslel, že ten zázračný prášok je prežitok dôb minulých a ajhľa, to sa ešte furt tam dáva. dúfam, ale, že mi tie hrubé duše vydržia dlšie ako štuple na drapákoch a pri montáži tam ten prášok nadrbem. Keď môže byť ten púder. Veselé a šťastné vianoce veľa darčekov a nových motoriek.

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

24.12.2019 v 12:04 | Nahoru | #39

cuir píše: a jeste bych projistotu objel celej rafek montazni penoudakar thropy teams

Ventilek u duše, aneb kam s maticí

26.12.2019 v 11:17 | Nahoru | #40
Asi před 8mi lety tady kolovalo video jak je týpek na krosce ve sněhu a protáčí se mu zadní kolo. Motorka stojí, zadní guma stojí, ale ráfek i s duší se protáčí vlastně v patce ráfku. Vypadalo to zajímavě.
Takže pro ty co jezděj rychle vše vyřeší čepička a pro ty co rvou ventilky z duše pomůže RIM LOCK

Ventilek u duše, aneb kam s maticí

26.12.2019 v 11:33 | Nahoru | #41
kdysi jsem videl montazni navod na strankach velkeho vyrobce pneu (mozna Metzeler) a tam byl rozkres, jak montovat ventilek. matici z venku doporucovali vubec nedotahovat, byla pouze montazni. jezdim na dusich leta, pouzivam oba zpusoby, podle toho, kde jezdim.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

26.12.2019 v 13:28 | Nahoru | #42

lobo6 píše: Matku jsem jako kontra k čepičce nikdy nepoužil, ale na vlastní kůži si vyzkoušel že ventil bez čepičky je na to rozbít si někde hubu. Odstředivá síla je při 170km/h tak velká že to duši vypustí na 0

nejak ti nerozumim. jaky ma vliv odstrediva sila na unik tlaku z ventilku bez cepicky? nemas to trochu popletene?

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

27.12.2019 v 13:16 | Nahoru | #43

Eso_Rimmer píše: nejak ti nerozumim. jaky ma vliv odstrediva sila na unik tlaku z ventilku bez cepicky? nemas to trochu popletene?


Ne, nemá to vůbec popletené! Zapoj trochu představivost...

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

28.12.2019 v 09:11 | Nahoru | #44

Eso_Rimmer píše: nejak ti nerozumim. jaky ma vliv odstrediva sila na unik tlaku z ventilku bez cepicky? nemas to trochu popletene?Čau, tak , tak, ako písal vyššie, Frames, ten čudlík v tom ventilku niečo váži. Keď sa to koleso krúti tak váha toho čudlíku v tom ventilku pôsobí proti sile tej pružinky a ju stlačí a vzduch je fuč. Toť, teória Dalo by sa to vypočítať, ale serem na to. sú tu na fóre maníci, čo ich to baví a možno sa do toho pustia, keď toto tu prečítajú. Neviem, nezažil som, síce nikdy som nejazdil bez čiapočky na ventilku. sni na bicykli. Nie kvôli tomu spustenie, ale aby sa mi do ventilku nedostal bordel a potom pri kontrole by som si ho natlačil do meráku. Pri fúkaní zas do ventilku a potom by to spúšťalo aj bez tej odstredivej sily. Podľa mňa to bol aj prípad lobo6 , ale neviem nepočítal som to tak to neriešim. Jazdí niekto????? U nás je kosa a na trati blato a ja mám umyté enduro. tak serem na to a vypisujem tu ftákoviny.

Ventilek u duše, aneb kam s maticí

28.12.2019 v 10:51 | Nahoru | #45
tak uz vam rozumim. neco ventilku bez cepicek uz mi rukama v praci proslo, ale nikdy jsem unik tlaku nepozoroval. nicmene je fakt, ze to nejspis nejezdilo 170 a pod. tohle by me vazne zajimalo spocitat.

Naposledy editováno 28.12.2019 10:54:13

1 reakcí na tento příspěvek Ventilek u duše, aneb kam s maticí

28.12.2019 v 12:03 | Nahoru | #46
Klidně si to spočítej ale jestli mohu radit tak to nezkoušej jízdou je to opravdu nebezpečné.

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

28.12.2019 v 12:08 | Nahoru | #47

lobo6 píše: Klidně si to spočítej ale jestli mohu radit tak to nezkoušej jízdou je to opravdu nebezpečné.Teda, nechcel by som to zažiť a ešte k tomu na prednej gume .
PS: lobo6, písal si , že legál gumy máš E-07 , neviem čo máš za moto, ani rozmer gúm, ale už sme tu riešili na fóre štuplové gumy na endurá a existujú štupláky s homologizáciou na cestu a sú tu k tomu aj na fóre certifikáty kvôli STK. Ja som obul napr C-19 , 90/90x21 a je k tomu certifikát a má to E , . Lenže zas štuple ubúdajú raketovou rýchlosťou na asfalte.

Naposledy editováno 28.12.2019 12:15:41

1 reakcí na tento příspěvek Ventilek u duše, aneb kam s maticí

31.12.2019 v 08:59 | Nahoru | #48
k tomu ventilku a uchazejicimu tlaku...

je to o tom, ze kazdej ventilek je jinej, nekterej ma tu pruzinku silnejsi a tak se tento jjev neprojevi, jinej ji ma velice slabou a tim padem muze dojit k uniku tlaku... cepicka je primarne urcena jako krytka bordela, ale eliminuje i unik tlaku. Nicmene vim, ze primarni problem je v tom danem kusu ventilku. Nekde tady na forum jsem psal o levnejch meracich tlaku, kde pro zachyceni hodnoty na budiku se pouziva v hadici ventilek. Vzal jsem hrst ventilku z jednoho baleni co mam u prezouvacky a kazdej ukazoval jine hodnoty, cili kazdy mel jinou silu te pruzinky. A presne o tom to proste je. Ale takovy slaboucky ventilek aby clovek fakt pohledal...protoze to neni bezne. Spis to byl vadny kus.
za hodinku pujdu do dilny, tak schvalne zkusim, jestli obycejna plastova cepicka dokaze utesnit ventilek a nebo ji unika vzduch...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

31.12.2019 v 09:07 | Nahoru | #49
cuir> nemusíš zkoušet, vyzkoušeno, při přezouvání foukáš do gumy s vyšroubovaným ventilkem, a pak máš v jedné ruce šroubovák na ventilky s ventilkem a proti unikajícími vzduchu ho pošleš do těla ventilu a zašroubuješ, tak to samé jde s čepičkou a bez ventilku a drží to

(reakce na) Ventilek u duše, aneb kam s maticí

31.12.2019 v 11:35 | Nahoru | #50

JiriK84 píše: cuir> nemusíš zkoušet, vyzkoušeno, při přezouvání foukáš do gumy s vyšroubovaným ventilkem, a pak máš v jedné ruce šroubovák na ventilky s ventilkem a proti unikajícími vzduchu ho pošleš do těla ventilu a zašroubuješ, tak to samé jde s čepičkou a bez ventilku a drží tojo tak pak je v tom pripade cepicka resenim zmetkoveho ventilku s prilis jemnou pruzinkou.

jo bez cepicky je to za 500
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
MT-03 chcípá [1, 2, 3] Yamaha XTZ 660 Tenere, Yamaha XT 660 R, Yamaha MT-03... posoldikml 77 20.3.2020 v 11:19 SuperSic58
Boční stojánek Yamaha XTZ 660 Tenere, Yamaha XT 660 R, Yamaha MT-03... posoldikml 8 17.3.2020 v 23:33 Čurdajurda
moto zouvačka [1, 2] Yamaha XT 660 R ride556 33 22.2.2020 v 09:24 novej
Enduro Yamaha XT 660 R Olda1984 2 2.1.2020 v 13:13 Gama33
Jawa 650 Classic zadni svetlo Jawa 650 Classic Braindamage 0 28.8.2019 v 22:14 Braindamage


TOPlist