bmw_r1300gs_cartec





Téma: nízkoekonomická dřevostavba
 
6.2.2014 v 20:09
Ahoj lidi, chtěl bych se Vás zeptat jaké máte zkušenosti s montovanými domky na klíč, jejich výhody a nevýhody a s jakou firmou máte dobré zkušenosti. Tento rok bych rád začal projekt realizovat, ale nevím ze které z firem vybrat. Vesměs mám seznam firem, které jsou akceptovány bankou bez dokládání různých podkladů, ale jejich cena je mnohonásobně vyšší, tak hledám i mimo tento seznam. Děkuji Vám předem za náměty.

1 reakcí na tento příspěvek nízkoekonomická dřevostavba

25.2.2022 v 09:20 | Nahoru | #1
snad to nebude úplné OT. Zkusím tady, víc hlav víc ví.

Mám ohřev TUV klasicky přes plynový kotel a samostatný zásobník (cca 100l) Vzhledem k situaci uvažuju na ohřevem vody přes solár - přímý ohřev vody nebo medium. Naivně jsem si představoval, že bych na střechu dal dva panely (mám bohužel sklon přímo západ - východ- myšleno na oba směry, počet panelů bych si nechal spočítat) k tomu jeden menší zásobník (na půdu).
Představoval jsem si, že by se současný přívod na teplou vodu vlastně prodloužil o cestu přes panely a nový zásobník, tím by do současného šla už teplá voda a tu by dohříval, jen v případě, že by slunko nestačilo. Jenže nevím, jestli je to reálné. Když klasicky teplou vodu spotřebujeme skoro ve stejnou dobu, tak by si kotel stejně ohříval teplou vodu do plna ve svém zásobníku a teprve pak by dopouštěl tu ohřátou ze soláru.(dle technika nemá můj kotel asi funkci opožděného ohřevu)
Nevím, jestli by to šlo řešit vynecháním toho druhého zásobníku a rovnou užívat ten z kotle. Ten má asi ale zase malou kapacitu.
Nechtěl bych řešit, že budu chodit na půdu přepínat vodu jedno z kotle, podruhé ze soláru, podle toho, jak přes den svítilo.
Máte to někdo prosím někdo podobně řešené, respektive jak se to řeší? Jaké jsou nevýhody takového přímého ohřevu (zatím mám reference jen na kolektory se skleněnýma trubicema), kde by se to na zimu mělo vypouštět. ( s tím by problém asi nebyl a údajně to lze případně řešit doohřevem).
Nemám možnost nějakých obřích zásobníků, protože jej musím umístit na půdu, takže kvůli hmotnosti a omezenému vstupu. Stejně tak nemám možnost změnit nasměrování panelů. Slunce mi jde přes sedlovou střechu celý den, barák není ničím stíněný, jen sklon střechy je prostě v orientaci východ západ.
Dál prosím případně nedoporučovat systémy za x set tisíc. Za 1. na to nemám a za 2.nechci řešit návratnost na 20 let. Současný systém je pro 3. člennou domácnost naprosto dostačující, jen uvažuji na omezením nákladů např. v létě.
Dík

Našel jsem připojení co jsem by tak odpovídalo mé představě, toto je ale nepřímý ohřev

Naposledy editováno 25.02.2022 09:39:00

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) nízkoekonomická dřevostavba

25.2.2022 v 11:53 | Nahoru | #2
mmks> narazíš na základní problém těchto systémů - aby to dobře fungovalo tak to musí mát dobře udělanou regulaci a nastavení - a to jde ruku v ruce s investičními náklady

tak jak to je na tom obrázku je to OK - tvá představa bez nepřímého ohřevu má hodně porblémů

termosolární systém má sice o něco vyšší účinnost než FV, ale vyžaduje násobně složitější provedení technologie - musí být naplněn nemrznoucí směsí je vystaven v zimě nočním teplotám a vypouštět a napouštěn nedává smysl z hlediska obsluhy, je to hydraulické vedení až na střechu, s regulaci oběhu atd.

s nižšími náklady a pro snížení celkových nákladů by šlo použít FV panel na předohřev - tam je regulace jednoduchá, kabeláž taky

ale u všech těchto řešení bude celková ekonomika pořád nic moc, to už by bylo výhodnější udělat dotační FVE a akumulací do vody (jestli to podle aktuálních podmínek ještě jde) nebo akumulaci do baterek a řešit úsporu na elektrice než na plynu
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist