Představitelé FMS AČR hodnotí první závod nového poháru

Na okruhu Slovakia Ring se koncem května odehrál první závod nového Poháru FMS AČR, osobně se ho zúčastnili i zástupci Federace motocyklových sportů Autoklubu České republiky.

Představitelé FMS AČR hodnotí první závod nového poháru
Zástupcům FMS AČR jsme položili několik otázek, které mají všechny jednoho společného jmenovatele – první závod Poháru FMS AČR. Ten na okruhu Slovakiaring zorganizovala agentura AMBOSELI Racing. Jako první na otázky odpovídal Viceprezident FMS AČR, pan Martin Sodomek, který na slovenském okruhu při prvním závodě působil v roli ředitele závodu.

Máme za sebou první závod Poháru FMS AČR, pro koho je tento pohár určen?
Tento pohár je určen pro jezdce silných tříd do 600 a do 1000 ccm, kteří jezdili na autodromech nebo přírodních okruzích. Hlavním cílem je přitáhnout více jezdců i z řad nelicencovaných, kteří budou jezdit s licencí a podle řádů AČR.

Jak hodnotíte množství času stráveného jezdci na samotné dráze?
Podle mého názoru měli jezdci dostatek prostoru na seznámení se s dráhou i na měřené tréninky. Samotný závod svoji délkou byl rovněž podle řádů AČR.

Jaké jste zaregistroval ohlasy ze strany samotných jezdců?
Jezdci kvitovali účast Jakuba Smrže i Honzy Helbicha, kteří na prvním závodě Poháru FMS AČR startovali.

Jaký ohlas měl první závod ze strany FMS AČR?
Ze strany FMS AČR byla spokojenost, protože tento Pohár pro silné stroje v naší republice chyběl a tímto závodem se nastartovalo něco nového.

Co říkáte na první závod Poháru FMS AČR vy osobně, splnil vaše očekávání?
Mě osobně se závod velice líbil, jenom mě trochu mrzela nízká účast jezdců.

Byl jste při prvním závodě Poháru FMS AČR něčím překvapen?
Překvapila mě kvalita jezdců, kteří startovali na tomto závodě. Je vidět, že máme celou řadu dobrých jezdců, kteří se potřebují zdokonalovat a to znamená, že musí více jezdit.

Co by se podle Vás mohlo zlepšit?
Já osobně nevidím žádné problémy, protože na Slovakiaringu vše fungovalo na výbornou.

Jakou budoucnost přikládáte Poháru FMS AČR?
Věřím, že tento Pohár má před sebou velkou budoucnost a mohl by se do budoucna například přejmenovat na Mistrovství České republiky.

Máte nějaké přání pro druhý závod Poháru FMS AČR, který se pojede na okruhu Pannoniaring?
Moje přání je jediné, větší účast jezdců v těchto dvou třídách.


Na stejné otázky odpovídal také PhDr. Jiří Svoboda, který při prvním závodě Poháru FMS AČR působil v roli hlavního sportovního komisaře.

Máme za sebou první závod Poháru FMS AČR, pro koho je tento pohár určen?
Je určen pro jezdce takzvaných šestek a litrů. To jsou hodně atraktivní třídy, a to nejen pro jezdce, ale i pro diváky na okruzích. Bohužel české speciální okruhy, tedy Brno a Most, těmto třídám příliš nepřejí, a tak je můžeme u nás vidět vlastně jen na přírodních okruzích. Tam je to sice adrenalin jak se patří a pro spoustu lidí to pravé závodění, ale aby se tam třeba kluci, kteří začínají, mohli vyjezdit, to určitě není to pravé ořechové. No a Pohár FMS AČR je skvělou příležitostí. Samozřejmě nejen pro ty začínající.

Jak hodnotíte množství času stráveného jezdci na samotné dráze?
Jedním slovem pozitivně. Při systému kombinace Poháru s agenturním ježděním si to kluci užijí. Stačí se podívat na časový plán Slovakiaringu. Možná se někteří budou muset trochu šetřit, aby jim zbyly síly na závod.

Jaké jste zaregistroval ohlasy ze strany samotných jezdců?
Opět jedním slovem – pozitivní. Zatrénovat si na speciálním okruhu a odjet pak regulérní závod, to je myslím dost dobrá příležitost, jak prožít závodní víkend podle vlastních představ. Ale řeknu vám, z čeho jsem byl úplně nadšený. Do prvního závodu se přihlásil Kuba Smrž. Jednoduše proto, aby kluky svou přítomností podpořil. Samozřejmě vzbudil pozornost v celém depu, ale choval se jako vždycky přirozeně a skromně. Jel na vypůjčené motorce a byla s ním spousta legrace i povídání o závodech v Anglii.

Jaký ohlas měl první závod ze strany FMS AČR?
Ten ohlas jsem formuloval do závěrečné zprávy hlavního sportovního komisaře. Probrali jsme to s Martinem Sodomkem, který dělal ředitele závodu. Podnik proběhl bez závad, je dobrý a životaschopný. Povím vám, proč si to myslíme. Podmínky na speciálním okruhu už jsem zmínil. Další věc je to, že Amboseli jako pořadatel Poháru disponuje velmi poučenou skupinou organizátorů. Všechno probíhalo plynule a věřím, že třeba Vašek Kout je zárukou udržení dobré úrovně. Zařazení časového plánu Poháru do agenturního ježdění bylo podle mě dobré. Za nás jako činovníky AČR říkám, že jsme odjížděli spokojení.

Co říkáte na první závod Poháru FMS AČR vy osobně, splnil vaše očekávání?
Splnil i nesplnil. Pozitiva jsem uvedl, zklamala mě nízká účast jezdců. Přičítali jsme to dlouhodobě mizernému počasí i tomu, že je to první, ještě neozkoušený podnik. Jezdcům můžu vzkázat – hoši, chutě do toho.

Byl jste při prvním závodě Poháru FMS AČR něčím překvapen?
Nešlo ani tak o překvapení jako o osobní zážitky. Například po letech nerváků na přírodních okruzích jsem si užíval řízení závodu z dispečinku. Radost jsem měl ze setkání s Franzem Sachsem (pořadatelem Jura Racing), po létech jsme splkli o našem setkávání v Brně na Masarykově okruhu. S Martinem jsme si zajeli na obslužku, abychom prostudovali systém práce traťáků. No a o Kubovi Smržovi už jsem se zmínil. Zkrátka bezva.

Co by se podle Vás mohlo zlepšit?
Budu zatrachtile kulantní. Zlepšovat je vždycky co, ale tady je to dost dobré.

Jakou budoucnost přikládáte Poháru FMS AČR?
Byl bych moc rád, aby se Pohár u jezdců chytil. Kromě Poháru pořádá AČR také podniky vyššího typu, Přebor a Mistrovství… a nemyslím, že by to byly v tomto případě vzdušné zámky.

Máte nějaké přání pro druhý závod Poháru FMS AČR, který se pojede na okruhu Pannoniaring?
Aby přijelo víc jezdců a aby se jim to líbilo.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist