Maco Kuzma o úspechu v Číne

Slovenský tým Maco Moto Racing, ve kterém jezdí i náš Jiří Dražďák, se vrátil z daleké Číny, kde si vyjel svůj první bod do Mistrovství Světa Endurance. Rozhovor s Maco Kuzmou doplněný o několik fotografií z Číny pro nás připravil Risso46.

Uplynulý víkend potešil česko-slovenských motocyklových fanúšikov výkonom slovenského tímu Maco Moto Racing v MS Endurance, keď trojica pretekárov Maco Kuzma (SVK), Jiří Dražďák (CZE) a Renzo Mazzoli (ITA), vybojovala bod za 15. miesto do hodnotenia MS na novom Čínskom okruhu Zhuhai. Hneď po návrate z Číny som sa spýtal Martina Maca Kuzmu, ako to v Číne vyzeralo. Maco, čo povieš na nový čínsky okruh v Zhuhai?
Je to krásny moderný okruh, rýchly, bezpečný s dostatočnými únikovými zónami.
Aké vás čakalo v Číne počasie?
Bolo tam veľmi teplo a hlavne vlhko. Teplota sa pohybovala okolo 32 stupňov a vlhkosť zduchu dosahovala hodnotu 90 percent... Človek bol cely mokrý len čo vyšiel von...
Ako zvládli čínski organizátori svoju premiéru v rámci MS?
Bolo cítiť, že sú v organizovaní nováčikom, napríklad motocykle meškali jeden a pol dňa a samotný štart pretekov vôbec nezvládli. Štartovalo sa tri krát, nevedelo sa či odštartujú vlajkou, alebo semafórom, prvý krát odštartovali dokonca červenou vlajkou. Bol to chaos a keď tretí krát štartovali semafórom, všimli si to len niektorí jazdci a ostatní sa rozbehli len preto, že videli bežať ostatných...
V kvalifikácii ste vybojovali 14. miesto. Ako sa vám podarilo odštartovať do pretekov?
Za náš tím štartoval Jirka Dražďák. Po prvom štarte vyrazil na 5. mieste. Pri opakovanom štarte bol ôsmy. Keď sa už konečne všetko rozbehlo, tak ako má, jazdil Jirka na výbornom 11. mieste, ktoré sme držali tri výmeny. Po Jirkovi jazdil Renzo, potom ja. Po mne vyšiel na trať opäť Jirka. Pri jednom z prejazdov okolo boxu sme zbadali, že sa na motorke uvoľnil držiak brzdiča. Počas nasledujúceho kola sa dostal medzi zadné koleso a vidlicu. Jirka sa obzrel a zbadal dym. Zľakol sa, že je to motor, ale keď zistil čo sa deje, tak to vyšklbol a došiel do depa. Asi osem minút sme opravovali.
To už sa šesťhodinovka blížila k polovici. Na ktoré miesto ste vďaka týmto problémom klesli?
Klesli sme na 20. miesto, ale horšie bolo, že sa celkom nabúral plán zastávok v boxoch a ja som musel rýchlo premyslieť ako to vyriešiť, pretože na záver pretekov mal finišovať podľa našich predstáv opäť Jirka. Po spomínanej oprave vyrazil na trať Renzo. Postupne sme sa prepracovávali dopredu a pri predposlednom striedaní sme boli na 16. mieste. Stále sme sťahovali stratu a v závere už Jirka jazdil na 15. mieste. Pri odmávnutí sme mali stratu troch sekúnd na štrnásteho v cieli. Chýbalo nám jedno kolo k 14. miestu, pretože štrnásty jazdec poradia jazdil o 3 - 4 sekundy horšie časy na kolo ako Jirka. To jedno kolo chýbalo, pretože Číňania presne po uplynutí šiestich hodín nečakali na prvého pretekára poradia, ale odmávli pretekára, ktorý sa objavil v cieli ako prvý po uplynutí času.
Ako reagovali súperi na zisk pre vás prvého bodu do hodnotenia MS?
Chodili za nami, gratulovali nám, tešili sa s nami. V MS Endurance vládne celkom iná atmosféra ako v klasických MS, či dokonca v majstrovstvách republiky. Každý si uvedomuje čo úspech obnáša, koľko je za tým driny. V extrémnych podmienkach, aké boli v Číne to bolo maximálne fyzické aj psychické vyťaženie a rovnako maximálne bol vyťažený aj motocykel. Úspech tímu Maco Moto Racing je o to väťší, že za ním prišlo ešte veľké množstvo oveľa lepšie zabezpečených tímov. Po vľaňajšom zbieraní skúseností, zaèínajú chlapci napľňať svoje ciele o bodovaní v MS. Úspechy si celý tím moc zaslúži. Šéf a zároveň pretekár Maco Kuzma dokáže svojou charizmou strhnúť ľudí okolo seba k nevídaným výkonom a svojim humorom vie povzbudiť svoje okolie aj pri ťažších chvíľach. V tomto tíme sa stretli traja pretekári, ktorí dokážu porážať svojich materiálne lepšie zabezpečených súperov svojou nezlomnou vôľou. Nás česko-slovenských fanúšikov môže tešiť, že máme možnosť spoločne držať palce našim pretekárom v jednom tíme.
Fotografie z Číny si môžete pozrieť vo fotogalérii.