GP Velké Británie – Senzační pole position pro Crutchlowa

Moto3 – Kvalifikace

Kvalifikace nejnižší kubatury odstartovala na vodě, protože na okruhu Silverstone odpoledne pršelo. Vše co týmy nalezly v rámci nastavení v předchozích třech trénincích v tu ránu neplatilo. Přesto vysoké tempo i na vodě držel dosud nejrychlejší jezdec víkendu Jorge Navarro (Estrella Galicia 0,0), který byl po deseti minutách první s časem 2'36,338 sekundy. Španěl ale havaroval v desáté zatáčce a měl problém, protože motorku nešlo nahodit a dostat se tak rychle zpátky do boxů. Před Navarra šel okamžitě Jorge Martin (Pull&Bear Aspar Mahindra Moto3) s časem 2'34,647 sekundy a Francesco Bagnaia (Pull&Bear Aspar Mahindra Moto3). Jakub Kornfeil (Drive M7 SIC Racing) figuroval na výborném čtvrtém místě s časem 2'37,899 sekundy. Pršelo stále víc a víc.

Ve dvacáté minutě byl na provizorní pole position Francesco Bagnaia s časem 2'34,271 sekundy. Druhý Joan Mir (Leopard Racing) ztrácel dvě desetiny, třetí Jorge Martin byl o čtyři desetiny pomalejší. Časy do pátého místa měli Nicolo Bulega (SKY Racing Team VR46) a Andrea Locatelli (leopard Racing), který v osmé zatáčce spadl, ale stačil dostat motorku zpět na dráhu a dojet do boxů. V jedenácté zatáčce havaroval John McPhee (Peugeot Saxoprint) a o něco později Gabriel Rodrigo (RBA Racing). Jakub Kornfeil byl v jednu chvíli třetí, ale přesně v polovině tréninku mu s časem 2'35,169 sekundy patřila osmá pozice.

Deset minut před koncem byl na první pozici s časem 2'33,994 sekundy Bo Bendsneyder (Red Bull KTM Ajo), ale i kdyby kvalifikaci vyhrál z pole position by stejně neodstartoval, protože má penalizaci pět míst na startu za pomalu jízdu v rychlé stopě (z pátku). Na druhé pozici byl Francesco Bagnaia a třetí Niccoló Antonelli. Český závodník Jakub Kornfeil figuroval na patnácté pozici. V první zatáčce spadl Darryn Binder (Platinum Bay Real Estate), v desáté havaroval Hiroki Ono (Honda Team Asia) a ve dvanácté Maria Herrera (MH6 Team), která měla smyk zadního kola. Podmínky na trati nebyly nejlepší.

V závěru to byl trošku chaos. Jorge Martin vyjel v osmé zatáčce mimo dráhu, Nicolo Bulega chtěl Španěla objet ale spadl a málem došlo ke kontaktu obou závodníků. Jorge Martin pak havaroval v šesté zatáčce a to byl konec jeho šance vyhrát kvalifikaci. V osmnácté zatáčce měl pád ve vysoké rychlosti Niccoló Antonelli (Ongetta-Rivacold) a na zemi skončil také Malajec Adam Norrodin (Drive M7 SIC Racing) a jeho krajan Idham Pawi (Honda Team Asia).

Pole position nakonec vyhrál časem 2'33,643 sekundy Francesco Bagnaia, druhý je Enea Bastianini (Gresini Racing Team Moto3) a třetí Bo Bendsneyder. Vzhledem k jeho penalizaci se do první řady na startu posune Niccoló Antonelli, který v kvalifikaci skončil čtvrtý. Český závodník Jakub Kornfeil se do závodu kvalifikoval patnáctým časem 2'35,169 sekundy.