GP Austrálie - Marc Márquez si na Phillip Islandu dojel pro letošní jedenácté vítězství

Moto3 - Závod

Z pole position vyrazil do závodu na Phillip Islandu Marcos Ramirez (Leopard Racing), vedle kterého se postavili Aron Canet (Sterilgarda Max Racing Team) s Albertem Arenasem (Gaviota Angel Nieto Team). Druhá řada patřila Johnu McPheemu (Petronas Sprinta Racing), Kaitu Tobovi (Honda Team Asia) a Lorenzu Dalla Portovi (Leopard Racing), třetí pak Andreu Mignovi (Mugen Race), Romanu Fenatimu (VNE Snipers) a Celestinu Viettovi (SKY Racing Team VR46). Filip Salač (Redox PruestelGP) startoval z místa dvacátého, jeho týmový kolega Jakub Kornfeil z osmadvacátého. Do Velké ceny Austrálie nenastoupil Niccoló Antonelli (SIC58 Squadra Corse), který v kvalifikaci nepříjemně upadl a vykloubil si rameno.

Do první zatáčky vjel na prvním místě Marcos Ramirez následovaný Albertem Arenasem a Romanem Fenatim. Ten při vjezdu do druhého kola využil slipstreamu a Ramireze na pozici vedoucího závodníka vystřídal, na druhou příčku se pak posunul Aron Canet.

Mezitím došlo ke kontaktu Darryna Bindera (CIP Green Power) s Riccardem Rossim (Kömmerling Gresini Moto3), který se odporoučel k zemi. V kačírku krátce na to skončil také Aron Canet, který tak ztratil možnost získat titul mistra světa. Jeho největší protivník v boji o šampionát, Lorenzo Dalla Porta, celé situace využil a dostal se na první místo. Druhá příčka patřila Albertu Arenasovi, třetí Gabrielu Rodrigovi (Estrella Galicia 0,0). Filip Salač jezdil na 17. pozici, Jakub Kornfeil na 25. místě.

Darryn Binder předvedl v prvních kolech neskutečný progres, když se z kvalifikační 26. příčky prokousal celým startovním polem a v osmém kole už vedl. Na čele však nejel dlouho, naopak se propadl na čtvrtou příčku, když se před něj dostali Lorenzo Dalla Porta, Gabriel Rodrigo a Kaito Toba. Filip Salač se mezitím posunul za Ayumu Sasakiho (Petronas Sprinta Racing) na 13. místo.

V polovině závodu se už mladší z českých jezdců pohyboval v první desítce. Marcos Ramirez startující z pole position se naopak propadl až na 15. pozici, několik příček pak oproti úvodu závodu ztratil také Romano Fenati jedoucí na deváté příčce.

Jména na prvním místě se rychle měnila. Devět kol do cíle vedl Tatsuki Suzuki, druhý jel Tony Arbolino a třetí Albert Arenas. Filip Salač se posunul před Lorenza Dalla Portu na 6. místo, Sergio Garcia se nedokázal udržet v sedle svého motocyklu a závod pro něj skončil. Obdobně dopadl závod také pro brněnského rodáka, který po střetu s Alonsem Lopezem (Estrella Galicia 0,0) spadl z průběžné 4. příčky. Do kačírku se pak podíval také Gabriel Rodrigo. Jakub Kornfeil jel na 18. místě.

Zatímco se Lorenzo Dalla Porta opět dostal do vedení závodu, obdržel Alonso Lopez za střet s Filipem Salačem trest v podobě „long lap“. Tři kola před cílem skončila Velká cena Austrálie pro Andrea Migna a Kaita Tobu, jenž skončili v zatáčce číslo čtyři na zemi.

Vítězem závodu se stal Lorenzo Dalla Porta, který si zároveň v Austrálii dojel pro titul mistra světa. Pro druhé místo si dojel Marcos Ramirez, třetí pak skončil Albert Arenas. Čtvrtou pozici obsadil Tatsuki Suzuki, páté John McPhee a šesté Darryn Binder. Jakub Kornfeil si z Phillip Islandu odveze bod za 15. příčku.